Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
Awatar użytkownika
Mondfa
500p
500p
Posty: 825
Od: 21 mar 2016, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Witajcie storczykowi eksperci :)
Mam pytanie.
Dostałam tego storczyka w ubiegłym roku latem. Na jesień postawiłam go w pokoju na piętrze i... zapomniałam o nim całkiem. Pokój stanowi tzw. graciarnię, więc bardzo rzadko tam zaglądam. A jak już zaglądałam to storczyka nawet nie zauważałam... ;:223
Całą jesień i zimę nie był podlewany... Na chwilę obecną wygląda tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Czy on żyje? Po tym kilkumiesięcznym okresie całkowitej suszy? ;:oj Ciężko mi to ocenić, bo praktycznie nic o tych roślinach nie wiem.
Wielu ludzi nigdy nie łączy się ze swoimi prawdziwymi talentami i nigdy nie dowiaduje się, do osiągnięcia czego tak naprawdę są zdolni./Ken Robinson
Ogródkowo
Doniczkowo
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Trzeba koniecznie wyjąć storczyka z doniczki i obejrzeć korzenie. Obciąć pędy i suche korzenie. Namoczyć część podziemną w miękkiej wodzie i najlepiej przesadzić do nowego podłoża. Po przesadzeniu nie podlewać ok. 2 tygodnie. Trzeba poczytać niestety o uprawie, bo storczykiem inaczej opiekujemy się, niż innymi roślinami doniczkowymi.
Powodzenia.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Mondfa
500p
500p
Posty: 825
Od: 21 mar 2016, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Korzeni jest dużo i mają taki jasno zielony kolor (czy to są pędy?), nie wyglądają na suche ;:185
Właśnie nadrabiam braki.
Wielu ludzi nigdy nie łączy się ze swoimi prawdziwymi talentami i nigdy nie dowiaduje się, do osiągnięcia czego tak naprawdę są zdolni./Ken Robinson
Ogródkowo
Doniczkowo
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Pędy, to te suche badylki na których były kwiaty. Jasny kolor korzeni oznacza, że chcą pić. Jak wyjmiesz z doniczki potrzymaj w wodzie co najmniej godzinę. Najpierw jednak się dokształć i kup podłoże specjalistyczne do storczyków.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Mondfa
500p
500p
Posty: 825
Od: 21 mar 2016, o 09:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Tak jest ;:108
Dziękuję za pomoc :wit
Wielu ludzi nigdy nie łączy się ze swoimi prawdziwymi talentami i nigdy nie dowiaduje się, do osiągnięcia czego tak naprawdę są zdolni./Ken Robinson
Ogródkowo
Doniczkowo
TaJulia 32
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 kwie 2017, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ratunek dla storczyka

Post »

Witam mój storczyk od pewnego czasu jak zaatakowały go pędziorki nie chce rosnąć. Przesadziłam go do keramzytu i podlewam raz na tydzień. Niestety roślinie ściemniały i pomarszczyły się liście. Jest bardzo młody i chce mu jakoś pomóc. Miał więcej korzeni, ale zgniły. Odcięłam je i rany zasypałam cynamonem. Od miesiąca jest w keramzycie, puścił tylko dwa młode korzenia, które są obecnie jego ostatnimi. Bardzo proszę o pomoc nie mam pomysłu jak go ratować. :( :( :( nie
https://images84.fotosik.pl/492/d5ab3edbf17df0efm.jpg [/img][/url]

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18676
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Wg mnie roślina po prostu gnije i nie daje mu większych szans na przeżycie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Jeżeli roślina nie gnije od spodu, to jest jeszcze szansa.

TaJulia, liście więdną/marszczą się ponieważ roślina straciła większość korzeni, a wypuszczenie nowych kosztuje ją sporo wysiłku.
Na liście(jeżeli jeszcze całkowicie nie uschły) proponuję namoczone wodą waciki. Nakładamy codziennie na ok. godzinę, pilnując aby woda nie dostała się w pochewki.
Waciki mają zadanie zmniejszać utratę parującej wody z liści. Następnie roślinę należy ustawić w jasnym, ale nie nasłonecznionym miejscu.
W pozostałej części postępuj tak jak Tu, jak radzi Trzynastka i na pewno trzeba uzbroić się w dużo cierpliwości..
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

W mojej reanimacji następny liść prawie cały już zżółkł. Jak odpadnie zostanie mu ten mały tylko rozdwojony w dodatku. Ale pojawił się jakiś malutki korzonek. Teraz okazało się że mam jeszcze dwa storczyki do reanimacji. Nie wiem czy dam radę je uratować, bo mi jakoś nie wychodzą te reanimacje. Próbuję w tych kamieniach,ale może coś źle robię ,że nie ma efektów tylko marnieją w oczach. Nie wiem już jaką metodę przyjąć. Szkoda mi następnych stracić , bo jeden dostałam od męża bez okazji a drugi na imieniny od bratowej. :(
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

oto zdjęcia storczyka reanimowanego od 27 lutego
Obrazek

Obrazek
Jak widać wyżej- korzonek się pojawił po upływie1,5 miesiąca. Ale storczyk stracił dwa liście i teraz trzeci już prawie zżółkł. Natomiast sercowy jest w stanie dobrym mimo, że rozdwojony i do tego sztywny. Nie wyrzucam. Będę obserwować co dalej się zadzieje z nim.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Aniula napiszę to co widzę na pierwszy rzut oka.
Liście są bardzo bordowe, co oznacza że stoi w miejscu gdzie roślina ma nadmiar światła. Dlatego zmień okno, albo postaw za firanką np. na biurku/stoliku.
Należy zapewniać bezwzględnie cień, oraz w miarę możliwości chłodniejsze stanowisko.
Kiedy reanimujemy nie należy rośliny przestawiać z miejsca na miejsce, to jej w niczym nie pomoże..
Naturalne jest że roślina traci część liści w trakcie reanimacji, w zamian powinna wypuścić korzenie, następnie młode liście.
Nie odrywaj żółknącego, roślina sama go zasuszy.
Na liścia który pozostał nakładaj wilgotne waciki, tak jak opisałam to wcześniej TaJulii.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

ok. rozumiem. ten storczyk od początku miał ciemne liście,a kwiaty ciemno-bordowe. Staram się zaciągać rolety , żeby słońce bezpośrednio nie świeciło na roślinkę. :)
Agnieszka455
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 8 kwie 2017, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Ten storczyk wygląda naprawdę makabrycznie ,ale jeżeli piszesz ,że wypuścił korzonki to nie jest aż tak źle...Poczekaj i obserwuj ,bo w najbliższym czasie powinny pojawić się nowe korzonki.Powodzenia trzymam kciuki ;:167
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”