Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2  
Autor Wiadomość
Kasia2808
 Tytuł:
PostNapisane: 3 sty 2009, o 23:13 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Dziekuję serdecznie za wszelkie podpowiedzi,na pewno je zastosuję jak najprędzej,co do podlewania to widzę,że jak na razie robię chyba dobrze,bo podlewam właśnie wtedy gdy korzenie nie są zielone,ale na pewno postaram się zwiększyć wilgotność tymi postawkami z keramzytem.Słyszałam też rożne opinie na temat sposobu podlewania.Jedna teoria mówi,że należy przelać strumieniem wodyi poczekać aż woda zleci,a druga,że należy wstawić doniczkę w np.miskę z wodą na kilka minut po czym wyjąć.Nie bardzo się orientuję,która z tych metod jest najlepsza dla kwiatów?Serdeczne pozdrowienia

Zobacz profil Wyślij e-mail      

darla80
 Tytuł:
PostNapisane: 4 sty 2009, o 00:27 
1000p
1000p

1 szt.
Ślicznie dziękuję za powitanie :P
Przeczytałam już trochę.Ktoś w pewnym wątku podał świetny adres www-aż mi głupio,że "wypaliłam" z ta ziemią do pelagonii :oops:
W poniedziałek chyba wyręczę męża w zawiezieniu synka do przedszkola i zawitam do sklepu ogrodniczego po ziemie dla storczyków i keramzyt oraz węgiel do apteki.Pewnie zawitam też znów do Tesco po kolejnego(-e) Phalaeonpsisy.W oko wpadł mi taki o zielonym odcieniu kwiatów w ciapki,może znów coś jeszcze bardziej przecenią :roll: Dopadła mnie od Nowego Roku Storczykomania.
Co do moich "nowych" spostrzeżeń:
-przelany(z tego co wyczytałam) wybija z "oczek" i być może wkrótce zakwitnie :D,jednak po uważnym przeglądnieciu podłoża(kilka korzeni jest nadgniłych i wymaga usunięcia)zobaczyłam jakieś małe białe "żyjątka" :? jak ich sie pozbyć przy przesadzaniu?
-podsuszony jest "wolny" od szkodników i wymaga usunięcia połamanych korzeni powietrznych i również pewnie kilku dolnych.
Co do wody-czy przegotowana odstała(o temperaturze pokojowej) będzie miała odpowiednie ph?
Zagadką jest również dla mnie nawożenie.Nie ukrywam,że to dopiero moje początki i większość moich domowych zasilam pałeczkami nawozowymi dla wygody.W przypadku tak przepuszczalnego podłoża podlewanie nawozem jest dla mnie jeszcze niezrozumiałe,mam wrażenie,że wszystko spłynie(raz w miesiącu,dawka mniejszą od zalecanej).
Mam jeszcze pytanie co do wyboru kwitnacych-czy lepiej wybierać okazy o większych kwiatach czy mniejszych-są ciekawsze kolorystycznie(czy ich kwiaty będą zawsze drobniejsze czy w przyszłości mogą zakwitnąć w większym rozmiarze).Był też ładny fioletowy(ten tańszy) z pędem kwiatowym,jednak bez liści-czy warto go kupić,jeśli jeszcze będzie?
Pozdrawiam cieplutko i dziękuję za odpowiedzi :P -może dzięki WAM uda mi się nie "uśmiercić" swoich :lol:

Agita
 Tytuł:
PostNapisane: 4 sty 2009, o 02:57 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Uuu, dużo pytań ;)

Te białe żyjątka w przelanym to pewnie skoczogonki, nie są b. groźne, poczytaj o nich i obejrzyj zdjęcia w necie żeby się upewnić, przesuszysz kilka razy podłoże to powinny zniknąć albo mocno się zredukować.

Korzeni powietrznych nie usuwaj, nieważne że połamane, one są potrzebne roślinie, nawet gdy wyglądają na zasuszone, i zwłaszcza jeśli w podłożu ma mało korzeni. W razie wycięcia dolnych możesz też je włożyć "zastępczo" ;) do podłoża.

Woda przegotowana odstała będzie ok, możesz dodać czasem kilka kropli soku z cytryny żeby lekko zakwasić. Wit. C też się kwiatkom przyda.

Pałeczki nawozowe raczej się do storczyków nie nadają, zalecane są nawozy w płynie, stosuje się 1/3 lub nawet 1/4 zalecanej przez producenta dawki przez 3 kolejne podlewania, 4-ty raz podlewa się tylko wodą, żeby wypłukać z podłoża ewentualny nadmiar soli. Żeby wszystko nie "przeleciało", najlepiej jest podlewać rzadziej, ale namoczyć wkładając całą doniczkę do jakiegoś większego naczynia z wodą (do wysokości 3/4 doniczki, inaczej wszystko wypłynie górą) przez 15-20 min, potem można tą wodą jeszcze przelać całość od góry.
Wodę po takim moczeniu dobrze jest co jakiś czas obejrzeć w dobrym świetle/pod lupą- czy nie wypłynęło jakieś robactwo.

Falka bez liści bym nie kupowała- nie wiadomo czemu je stracił, może go jakaś choroba zatakowała i nie odratujesz, a zarazi Ci wszystkie inne. No chyba że przecenią na 2,99zł (kurcze, co za ceny, nie mogę przeżyć że to nie u mnie!)- to już warto zaryzykować, ale dokładnie obejrzyj czy nie żółknie od nasady, czy wyglada na zdrowy, no i na początek odizoluj od reszty.

Uff, tyle ode mnie, powodzenia! :)

darla80
 Tytuł:
PostNapisane: 4 sty 2009, o 19:51 
1000p
1000p

1 szt.
Dziekuję za wyczerpującą odpowiedź Agito!
Z tym podlewaniem i późniejszym oglądaniem wody to świetny pomysł.
Z tego co zrozumiałam co do nawożenia-co tydzień przez 3 kolejne podlewania-tak,potem jedno sama wodą?
Nie wytrzymałam i dziś ponownie zawitałam do Tesco :roll: połowy już nie ma(zostały białe i kilka różowych),tych za 2,99 zł -wcale :( ,mój "zielony" w rzeczywistości jest bardziej żółty :oops: ale był :o Mają drobniejsze liście od wczorajszych i pewnie kwiaty również.Czy w przyszłości zwiększą swój rozmiar?
Martwią mnie również 2 podżółkłe listki(mam nadzieje,że to nie żadna choroba :? )-już wiem,że jak u hipków muszę poczekać aż całkiem zaschną.Ta ma również dwie rozety liściowe(mam nadzieję,że wiecie o co chodzi :roll: ) :shock:
Jedna trochę przelana,druga podsuszona-tak to jest w hipermarketach,jednak u nas oprócz Biedronki jest tylko ten i nie mam za bardzo w czym wybierać.
Zastanawiam się jednak czy z tym przesadzaniem nie poczekać jednak do wiosny?Kto wie może jeszcze jakaś wpadnie w moje ręce :lol: i zrobię to hurtowo.
Czy ktoś zamiast węgla nie stosował cynamonu(w przypadku datur świetnie sie sprawdza)?
A to moje PIĘKNE :wink:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

dewuka
 Tytuł:
PostNapisane: 4 sty 2009, o 20:10 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ta plama na liściu nie wróży dobrze, odizoluj od innych i zastosuj chemię.

darla80
 Tytuł:
PostNapisane: 4 sty 2009, o 23:18 
1000p
1000p

1 szt.
A coś bliżej :roll: :?: jakaś propozycja środka?może usunąć te 2 liście(drugi tylko pożółkły,bez plamy)?

dewuka
 Tytuł:
PostNapisane: 7 sty 2009, o 14:32 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Poczytaj mój temat "Plama na falenopsisie".

Blue Monkey
 Tytuł:
PostNapisane: 7 sty 2009, o 16:41 
500p
500p
Witaj Darlo, widzę że Ciebie tez dopadł wirus :D bardzo ładne sobie kwiatki kupiłaś, mam nadzieję że zaaklimatyzują się bez problemów :)
też czytałam w wielu miejscach o cynamonie, nawet Jovanka chyba o nim wspominała więc chyba może być. Ale lepiej poczekaj na rade kogoś bardziej doświadczonego :wink:
Pozdrawiam,
Basia

darla80
 Tytuł:
PostNapisane: 7 sty 2009, o 18:41 
1000p
1000p

1 szt.
Witam!
Założyłam własny wątek :oops: .
Zapraszam!
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=19272

kwiatulek
 Tytuł: Re: Storczyk przekwitł i co dalej???
PostNapisane: 4 paź 2011, o 17:09 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Mam storczyka od 26 lipca. Kwiat pięknie się trzymał. Od wczoraj odpadają mi z niego kwiatki? Jaka jest tego przyczyna i czy tak objawia się przekwitanie storczyków? Co mam zrobić jak wszystkie kwiaty odpadną? bo nie za bardzo rozumiem czy mam odcinać łodyżkę czy nie :?:

Bogusz_85
PostNapisane: 4 paź 2011, o 17:23 
50p
50p

---
Witam! :wit
Proponuję dodać zdjęcia korzeni, liści i pędu. Wtedy dopiero będzie można ocenić czy przekwitanie jest naturalne, czy spowodowane innymi czynnikami: np. gnicie korzeni, robale....itp. A w międzyczasie czytaj, czytaj i czytaj. Nawet w tym wątku jest parę informacji o obcinaniu pędu kwiatowego. Skorzystaj też z wyszukiwarki żeby znaleźć potrzebne Ci informację. Wiele na ten temat już napisano na tym forum.
Czekam na zdjęcia :)

IwonaJ
PostNapisane: 20 sty 2013, o 16:43 
500p
500p

1 szt.
W połowie grudnia pierwszy raz kupiłam storczyka falenopsis - kwitnącego, po miesiącu niespełna kwiaty opadły, łodyga szybko zżółkła i uschła na górze, do tego jeden liść też zmienił kolor. Odcięłam łodygę w całości i usunęłam liścia. Czy się nie pospieszyłam?

katj
PostNapisane: 22 sty 2013, o 22:22 
50p
50p

1 szt.
z łodygami jest tak jak same uschną obcinać jak nie uschną nie obcinać bo może się rozgałęzią

IwonaJ
PostNapisane: 24 sty 2013, o 21:54 
500p
500p

1 szt.
Czytałam w miesięczniku "Działkowiec", żeby obcinać przekwitnięte łodygi nad ostatnim nabrzmiałym pąkiem.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 17 ]  Idź do strony nr...     1, 2  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości