Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

To są wełnowce. W sklepie ogrodniczym dostaniesz odpowiedni preparat, żeby je zwalczyć. Pamiętaj, żeby oprysk zrobić dokładnie i powtórzyć go z dwa razy w odstępie kilku dni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sokolinho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 lut 2015, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna - umiera?

Post »

Moja też umiera, przesadziłam ją do innej ziemi i oto efekty, nie wiem co to może być, liście najpierw brązowieją,
a potem odpadają. proszę o pomoc.
Przed przesadzeniem:
Obrazek
i po:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


---28 lut 2015, o 21:24 ---

Dzięki za rade, sprawdziłem że na wełnowce jest dobre przemywanie woda z mydłem i pomogło.

---28 lut 2015, o 20:30---

Teraz mam problem z druga kalamondyną, ciągle gubi liście ale nie ma żadnego osadu. Tylko liście jakby tak ciemniały:
Obrazek Obrazek
kejtrin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 6 cze 2011, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Witajcie
Mam dokładnie taki sam problem jak tuvok. Tylko moja Kalamondyna całe lato stała na tarasie. Ma ładny pokrój i zawiązała sporo owoców, ale część starszych liści zmieniła kolor na żółty, a reszta jest jasnozielona. Wszystkie liście są sprężyste i nie opadają, ale ten kolor okropnie mi się nie podoba.
Być może była odrobinę zalana w lipcu, gdy sporo padało. Ale od tamtej pory nie widzę poprawy, choć już uważałam na ilość wody. Nawoziłam kilka razy nawozem do cytrusów.
kejtrin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 6 cze 2011, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kalamondyna (Calamondin) gubi liście

Post »

Dorzucam zdjęcia. Macie jakieś pomysły? Martwię się, żeby się drzewko nie zmarnowało.

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek
magda69lena
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 lut 2016, o 07:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna (Calamondin) uprawa

Post »

Witam,

Problem z moim drzewkiem polega na tym ze zrzucił prawie wszystkie liście, owoców brak i pryska naokoło siebie sokiem. Szyba cała jest spryskana sokiem, na liściach utworzyły się zeschnięte kropelki.

Proszę o rady :( moja roślinka ma rok i przez większość czasu była piękna gęsta od liści i owoców. Stoi w dobrze nasłonecznionym miejscu, podlewam raz na tydzień. Teraz zakupiłam nawóz do cytrusów, mam nadzieje że to pomoże.

Pozdrawiam!
Alee
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 sty 2016, o 08:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cytrusy - porady ogólne

Post »

Dzień dobry,

moja Klamondyna ( mieszka u mnie 2 rok). Zeszły rok bardzo cierpiała i dopiero w tym współpraca nam jakoś poszła, zawiązało się dużo owoców i liście się trzymały....do teraz.
W okresie letnim stała na dworze, podlewam ją szklanka wody 2 razy w tygodniu;-)
Jakieś 2 tygodnie temu przyniosłam do domu.

Czy czeka mnie najgorszy scenariusz że drzewko zgubi wszystko?
Gdzie postawić? Jak dbać? Ratunkuuuu!
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przyczyny mogą być dwie albo tylko jedna.
Pierwsza to nagła zmiana miejsca. Część roślin reaguje zrzuceniem liści - nawet wszystkich. Druga rzecz, powinnaś teraz ograniczyć podlewanie. O ile na zewnątrz przy wyższych temperaturach podłoże szybciej przesychało o tyle teraz będzie to wolniej się działo.
Ogranicz do jednego podlewania na tydzień.
Kolejna istotna rzecz, cytrusy potrzebują zimowania w niższej temperaturze, niż pokojowa. Jeśli nie możesz zagwarantować takich warunków, może być tak że straci przez ten okres nawet wszystkie liście i być może odbije dopiero na wiosnę.
Niezależnie od temperatury, musisz zapewnić bardzo jasne, a wręcz słoneczne stanowisko.

Polecam również lekturę tego wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alee
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 sty 2016, o 08:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź.

Po przeczytaniu wątku dochodzę do wniosku że chyba muszę znaleźć jej nowy dom, bo nie mam możliwości zimowania jej w tak niskiej temperaturze i w słonecznym miejscu:(((((( Katastrofa.
Pozdrawiam,
Ola
Gruchi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 lis 2016, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witajcie

Pilnie potrzebuje waszej pomocy, nie mam pojęcia co dzieje się z moją kalamondyną kupioną w Obi kilka miesięcy temu. Wyrosła na piękne i duże drzewko od czasu zakupu, niestety ostatnio mam z nią problemy ponieważ bardzo gubi liście, pomyślałem więc że choruje i zastosowałem Naturen Multi-Insekt z firmy Substral, niestety to nie pomaga. Martwią mnie te kropki brązowawe na liściach :( Co może jej dolegać i jak jej pomóc ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mi to wygląda na przędziorki. A jeśli to one, to trzeba dokonać profilaktycznego oprysku wszystkich roślin rosnących w pobliżu. Poszukaj Envidoru albo Magusa albo innego działającego na wszystkie stadia rozwoju. Oprysk powtórz po tygodniu. Dobrze by było odseparować ten egzemplarz, o ile inne nie ich nie mają.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Gruchi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 lis 2016, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dodam że liście są tak jakby klejące.
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 801
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Klejące liscie to raczej mączliki. Poszukaj b. małych białych motylkow /muszek. Ew. popatrz czy coś nie siedzi na pędach, jakies tarczniki czy inne wełnowce (fotki - z tym czego szukać powinny być bez problemu w necie).
Pozdrawiam,

J
Aguu14
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 lis 2016, o 17:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, niewiele ponad miesiąc temu zakupiłam moją pierwszą kalamondynę, od tamtego czasu drzewko zgubiło może ok 15 liści i 5-7 owoców, co jednak, przynajmniej częściowo, było spowodowane moim zdaniem transportem roślinki. Bardziej martwią mnie suche, szorstkie, brązowe plamy na owocach, oraz na niektórych liściach są po stronie górnej malutkie jasno żółte kropeczki, a po stronie dolnej jakby krostki (nie mam pojęcia jak to nazwać :?: ) W kolorze są jasne, dobrze przytwierdzone do liścia (nie da się ich zdrapać), a miejsce krostki odpowiada jasnej kropce na wierzchu liścia. Czytałam o chorobach cytrusów i najbardziej mi pasowały przędziorki, jednak krostki są naprawdę bardzo małych rozmiarów, nie przybyło ich w ostatnim czasie, a przędziorki podobno bardzo szybko się mnożą, przebarwienia nie robią się większe, oraz nie ma charakterystycznych pajęczynek. Nie mam doświadczenia w hodowli kalamondyny, moje pytanie jest więc co to jest, i co mogę zrobić żeby zamiast pomóc nie zaszkodzić mojej roślince. Będę wdzięczna za wszystkie porady.
Pozdrawiam. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”