Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
Kermit40
ZBANOWANY
Posty: 564
Od: 19 wrz 2009, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Asiu (Haim) ja gdy potrzebowałem do innych swoich zielonasków podłoże o grubszej strukturze to po prostu a dostałem jedynie to z ziemią . To po prostu je przesiałem i już miałem podłoże o średniej strukturze, lekkie i przepuszczalne. To z ziemią po prostu za wolno przesycha i powodowało podgniwanie korzonków. Chodziło tu akurat o hoye i po dodaniu substratu kokosowego mam dobre podłoże do młodziutkich roślinek nie tylko hoi. Ostatnio w takie podłoże wsadziłem cisusa (eksperymentalnie) Podłoże jest lekkie, przepuszczalne i co za tym idzie dobrze przesycha. Zobaczymy czy mu to podpasuje.

Ale sorry bo troszkę zboczyłem z tematu i mogę zaraz zostać upomniany. Przepraszam ale to tak samo jakoś przy okazji się wymkło. :oops: :oops:
Awatar użytkownika
Haim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2515
Od: 19 cze 2009, o 01:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tczew

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Oczywiście Wiesiu, ja podpowiedziałam tylko Asi w jaki sposób może zrobić sobie bardziej przepuszczalne podłoże, jeśli znajdzie o małej granulacji ;)zbyt
Moje Kochane Storczyki ;:167

Pozdrawiam serdecznie, Asia :)
AsiaG24
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 mar 2010, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Dzięki Asiu za wiadomośc PW... Posłucham Twoich cennych rad.
Miałam dziś pędzić do ogrodniczego po to podloże ale niestety coś mi wypadło i muszę to odłożyć na jutro :( :( :(
Jak tylko cała "operacja" pójdzie pomyślnie to fotkami się oczywiście pochwalę.
Jakbym miała jakieś pytania to się Was poradzę, mam nadzieję że pomożecie. Ale nie martwę się na zapas :)
pozdrawiam Asia
Kermit40
ZBANOWANY
Posty: 564
Od: 19 wrz 2009, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Asieńko ja jedynie napisałem co ja robię w takim przypadku. :oops: :oops: Ja bardzo cenie sobie Twoje rady. Może to komuś się przydać także. Przecież w naszych domach nie mamy jedynie storczyków choć są i tacy.
mala06
100p
100p
Posty: 157
Od: 12 lut 2009, o 12:37
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Witaj, dobrze, że zdecydowałaś się na przesadzenie roślinek, nie ma na co czekać zwłaszcza w przypadku tego 2 storczyka. Moim zdaniem on nie ma na górze zgnitych korzeni tylko przesuszone. Tak było w przypadku jednego z moich podopiecznych, bidulek także wychodził z doniczki co niestety było dla niego nie najlepsze a w rezultacie zabójcze, bo ja zareagowałam zbyt późno. Te korzenie nad doniczką w okresie zwiększonego ogrzewania mieszkania wysuszyły sie a część pozostająca w doniczce dzięki podłożu utrzymywała odpowiednią ilość wilgoci dlatego tam korzonki są zielone. Ja niestety roślinkę przesadziłam zbyt późno i nie zdołała wyzdrowieć :(
To moja sugestia, z którą nie musisz się zgadzać. Życzę Ci żeby roślinki rosły zdrowo. Pozdrawiam mala06
"Kwiat jest uśmiechem rośliny."
Storczyki_mala06
Kermit40
ZBANOWANY
Posty: 564
Od: 19 wrz 2009, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Wystarczy je dobrze namoczyć (ok. godziny) i już będzie wiadomo czy są suche i zdrewniałe, czy nadgnite. Zdrowe powinny dojść do siebie. Ja tak też miałem ze swoimi dwoma.
SPRAWDZANIA METODĄ NADŁAMYWANIA NIE POLECAM.
Awatar użytkownika
Haim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2515
Od: 19 cze 2009, o 01:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tczew

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Kermit40 pisze:Asieńko ja jedynie napisałem co ja robię w takim przypadku. :oops: :oops: Ja bardzo cenie sobie Twoje rady. Może to komuś się przydać także. Przecież w naszych domach nie mamy jedynie storczyków choć są i tacy.

Ups, sorki, faktycznie posiadamy tez inne roślinki :oops: :oops: :oops:
Masz rację, ja do kaktusów daję też drobny żwirek akwarystyczny, żeby podłoże było bardziej przepuszczalne, bo kupne mnie nie do końca satysfakcjonuje ;)
Moje Kochane Storczyki ;:167

Pozdrawiam serdecznie, Asia :)
Kermit40
ZBANOWANY
Posty: 564
Od: 19 wrz 2009, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Asiu każdy ma swoje jakieś wypracowane metody i receptury. Wypracowywane latami a czasem i nowicjusze wpadają na doskonałe pomysły które się sprawdzają i staż forumowy czy wszelaki inny o niczym tu nic nie mówi. Dlatego ja nikogo nie oceniam po jego stażu takim czy owakim. Tak jak coponiektórzy .
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Proszę podpowiedzcie mi ,czy liście które tracą sprężystość i robią się troszeczkę pomarszczone,są przelane czy wysuszone.Podlewałam 10 dni temu,stoją nad kaloryferem,a korzenie mają kolor blado-zielony/jeszcze nie srebrny/ Dookoła storczyków ustawiłam miseczki z wodą,do tej pory było wszystko w [porządku.aha każdy storczyk ma tylko po jednym takim biedniejącym liściu.Proszę o radę co im może dolegać :(
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Liście wiotczeją jak jest coś nie tak z korzeniami, czyli np. storczyk jest przelany lub przesuszony. Wtedy należy sprawdzić, co z korzeniami, uschnięte/zgnite poobcinać.
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Dzięki za odpowiedź Storczykowa,zrobiłam przegląd korzeni moim zdaniem nic im nie dolega,fakt podłoże jest wysuszone.Co mam teraz zrobić poczekać z podlewaniem,czy zaryzykować i podlać,moczyłam je 10 dni temu.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Jak mają sucho, to należy je podlać. Jeśli był wyciągany z doniczki możesz ze 2 dni odczekać, żeby się zaschły ewentualne ranki na korzeniach. Niektórzy czekają 10 dni, ale ja uważam, że 2-3 dni w zupełności wystarczą, poza tym jeśli storczyk jest przesuszony, powinien zostać podlany.
Kermit40
ZBANOWANY
Posty: 564
Od: 19 wrz 2009, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomóżcie je uratować!!

Post »

Na temat podlewania po przesadzeniu i wilgotności podłoża w które sadzimy znajdziesz w moim wątku od str.4 do str.7 włącznie.Dość ożywiona dyskusja na ten temat. A także przydatne linki
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”