Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4  
Autor Wiadomość
krysp50
 Tytuł: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja
PostNapisane: 9 cze 2007, o 21:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witam. Po Bożym Narodzeniu został mi kwiatek, który od czasu do czasu podlewałam.Miał około 15 cm wysokości i trzy czerwone listki. Trochę urosła, po drodze wypuściła kilka czerwonych listków i lekko się rozgałęziła. Wiem, że wymaga okresu "spoczynku" i stąd moje pytanie - co mam zrobić i kiedy, aby cieszyć się nią w kolejne święta - przyciąć, cieniować, nie podlewać itp.???

Obrazek Obrazek

mandod1
 Tytuł:
PostNapisane: 10 cze 2007, o 08:26 
50p
50p

---
Tajemnice uprawy

W szklarni poinsecje uprawia się w temperaturze około 20 st. C. Od połowy października aż przez 14 godzin dziennie trzymane są w zupełnej ciemności. Wilgotność powietrza, niezbędna do zawiązywania się pąków i rozwoju liści, wynosi prawie 70 proc. W grudniu zaczynają pięknie zabarwiać się przykwiatki i rośliny są gotowe do sprzedaży. Aby nie były za duże, stosuje się tak zwane retardy, środki powodujące skarlanie roślin. Osiągają one wówczas mniejsze rozmiary i bardziej zwartą budowę.

Wraz z rosnącą popularnością gwiazdy betlejemskiej jako świątecznego stroika hodowcy zaczęli prowadzić nad nią intensywne prace. Otrzymali kilkanaście odmian o różnym zabarwieniu przykwiatków oraz wiele odmian lepiej znoszących warunki panujące w naszych mieszkaniach.

Wyrzucić czy nie wyrzucić

Wiele okresowo kwitnących roślin w mieszkaniach szybko staje się mało atrakcyjne. Należy do nich również poinsecja. Po kilku tygodniach kolorowe przykwiatki bledną, a część liści opada. Jest to zjawisko normalne, bo po kwitnieniu rośliny te w naturze przechodzą w wegetacji krótką przerwę. Jeśli poinsecji darujemy życie, powinniśmy ją po przekwitnięciu, najlepiej w marcu, silnie skrócić, tak aby na pędach pozostały 3-4 pąki. Dobrze jest także przenieść ją do chłodnego (14 st. C) pomieszczenia. W tym czasie nie rośnie, może obejść się bez światła i nie należy jej podlewać. Po ok. dwóch miesiącach przesadzamy ją do świeżej ziemi, najlepiej substratu torfowego dla roślin kwitnących i umieszczamy w widnym, ciepłym miejscu. Roślin nie należy stawiać w miejscach bezpośrednio nasłonecznionych. Pozbawioną liści poinsecję obficie podlewamy ciepłą i odstałą wodą, co ma ją pobudzić do wzrostu. Po kilku tygodniach zaczynamy ją zasilać, najlepiej nawozami dla roślin o dekoracyjnych liściach. Podczas uprawy musimy ciągle pamiętać, że jest ona rośliną tropikalną i powinna mieć jak najwięcej wilgoci w powietrzu. Gdy tylko wytworzy młode pędy z 4-5 liśćmi, możemy ją przyciąć, dzięki czemu silniej się rozkrzewi. W listopadzie musimy przygotować kartonowe pudło i przez 30-40 dni przed Gwiazdką regularnie zakrywać roślinę na 14 godzin dziennie. W naszym klimacie o tej porze nasłonecznienie jest niewielkie, pokrywę zakładamy więc wieczorem, a zdejmujemy około 9 rano. Jeśli zdarzy nam się kilka razy o tym zapomnieć, poinsecja przerwie tworzenie pąków kwiatowych i górne liście nie wybarwią się na czerwono. Powinniśmy również liczyć się z tym, że uprawiana w mieszkaniu będzie znacznie mniej kolorowa niż ta z kwiaciarni.

Link do całego artykułu: http://dom.gazeta.pl/ogrody/1,72157,80868.html
Też dużo info: http://www.superogrod.pl/2,art_pokaz.html

Jak to zrobiłem? Otworzyłem Google, skopiowałem temat, wkleiłem go, usunąłem pauzę i dałem szukaj.

justi28
 Tytuł:
PostNapisane: 8 lip 2007, o 17:08 
200p
200p
Mam pytanie dzisiaj dostałam gwiazdę betlejemską, widać że w marcu nie była przesadzana.
Czy mogę ją teraz przesadzić? Proszę o radę :?

Deirde
 Tytuł:
PostNapisane: 8 lip 2007, o 18:03 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

---
Justi
możesz ją teraz spokojnie przesadzić do nowej ziemi, nic jej się nie stanie, ładnie się jeszcze korzenie rozrosną.

krysp50
 Tytuł:
PostNapisane: 8 lip 2007, o 21:05 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Moja gwiazda ma się dobrze - oby nie zapeszyć. Trochę przycięłam, przesadziłam do nowej doniczki, wypuszcza nowe pędy. Teraz tylko czekać i wg instrukcji - może się uda.
Dzięki za linki i jak się wszystko uda, to się pochwalę - w grudniu, oczywiście.

katarzynac26
 Tytuł: Gwiazda betlejemska - co zrobić by zakwitła?
PostNapisane: 18 paź 2007, o 17:00 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Mam pytanie w zeszłym roku kupiłam gwiazdę betlejemską wyrosło z niej niezłe drzewko zrobiłam też z tego krzaka zaszczepki, ale czy jest możliwość aby ta duża roślina zakwitła bo liście ma piękne i zdrowa jest bardzo ładnie rośnie. Co można zrobić aby zakwitła w zimie. Czy raczej zakwitną te z zaszczepek.
Serdecznie pozdrawiam i proszę o radę :?:

ewab123
 Tytuł:
PostNapisane: 18 paź 2007, o 17:16 
1000p
1000p
Właśnie miałam pytać o to samo. Też wyhodowałam dość duże drzewko. Podobno trzeba zaciemnić całą roślinę, ale nie wiem kiedy i na jak długo. Będę czekała razem z Tobą na podpowiedzi forumowiczów.

flowers
 Tytuł:
PostNapisane: 18 paź 2007, o 17:50 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

---
Wilczomlecz piękny (poinsecja) jest rośliną krótkiego dnia, czyli co najwyżej dziesięciogodzinnego przez 8 tygodni. Ten warunek musi być spełniony, aby roślina wytworzyła kwiaty i kolorowe przylistki. Więcej światła (nawet sztucznego) hamuje tworzenie pąków kwiatowych, a pobudza wzrost liści.

Po kwitnieniu roślinę należy przyciąć na wysokość ok. 15 cm. Gdy okres kwitnienia przypada w zimie, okres spoczynku trwa do maja.

Deirde
 Tytuł:
PostNapisane: 18 paź 2007, o 18:02 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

---
By roślina zakwitła trzeba ją od początku września zaciemniać całą ciemnym materiałem lub kartonem przez 14 godzin, zaciemniamy ją przez 8 tygodni, tak prowadzona powinna zakwitnąć na święta.

krusz
 Tytuł:
PostNapisane: 15 gru 2007, o 17:35 
50p
50p
Kupiłem sobie dzisiaj "gwiazdeczkę" i nie mam warunków topikalnych w domu :P , czy w związku z tym można ją zraszać wodą? Słyszałem że np. storczyków się nie powinno... I jeszcze jedno pytanie. Czy mogę ją przesadzić o ziemi kwiatowej, czy musi być jakaś inna ziemia?

x-C-j
 Tytuł:
PostNapisane: 16 gru 2007, o 08:29 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Nie ma konieczności by ją zraszać jeśli w podstawku będzie miała keramzyt a z przesadzaniem też bym się wstrzymał do marca, przesadź ją wtedy w nową ziemię dla kaktusów wymieszaną z żwirem pół na pół i lekkie cięcie jakieś 4 tygodnie po przesadzeniu i do odpoczynku powegetacyjnego. :D :D :D

klaudzia
 Tytuł:
PostNapisane: 23 gru 2007, o 22:41 
50p
50p

---
No to widzę że kolega tak jak ja czeka czy przetrwa do nowego roku ;)
też przesadziłam bo niedawno została kupiona, tylko mam nadzieję że nie przemarzła po drodze :/ bo dopiero teraz przeczytałam że powinno się ją okryć jakimiś torbami papierowymi...oby się udało mimo tego że troszkę liści zrzuciła i nie jest ogólnie dużych rozmiarów :)
także dam znać co i jak z nią dalej ;)

pozdrowionka!

krusz
 Tytuł:
PostNapisane: 27 gru 2007, o 11:20 
50p
50p
No właśnie, jak zacznie przekwitać to co z nią zrobić?:) w ciemnym miejscu? w chłodzie? Póki co kwitnie, ale do następnej Wigilii jakoś ją trzeba przechować ;)

x-C-j
 Tytuł:
PostNapisane: 27 gru 2007, o 12:13 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Prawidłowo po kwitnieniu powinno sie ją przyciąć na wysokość ok 15 cm nad ziemią i aż do maja oszczędnie podlewać, miejsce jasne ale nie bezpośrednio nasłonecznione a temp. najlepsza w granicach 18 stopni. Od maja zaczynamy nawożenie i intensywniejsze podlewanie a na miesiąc przed okresem kwitnienia trzeba roślinę zaciemniać by rozwinęły sie kolorowe liście gdyż jest to roślina krótkiego dnia i by wytworzyły sie kolorowe przylistki wymaga zaciemniania. :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 48 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości