Typowo polskie warzywa

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Typowo polskie warzywa

Post »

Szukałem sobie ostatnio jakiegoś zbioru roślin - głównie chodzi mi o te zjadliwe więc warzywa i owoce :) które pochodzą z naszego kraju.
Zabardzo takiego czegoś konkretnego nigdzie nie ma.
Po latach człowiek się gubi, bo wiadomo że masa roślin została sprowadzona, zmodyfikowana, pokrzyżowana itd.
Ciekawi mnie jednak co rośnie u nas od początku czyli od neolitu tak jak np. jabłka :)
Neolit z tego co pamiętam to okres w którym zeszły śniegi i skończyła się epoka lodowcowa - koniec paleolitu, a człowiek zaczoł żywić się roślinami dodatkowo i rozpoczoł uprawy. Co wtedy zaczeło już rosnąć na terenach naszego kraju?
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Typowo polskie warzywa

Post »

Biorąc pod uwagę, że ludność migrowała jak szalona, wszystko będzie "skądinąd". Poza tym, skoro kombinujesz że liczyć należy od końca epoki lodowcowej, to co mogło rosnąć na gruncie, który przez lata był pod lodem? Wszystko musiało zostać naniesione (w sposób naturalny) lub przyniesione przez człowieka :)

I tak:
neolit na naszych ziemiach; uprawy - pszenica, jęczmień, owies, proso, groch, soczewica i len

jęczmień ? strefy umiarkowane półkuli północnej
len ? Europa Wschodnia i rejon Morza śródziemnego
ale:
proso ? pochodzi z Azji
pszenica - pochodzi z południowo-zachodniej i środkowej Azji
groch - pochodzi z zachodniej Azji i Kaukazu
owies ? prawdopodobnie basen Morza Śródziemnego
soczewica - rodzime obszary występowania to Grecja, Azja Zachodnia, Azja Środkowa, Kaukaz, Pakistan

notabene: uprawne jabłonie to też podobno Azja...

Biorąc pod uwagę ze rośliny jako tako rodzime ktore wtedy jadano zdążyły już wyginąć, jełśi ktoś planuje dietę opartą wyłącznie na "rdzennych i odwiecznych płodach naszych naszych pól" - raczej otyłość mu nie grozi :)
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Typowo polskie warzywa

Post »

No tak. Ale bida :D Myślę że więcej tego było, trza by doczytać, choć wiadomo że trzeba wziąć pod uwagę że podobnie jak zwierzęta poprzez ewolucję zmieniały się w coraz bardziej inteligentne i sprawne, potem krzyżowały na różne gatunkitak samo wydaje mi się że rośliny też się rozwinęły. Nie biorąc pod uwagę ingerencji człowieka wiele gatunków musiało się rozrosnąć i rozwinąć w długim czasie. Rośliny też maj swoją jakby inteligencję. Np. włoski na łodygah pomidorów, czy też wszelkiego typu ciernie. Co to jest? Nic jak obrona przed zwierzętami. To już takie moje małe filozofowanie, ale przypuszczam że tak musiało być. :)
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Typowo polskie warzywa

Post »

Ciutkę to nie tak: ewolucja nie powoduje, że dany gatunek staje się LEPSZY (inteligentniejszy czy sprawniejszy) tylko bardziej DOSTOSOWANY DO OKOLICZNOŚCI (otoczenia).

Weź jako przykład dodo (dronta): coś w rodzaju gołębia (świetny lotnik, czujny itp) wyewoluowało w coś w rodzaju grubego indyka. Po prostu na wyspie wystarczyły takie cechy - bo ewolucja to w zasadzie sama ekonomia (najefektywniejsze i najekonomiczniejsze wykorzystanie zasobów do przekazania genów dalej).

Gdyby jabłoń "zorientowała się" że łatwiej się rozsiewa jak jabłko jest tak paskudne w smaku, że ludzie że wstrętem rzucają je jak najdalej (i w ten sposób rozsiewają nasiona) to pewnie jabłka miałyby smak kamfory - nie aż tak intensywny jednak, żeby człowiek poczuł go przed ugryzieniem owocu... :)

Ergo: marchewka nie będzie się w nic rozwijała, jeśli nie jet jej to potrzebne, nie występują zmiany klimatu, zwierzęta ktore mogłyby jej efektywniej pomóc w rozmnażaniu itp...
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Typowo polskie warzywa

Post »

No tak. Bardziej dostosowany do okoliczności, dokładnie. Czasem po prostu wiąże się to z rozwojem dlatego napisałem, że lepsze, intelgentniejsze. Na mój gust można by powiedzieć że ryby zaczeły wychodzić z wody dlatego mamy płazy :) Zostając przy roślinach jednak, czy oprócz tych wymienionych przez Ciebie i odchodząc od okresu neolitu trochę dalej. Na samym terenie Europy Środkowej gdzie wiadomo kiedyś granic nie było, uogólniając - my Słowianie stworzyliśmy w jakiś sposób, uzyskaliśmy jakieś konkretne warzywa owoce, które można by określić dla nas rdzennymi, a nie zwiezionymi skądś?
marmul
100p
100p
Posty: 127
Od: 28 kwie 2011, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Typowo polskie warzywa

Post »

Marek-BB pisze:my Słowianie stworzyliśmy w jakiś sposób, uzyskaliśmy jakieś konkretne warzywa owoce, które można by określić dla nas rdzennymi, a nie zwiezionymi skądś?
Nie. Tworzyliśmy oczywiście odmiany roślin przywiezionych z innych części świata. Centrów domestykacji roślin było na świecie kilka (żyzny półksiężyc, Etiopia, okolice rzeki żółtej, Ameryka środkowa, Andy, Papua, tropiki Afryki, Indie to chyba wszystko). Większość roślin powstała zanim ktokolwiek słyszał o Słowianach. Ponoć mamuty przyprawiano rzeżuchą :)
--
Pozdrawiam
mm
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Typowo polskie warzywa

Post »

Heh, mamuci kąsek przy Wielkiejnocy :D W takim razie może da się określić to do czego się przyczyniliśmy.
marmul pisze:Tworzyliśmy oczywiście odmiany roślin przywiezionych z innych części
Działka i warzywniak to najlepsze hobby jakie sobie zorganizowałem i jako Polak chciałbym wiedzieć takie rzeczy. Wydae mi się że nie tylko ja :) Zatem jeśli ktoś potrafi sprecyzować takie coś - bardzo proszę ")
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”