Pytanie z ciekawości - dziedziczenie

ODPOWIEDZ
esculap72
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 wrz 2012, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pytanie z ciekawości - dziedziczenie

Post »

Jak w temacie.

Gdzie można o tym poczytać?

Głównie chodzi mi o kolor.

Ale także o inne znane cechy też. Czyli czego można spodziewać się po zakupionej hybrydzie...:)

Czy zasady są takie same dla wszystkich rodzajów?

Z góry dziękuję

Aga
Jerome
100p
100p
Posty: 199
Od: 30 sie 2012, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brandenburgia

Re: Pytanie z ciekawości - dziedziczenie

Post »

Ciezko jest powiedziec czego mozna sie spodziewac po hybrydzie, jeśli nie znamy jej przodköw. Jedyne czego naprawde mozna sie po niej spodziewac, to to ze bedzie rosla i kwitla. :wink:
W genach wystepujä alllele recesywne i dominujäce. Te dominujäce najczesciej dajä efekt podobny do osobniköw wystepujäcych naturalnie.
Jezeli np. osobnik posiada w swoim genotypie dwa allele genu barwy kwiatöw, z ktörych jeden jest dominujacy (np. barwa bordowa), a drugi recesywny (np. barwa niebieska), to w jego fenotypie (wygladzie zewnętrznym) ujawni się cecha dominujaca, a recesywna bedzie ukryta, chociaz gen tej cechy może dziedziczyc potomstwo.

Cecha recesywna moze ujawnic się wylacznie wtedy, gdy osobnik posiada dwa jej allele (wtedy jego kwiaty bedä na przyklad niebieskie).

Zasada ta dotyczy wszystkich rodzajöw roslin, zwierzät czy ludzi. Städ dosyc charakterystyczny wygläd spoleczenstw wyspiarkich, gdzie w wyizolowanych warunkach mozliwe bylo wielokrotne powielanie cech recesywnych, az ich liczebnosc w srodowisku stala sie dominujäca.
Oczywiscie to tak prosto i w skröcie. Natomiast poczytac mozna w necie, pytajäc wujka google o "hannowerski system krzyzowania" (w sumie najprostszy), o "allele recesywne" i o "genetyke". A potem po kilkudziesieciu artykulach i tyluz samo latach pröb i bledöw mozna uzyskac krzyzöwke o utrwalonyh cechach. ;:224
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 15&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pytanie z ciekawości - dziedziczenie

Post »

Jerome pisze: Oczywiscie to tak prosto i w skröcie. Natomiast poczytac mozna w necie, pytajäc wujka google o "hannowerski system krzyzowania" (w sumie najprostszy), ;:224
Czy hannowerski system krzyżowania to to samo co dziedziczenie prawami Mendla? Bo przyznam, że nie słyszałam o takowym :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jerome
100p
100p
Posty: 199
Od: 30 sie 2012, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brandenburgia

Re: Pytanie z ciekawości - dziedziczenie

Post »

A na to pytanie nie odpowiem. NIe jestem genetykiem, ale kilka lat temu zajmowalem sie chodowlä ryb zyworodnych i tworzeniem ich nowych odmian barwnych. Ten system zostal opisany w ksiäzce Lucjana Madeja i Marka Labaja. Ksiäzka jest dosyc stara, wydana w 1994 roku i ten system dosyc jasno opisany i otabelkowany. W przystepny sposöb opisuje dobör osobniköw i spodziewane efekty. Ksiäzke mam gdzies w pudle po przeprowadzce, postaram sie odnalezc i poszukam czy wystepuje pod innä nazwä. W bielskim i krakowskim swiatku akwarystycznym ta nazwa byla uzywana, byc moze dlatego ze glöwne wystawy ryb zyworodnych odbywaly sie w Berlinie i stamtäd przyszedl on do nas. Byc moze opracowany przez hodowcöw z Hannoweru. Ale to tylko byc moze.
Pogmeram, poszukam, podzwonie i wtedy dam znac. Natomiast jako trop podaje link do forum gupikowego z zajawkä tematu : http://www.guppyfan.fora.pl/.../ilosc-zbiornikow,640... .
Poszukam zasad dziedziczenia prawami Mendla i poröwnam z opisem Madeja i Labaja. jeśli moge liczyc na wsparcie, będę wdzieczny. Do dzis ten temat mnie interesuje.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 15&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
esculap72
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 wrz 2012, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pytanie z ciekawości - dziedziczenie

Post »

Jerome dzięki, ja to wszystko wiem. Źle zrozumiałeś moje pytanie, aczkolwiek Twoja odpowiedź na pewno przyda się innym.

Chodzi mi konkretnie - jeżeli już mówimy o kolorze - jakie geny, ich oznaczenia, który dominujący, czy obecność jednego wpływa na ujawnienie innego, itd.

Te wszystkie plamki, prążki, gładkie - fascynujące.

A wielkość, chociażby takich dajmy na to Phalaenopsis(ów) :)

Znajomość rodziców hybryd - czy trzymać "to to" w cieple, czy w chłodzie.

Tak jak napisałam, to tylko ciekawość, zabawa, ćwiczenie umysłu - malutkie, tyci hobby - raczej za rozmnażanie storczyków się nie zabieram.

Mam już trochę wprawy w kotach i troszkę mniejszą w papugach - nad każdym kotem przechodzącym chmurka z literkami się unosi. :)

(NIE rozmnażam !!!)

Przyznam, że nienawidzę poszukiwać w internecie, gdzie 98% to głupoty, a za nim się dogrzebię do tych dwóch...

Wolę poczytać, konkretne opracowania. Dlatego zarzuciłam pytanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”