Wykorzystanie brzozy, wierzby i topoli

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Wykorzystanie brzozy, wierzby i topoli

Post »

Witam,

Ekipa kolejowa ścinała drzewa z tego powodu, że drzewa pod ciężarem śniegu załamywały się na pociągi i nikt tego nie zebrał więc ja się za to zabrałem. Mam kilka dużych pni wierzby oraz niewiele mniejsze topoli i brzozy (wierzba ok. 60cm średnicy, a topola 40-50, brzoza do 35 - tak na oko). Nie wiem co mam z tym zrobić i do czego się nadaje. Pełno jest także takich gałęzi, gałązek. Idzie wiosna, tak więc można jakieś ozdoby robić itp, tylko co można zrobić z takich wielkich pni topoli, wierzby? Ma ktoś pomysły? Czekam.
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
x-c-9
---
Posty: 578
Od: 9 paź 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wykorzystanie brzozy, wierzby i topoli

Post »

Można zrobić z nich kwietniki. Albo ścieżkę z dużych i mniejszych bali. Z mniejszych można zrobić grządkę podwyższoną.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wykorzystanie brzozy, wierzby i topoli

Post »

Z wielkich pni można wydrążyć lub wypalić środki i zrobić donice, widziałem takie OB.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Wykorzystanie brzozy, wierzby i topoli

Post »

Wierzba jest małowartościowa.
Faktycznie donice, albo osłony na donice mozna by zrobić, ale trzeba drewno dobrze zaimpregnowac.
Może jakies siedziska ?
x-c-9
---
Posty: 578
Od: 9 paź 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wykorzystanie brzozy, wierzby i topoli

Post »

Jeśli mają posłużyć za siedziska, to trzeba postawić je na cegłach, tak aby nie dotykały gruntu i zaimpregnować je. Jeśli będą nie zabezpieczona grzyb bardzo szybko je zniszczy.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3609
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Wykorzystanie brzozy, wierzby i topoli

Post »

Sąsiad miał siedziska i stolik z takich potężnych pniaków, ale chyba niczym nie zabezpieczył, i po paru latach zostało próchno.
Waleria
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Wykorzystanie brzozy, wierzby i topoli

Post »

A jak juz całkiem nie będzie pomysłu, co z tym zrobić, można zastanowić sie nad takim zastosowaniem:

"Praktykowanie Hügelkultur polega na zakopywaniu w podłużnych kopcach dużych ilości drewna mających zatrzymywać wodę w glebie. Podczas rozkładu drewna w glebie, porowata struktura drewna działa jak gąbka. W czasie pory deszczowej duża ilość zakopanego drewna może zatrzymać ilość wody wystarczającą do nawodnienia upraw w czasie pory suchej. Drewno w kopcu będzie się rozkładało uwalniając składniki odżywcze przez ok. 20 lat. Na zboczach kopca, będącego rodzajem podniesionej grządki, można prowadzić uprawy. Kopca nie trzeba dodatkowo nawozić ani podlewać. Grządka tego typu pomaga zatrzymywać wodę na terenie działki, podnosi żyzność gleby, a do zakopania można przeznaczyć drewno, które nie nadaje się już do żadnego innego zastosowania. Technikę tę stosowali Sepp Holzer, Toby Hemenway i Masanobu Fukuoka."
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Permakultura
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wykorzystanie brzozy, wierzby i topoli

Post »

I do tego co napisała Bożenka mogę dodać iż skarpa drewniano-ziemiowa z kamieniami :uszy moje oczu już to widzą ;:333
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Arek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 6 sty 2013, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Wykorzystanie brzozy, wierzby i topoli

Post »

najlepiej z brzozy zrobić miotły i sprzedać
x-c-9
---
Posty: 578
Od: 9 paź 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wykorzystanie brzozy, wierzby i topoli

Post »

Miotły można robić z witek brzozowych, ale łatwiej jest sprzątać zmiotką z plastiku. Przynajmniej nie zostawia kawałków kory. :lol:
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3609
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Wykorzystanie brzozy, wierzby i topoli

Post »

Miotły trzeba umieć robić. Robi się chyba na wiosnę, gdy gałązki są elastyczne, odpowiednio je się układa. Byle jak ułożone nie spełnią swojej roli.
Waleria
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wykorzystanie brzozy, wierzby i topoli

Post »

Z byle jak zrobionej miotły,można zlecieć na zakręcie.Mój dziadek robił babce specjalne miotły,
do bicia się po plecach,w łaźni.
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Wykorzystanie brzozy, wierzby i topoli

Post »

Dobre, mirzan :;230

Zrobiłem dzisiaj jedną miotłę, wziąłem jakieś tam gałęzie, bo pełno leży i ułożyłem, górę uciąłem, owinąłem opaskami mocno, drutem zawiązałem, opaski zdjąłem i niby zamiata ale trochę zostawia między gałązkami.

Robię tunel foliowy także topolę i brzozę wykorzystuję do tego celu. Jutro zaczynam składać to wszystko, dzisiaj korowałem wraz z sosną i modrzewiem.
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”