Seramis dla storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cytryna24
200p
200p
Posty: 324
Od: 13 lip 2012, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Seramis dla storczyka

Post »

Czy ktoś z Was uprawia storczyki w seramisie ?
Chciałabym moje (na razie dwie :)) miniaturki posadzić w takim podłożu. Dlatego pytanie : czy seramis będzie dla nich odpowiedni ?
Awatar użytkownika
cytryna24
200p
200p
Posty: 324
Od: 13 lip 2012, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Seramis dla storczyka

Post »

Widzę, że chyba nikt nie ma doświadczeń w tym temacie. W takim razie ja Wam niedługo opowiem jak to wygląda. Jeden storczyk już siedzi w seramisie :)
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Seramis dla storczyka

Post »

Cytrynko-Ewelinko :) Sama jeszcze nie wypróbowałam uprawy w seramisie (choć od pewnego czasu mam kupione opakowanie tego podłoża).
Wpisz w wyszukiwarce tego działu hasło 'seramis' i wyświetli się cała masa informacji na ten temat. Sporo wiadomości znajdziesz w wątku AniL.
Ona właśnie poleca seramis również dla miniaturek.
Awatar użytkownika
cytryna24
200p
200p
Posty: 324
Od: 13 lip 2012, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Seramis dla storczyka

Post »

Dziękuję Ci za podpowiedź. Ja wpisywałam w wyszukiwarkę całego forum i nie było wyników. A jak wpisałam w wyszukiwarkę konkretnego działu to rzeczywiście pojawiło się sporo wyników.
Moje dwie miniaturki posadziłam już w seramisie i teraz obserwuję co będzie się działo. Raz kozie śmierć :)
Za jakiś czas zdam relację.

Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Laura1806
200p
200p
Posty: 406
Od: 8 sie 2010, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Seramis dla storczyka

Post »

Witaj Ewelino :-)
W moim przypadku seramis do sadzonek się nie sprawdził. Wystąpił problem z częstotliwością podlewania. Więcej informacji na ten temat zamieściłam w odpowiedzi pewnie na Twój post u mnie na blogu: http://ceratostylis.blogspot.com/2012/02/sadzonki.html
Tak jak tam napisałam są moje spostrzeżenia i każdy musi sam zdecydować co będzie dobre w konkretnym przypadku i warunkach.

Pozdrawiam i życzę powodzenia :-)
Awatar użytkownika
cytryna24
200p
200p
Posty: 324
Od: 13 lip 2012, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Seramis dla storczyka

Post »

Witaj Lauro.
Tak to ja napisałam na Twoim blogu :) To jest dla mnie eksperyment z tym seramisem. Wsadziłam moje dwie jedyne rośliny. Podlewam je wodą destylowaną z rozcieńczonym nawozem. Znaczy się - na razie raz podlałam. Odrobinę. U jednego storczyka widać korzonek więc obserwuję czy jest zielony czy już srebrny. Poza tym naczynie w którym jest roślina jest przeźroczyste (szklaneczka) :) Mam nadzieję, że będzie dobrze.
Sphagnum się boję. Rośnie w nim mój dzbanecznik ale ma przeźroczystą doniczkę i umiem kontrolować wilgotność. A poza tym dzbanecznik to co innego :)
Storczyki kupiłam posadzone w sphagnum i okazało się że jeden miał większość korzeni zgniłych. Może stąd mój uraz ... ?
Będę tu opisywać moje spostrzeżenia dotyczące seramisu.

Pozdrawiam i dziękuję Ci za podzielenie się swoimi doświadczeniami :)
Awatar użytkownika
cytryna24
200p
200p
Posty: 324
Od: 13 lip 2012, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Seramis dla storczyka

Post »

Miałam opisywać tu moje spostrzeżenia odnośnie podłoża jakim jest seramis. Posadziłam w nim Phalaenopsis bellina white i Promenaea rolisonii.
Bellina siedziała sobie w seramisie kilka tygodni, jednak pech chciał, że wylądowała na podłodze. Nie ja to uczyniłam ... Z rośliną nic się nie stało a ja mogłam przy okazji zobaczyć rozwój korzeni. Bardzo ładnie zaczęły rosnąć. Jednak posadziłam ją już w "tradycyjnym" podłożu dla storczyków. Zobaczymy.
Za to u Promenaei widać bardzo ładny rozwój korzeni więc jestem dobrej myśli. Pączek nie rozwinął się jednak tworzy torebkę nasienną. Może uda się i nasiona dojrzeją.
To chyba na tyle w temacie seramisu. Teraz będę czekać na dalszy rozwój wypadków :)
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Seramis dla storczyka

Post »

Ja mam podłoże do storczyków o nazwie seramis - składa sie z kory i dość sporych kawałków seramisu , jestem z niego bardzo zadowolona. Jedną jedyną miniaturkę jaka mam też do niego przesadziłam. Korzonki są zdrowe i jędrne
Awatar użytkownika
cytryna24
200p
200p
Posty: 324
Od: 13 lip 2012, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Seramis dla storczyka

Post »

A moja Promenaea rośnie w samym seramisie. Bez dodatków. I chyba jej to odpowiada. Korzonki ładnie rosną i tworzy się torebka nasienna :) Ciekawe czy coś z tego będzie. Jeśli nasiona dojrzeją to zgodnie z umową :) wyślę je do kogoś kto wysieje je na pożywce. Ja się na tym zupełnie nie znam ale jestem ciekawa efektów. Ale to dopiero za kilka miesięcy.
Awatar użytkownika
arlet3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8013
Od: 5 maja 2010, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Seramis dla storczyka

Post »

Witam dopiero teraz zauważyłam ten wątek i jeśli mogę dodam swoje trzy grosze.
Sam seramis ten drobny jaki sprzedaje OG niby do storczyków moim zdaniem jest za drobny.
Ten o którym pisze adamanna jest rewelacyjny. Producent zaznaczył który jest przeznaczony do storczyków. Jest o wiele większy i połączony z wysokiej jakości korą.
Tu pozwolę sobie wkleić porównanie zwykłego seramisu używanego do ukorzeniania np. hoi i tego przeznaczonego do storczyków. To ten z korą.

Obrazek

Różnicę widać gołym okiem i spora grupa storczykarzy już się do niego przekonała. Sama mam co cenniejsze okazy w nim i miniaturki także.
Awatar użytkownika
cytryna24
200p
200p
Posty: 324
Od: 13 lip 2012, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Seramis dla storczyka

Post »

Temat do zamknięcia. Storczyk nie rośnie już w seramisie. Mój półtoraroczny chrześniak bardzo lubi ściągać z parapetu roślinki, które rosną w tych ładnych, pomarańczowych kamyczkach :) Poleciały już dwa fiołki no i Promenaea ... :( Storczyka przesadziłam w normalne podłoże.
Awatar użytkownika
arlet3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8013
Od: 5 maja 2010, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Seramis dla storczyka

Post »

Nie lepiej było powiedzieć dziecku stanowcze "nie wolno"? :roll:
Awatar użytkownika
cytryna24
200p
200p
Posty: 324
Od: 13 lip 2012, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Seramis dla storczyka

Post »

Oczywiście, że tak. Jeśli bym w porę zauważyła :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”