Świerk zrzuca igły. Żółknięcie,zasychanie igieł świerka.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Grycek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 maja 2020, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Iglaki

Post »

Bardzo proszę o podpowiedź co to za choroba która opanowała moje 2 świerki. Czy da się jeszcze coś z tym zrobić
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malamisan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 cze 2020, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychający świerk

Post »

Witam
Potrzebuje porady na temat świerku. Co może być przyczyna takiego wyglądu? Nie wypuścił nowych przyrostów na dodatek opadają mu igły i traci kolor :(
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Usychający świerk

Post »

Czy z korzeniami jest wszystko w porządki?
Czy miałeś w maju przymrozki?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Malamisan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 cze 2020, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychający świerk

Post »

Ciężko będzie sprawdzić korzenie bo świerk ma ok 2 metrów, ale się postaram. Stoi w donicy wiec może się uda. W maju może raz czy dwa było koło 0, ale on już wcześniej dawał znać, ze coś się dzieje bo zaczął tracić igły jakoś w kwietniu. Dostał nawóz i myślałam, ze ?ruszy?, ale nie...
cesarks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 cze 2020, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Prośba o diagnozę usychające świerki

Post »

Dzień dobry,

Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu przyczyny obumierania świerków.
Drzewka są posadzone wzdłuż siatki ogrodzeniowej na pewno zbyt gęsto ale nie wiem czy to może być przyczyną tym bardziej że na kilkadziesiąt drzew choruje kilkanaście a wszystkie są w takiej samej odległości od siebie, co ciekawe wszystkie wypuściły młode pędy.

pozdrawiam
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 16 cze 2020, o 09:41 przez ekopom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: zmniejszono formaty zdjęć
Awatar użytkownika
PATRYK
100p
100p
Posty: 120
Od: 6 lut 2019, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Prośba o diagnozę usychające świerki

Post »

Prawdopodobnie jest to objaw żerowania mszycy
świerkowej ponieważ drzewa zasychają od środka a młode przyrosty zostają nienaruszone ponieważ mszyca ich nie lubi. Na obecną chwilę jest już za późno na cokolwiek ponieważ mszyca za chwilę skończy żerowanie
cesarks
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 cze 2020, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prośba o diagnozę usychające świerki

Post »

Dzięki za diagnozę.
Czy "za późno na cokolwiek" oznacza że drzewa do wycięcia (czego chciałbym uniknąć) czy chodzi o porę roku i ewentualny oprysk na te mszyce ?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
PATRYK
100p
100p
Posty: 120
Od: 6 lut 2019, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Prośba o diagnozę usychające świerki

Post »

Teraz można znaleźć drzewach pojedyncze osobniki. Po prostu zakończył się cykl rozwojowy.
W sierponiu pojawią się uskrzydlone formy mszycy które zasiedlą nowe drzewa a jesienią samice złożą jaja.
Generalnie oprsyk powinno wykonać się wczesną wiosną
Michalinajawor
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 lip 2020, o 23:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brązowiejące choinki w ogrodzie

Post »

Witam, mamy z mężem problem z choinkami w ogrodzie. Kilka dni temu podsypaliśmy je Substral`em Osmocote. Dzisiaj część z choinek wyglądała tak jak na zdjęciach. Czy możliwe jest, że to Osmocote jest winny? Nie bardzo wiemy co z nimi zrobić :/ Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek
Mati8606
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 lip 2020, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychajace od środka świerki - foto

Post »

Witam,
Bardzo proszę o pomoc, moje świerki (srebrny i zielony) w ubiegłym roku zaczęły lekko podsychać,
wtedy myślałem że mają mało wody i zacząłem je od czasu do czasu podlewać.
Niestety nie pomogło, w tym tym roku schną jeszcze bardziej i przeniosło się to na następne świerki.
świerki mają ok. 20-25lat. Schną od środka, końcówki gałązek są OK. Co mogę zrobić w tej sytuacji?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
eg0n
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 sie 2017, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

usychające młode świerki

Post »

Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu przyczyny usychających młodych świerków. Jeszcze 2 tyg. temu były zielone. Teraz są suche. Usychanie następuje w sąsiadujących ze sobą roślinach i rosnących na wzniesieniu. U rosnących w zagłębieniu praktycznie nie ma tego problemu. U niektórych usychanie zaczyna się od czubków młodych gałązek, a u innych po prostu usycha cała roślina i nawet nie opadają z niej igły. Jak widać na zdjęciach, na gałązkach są kuliste kokony z małym około 3mm pajączkiem. Nie wiem, czy on może być winowajcą i co to jest. Na igłach roślin można też zobaczyć poprzeczne żółte prążki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2141
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: usychające młode świerki

Post »

Kiedy świerki sadzone? Jaka gleba, czy podlewane?
Piszesz, że na wzniesieniu problem jest, w zagłębieniu -nie ma. Moja diagnoza- w zagłębieniu mają wodę, na wzniesieniu jest susza i wysychają. Świerki na początku potrzebują sporo wody do życia (nie podmokle bo zginą).
Na zdjęciu nr 2 widać zbrązowiały młody przyrost. Moim zdaniem- przypalenie słoneczne. U mnie też się to zdarzyło na świerkach serbskich i świerku dwubarwnym.
Pozdrawiam Lucyna
eg0n
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 sie 2017, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: usychające młode świerki

Post »

Sadzone były jesienią 2018. Może wiesz co to za pajęczak wije kuliste kokony jak na zdjęciach? Suszę raczej bym wykluczył. W ubiegłym roku było o wiele suszej. Były gorzej ukorzenione. Po za tym na tym samym wzniesieniu rosną także piękne, zielone. Może te są lepiej ukorzenione i lepiej radzą sobie z brakiem wody.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”