Seler-odmiany,uprawa, brak bulwy i inne problemy Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Od 47 lat uprawiam selery.
Zawsze trzy odmiany: wczesny korzeniowy, korzeniowy, naciowy.

Mam lekką (piasek gliniasty), żyzną (nie wymaga nawożenia korekcyjnego), próchniczą ziemię (5,24 % próchnicy), przekopywaną co kilka lat na głębokość 2 szpadli.

Seler sadzę w rozstawie 40x40 cm po nawiezieniu zagonu kompostem (3-5 cm). Po posadzeniu zakrywam glebę świeżą, ściętą trawą bez nasion (5 cm) i podlewam dawką 20 litrów na metr kwadratowy. Potem już nie podlewam najdłużej jak się da - laską Egnera sprawdzam czy wierzchnia warstwa gleby pod ściółką nie jest już sucha - pylista. Gdy jest sucho podlewam 20 litrów na metr kwadratowy. W okresie wzrostu korzenia (sierpień-wrzesień) podlewam 20 litrów na metr kwadratowy gdy po sprawdzeniu laską Egnera wierzchnia warstwa gleby pod ściółką nie jest już wilgotna. W miarę potrzeby dokładam świeżą ściętą trawę bez nasion (5 cm).

Seler wraca na zagon co 6 lat.
Dla selera dobre towarzystwo to por, pomidor, fasola, ogórek, rumianek, kalafior i kalarepa.

Nie obcinam bocznych korzeni.
Najpierw konsumujemy wczesne selery (czwarta część zagonu).
Liści obrywam tylko z selerów naciowych.

Gdy prace agrotechniczne są dobrze przeprowadzone i pogoda sprzyja jest dużo selerów korzeniowych, których po wykopaniu nie jestem w stanie objąć palcami.

Selery bardzo korzystnie reagują ma podlewanie i szukają wody w gruncie.
Kiedyś ich korzenie przewędrowały w gruncie około metra aby się dostać do wilgotnej pryzmy odpadów z ziół przywiezionych z Herbapolu.

Selery nie udają się gdy rosną w pobliżu drzew i krzewów, lub suche lato utrudnia właściwe nawodnienie.
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

podjadek pisze:Powrócę do moich selerów.

Obrazek

Zostawić czy wyciąć?

Dodam, że jest z jednego nasionka. Pędy boczne wypuścił później.

Obrazek


Obrazek
BobejGS pisze:Ja bym zostawił, zawsze to jakaś ciekawostka. Później Ty dasz znać czy warto zostawiać czy nie. :D

Może jakiś gigant urośnie. :wink:
Gigant nie urósł, Lepiej obrywać.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13663
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Zawsze to jakieś nowe doświadczenie. :) Myślałem jednak że oba będą rosły podobnie jak te pojedyńcze, tylko dwa razem. Szkoda.
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Za radą teściowej wykopałam selery i przełożyłam do donic, skoro nie mają bulwy, to niech trochę "zielonego" dadzą na zimę do rosołu. Wszystko było dobrze, aż do zeszłego tygodnia. Pojawiły się na łodygach "obcy"- pewnie mszyce, bo zaatakowały najmłodsze listki. Zdziwiłam się trochę, bo skąd, skoro selery od miesiąca już są w domu? Poczytałam na internecie, że można ich się pozbyć wodą z ludwikiem, więc spryskałam je tą miksturą. Dziś patrze, a moje listki robią się żółte ;:145
Nie wiem, czy zaszkodziłam im tą miksturą, czy może brak światła, ale najpewniej za ciepło im w domku (22st). Idę je właśnie przenieść na dół na okno, tam będzie chłodniej (ok. 20st). Jak inaczej jeszcze mogę im pomóc?
Pozdrawiam
Dorota
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Może mają za mało wody. Seler to roślina błotna.
Wodą z Ludwikiem myje się liście pędzelkiem, a nie pryska.
P. S. Moje selery nadal są w gruncie bo Wrocław ma cieplejszy klimat niż Polska centralna.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8699
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Seler - brak bulwy- odmiany- uprawa

Post »

Ja swoje selery zadołowałam w tunelu zielonym do góry . Liście zewnętrzne ścięłam , zostawiłam
te środkowe . Okryłam włókniną .Jak potrzebuję zielonego to wycinam i cały czas jest co wycinać .
Pewnie jak przyjdą silne mrozy to mocniej okryję lub do domu zabiorę .

Kolejna część wątku jest tu :arrow: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=99760
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”