Oncidium Red Twinkle Fantasy

ODPOWIEDZ
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Oncidium Red Twinkle Fantasy

Post »

Czy ktoś posiada takie Oncidium w swojej kolekcji? Kupilam luidisię, przyslano mi dwa takie oncidia przez pomyłkę, już zostaną ,więc proszę o info jak pielęgnować. Jaki substrat, bo one w zwykłej ziemi są i nie wiem, czy zostawić czy do drobnej kory przesadzić?
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Re: Oncidium Red Twinkle Fantasy

Post »

Już przesadzilam do drobnej kory z kuleczkami styropianu. Coś więcej na temat uprawy? Traktować tak samo jak oncidium hybrydkę, ktorą mam w domu czy jakieś specjalne traktowanie?

Tutaj jeszcze przed przesadzeniem do kory

Obrazek

Obrazek

Ten drugi widzę, że już kwitł, bo ma zasuszoną łodyżkę, tzn. kikucik po łodyżce.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oncidium Red Twinkle Fantasy

Post »

A, czy aby ziemia?
z wyglądu podłoże kokosowe przypomina ziemię po namoczeniu.Ja w takich miałam zakupione właśnie
Oncidium Twinkle - maluchy były kupione na wystawie w Dreźnie.
I rosły, kwitły ; chyba gorzej im idzie od roku w mieszance z korą.

O podłożu można przeczytać
-chyba od kilku lat można spotkać w kwiatach w tym w uprawie storczyków.
Jest drobne ale mocno gąbczaste.TUTAJ

Ziemię można sprawdzić organoleptycznie - każda z racji składników organicznych, będzie brudzić ,mazać i w większości ma
piasek .W wodzie..płukana zrobi mało ciekawą "zupę"

Jeżeli to faktycznie ziemia to dostawca powinien się zapaść pod takową.

Pozdrawiam JOVANKA
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Re: Oncidium Red Twinkle Fantasy

Post »

Jovanko w tej chwili zabilas mi cwieka! wygladalo jak ziemia,w dotyku bylo jak ziemia ,a poniewz nigdy sie nie spotkalam z podlozem kokosowym trudno mi teraz ocenic.tym bardziej ze juz sa przesadzone do drobniutkiej kory ,wiec pies pogrzebany.zobacze za jakis czas ,kilka miesiecy jak im pojdzie w tej korze ,zawsze moge pozniej przesadzic skoro twierdzisz ze Twoje rosly fantastycznie w podlozu kokosowym.
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Re: Oncidium Red Twinkle Fantasy

Post »

Przesadzilam moje maluszki do podloza kokosowego i teraz mam pytanie do szefowej jeśli przypadkiem tu zajrzy lub kogos kto ma oncidia w tymze podlozu.jak podlewac?czekac az calkowicie przeschnie czy nie dopuszczac do przeschniecia?a moze one lubia caly czas troche wilgotno? dziekuje z gory za odpowiedz ,gdyz pierwszy raz mam do czynienia z takim podlozem jeśli chodzi o storczyki
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oncidium Red Twinkle Fantasy

Post »

Kasiu,
Niezależnie jakie podłoże zastosuje się....warunkiem niezbędnym jest jego szybkie przesuszanie,przewiewność.
Niektórzy sobie radzą :D stosując doniczki z nacięciami pionowymi w ściance doniczek./w handlu już takie bywają/
Przesychanie podłoża to nie jest przesychanie korzeni.
Tego oncidium nie lubi.....i nie należy dopuszczać aż do całkowitego przeschnięcia.
Ja podlewam co 4-5 dni przez 2 krotne przelewanie- bardziej wokół obrzerza doniczki.
Spróbuj metodę :D paluszka.....
-ponowne podlewanie kontroluj ,po stwierdzeniu ,ze na głębokości 1 -1,5 cm jest sucho .Mała doniczka szybciej przesycha...korzenie są cienkie i wysoko umiejscowione.
Storczyki takie mają tendencje do naturalnego wypiętrzania...po czasie..
-warto co jakiś czas wzruszyć podłoże -delikatnie by nie połamać korzeni!. Metoda przez ...ucisk kilkakrotny doniczki .jak pompowanie :D / -zdaje egzamin...
-gdy widoczne są objawy utraty wigorności ,zmarszczenia trzeba zwiększyć częstotliwość podlewania..
Warto zapewnić dobrą wilgotność otoczenia; gdy... jej niedostatek.- tacki z kamieniami i wodą pomagają.

Światło- pośrednie do średniego ;toleruje promienie słoneczne ale osłonięte przed południowymi.
Sezon wegetacji/ wiosna-jesień/ to 20-27 stop.C , zima 16-18 stop.C.
Te storczyki źle tolerują ekstremalne warunki różne od progowych,wskazanych.

Myślę,ze to wszystko...przyda się ...w Twojej uprawie .

Powodzenia JOVANKA
actus
1000p
1000p
Posty: 4193
Od: 13 sty 2013, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reims FR

Re: Oncidium Red Twinkle Fantasy

Post »

Jovanko bardzo Ci dziekuje ;:196 .Nic dodac ,nic ujac! Poszly maluszki na balkon z innymi juz ,u mnie lato ,wiec mysle ze polubia.Oczywiscie osloniete od wiatru i zabezpieczone przed sloncem.Zastosuje sie do wszystkich Twoich wskazowek rzecz jasna.I będę czekac na kwiatki :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”