Leszczyna pospolita/orzech laskowy( Corylus avellana)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7510
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Leszczyna pospolita/orzech laskowy( Corylus avellana)

Post »

Ja nie przycinam leszczyny tylko wycinam nowe odrosty przy ziemi, bo robi się gęstwina. Prowadzę na cztery główne odnogi - konary i z odrostów zostawiam tylko jeden lub dwa by w przyszłości zastąpiły starą odnogę, która będzie wycięta. Wycinam późną jesienią albo wiosną, bo wtedy liści nie ma. Ostatnio cięłam w listopadzie. Nie zastanawiałam się czy akurat ten termin jest odpowiedni, mnie odpowiada.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 615
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Leszczyna pospolita/orzech laskowy( Corylus avellana)

Post »

Przeczytałem wątek o leszczynach.
Fajny bardzo. Mamy w ogrodzie 2 Barcelońskie, jeden krzew Czerwony i 4 Olbrzymie z Halle. Oczywiście wycinam odrosty korzeniowe, przycinam w lutym i nawet pojawiają się owoce. I to dużo.
Co z tego jak w ubiegłym roku udało nam się uratować tylko 5 orzeszków. Resztę bez skrupułów pożarły rude sąsiadki (wiewiórki ). Ogród jest w lesie, więc leszczyny traktuję już tylko jako krzewy ozdobne (żywopłot ).
Czy ktoś zna może sposób na wiewiórki, ale żeby ich od razu nie mordować, bo końcu są milutkie (gdyby nie orzechy :roll: )
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7510
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Leszczyna pospolita/orzech laskowy( Corylus avellana)

Post »

:D :D Mój syn ma ten sam ból głowy z wiewiórkami. Wkoło las, zarośla, wiewiórek od groma a tylko trzy krzewy leszczyn; Red Lamberta, Jefferson i pomiędzy nimi uniwersalny zapylacz York. Orzechów co kot napłakał bo York jeszcze nie ma męskich kwiatków, za młody. A ma już czwarty rok, myślę więc , że w tym roku kocurki mu wyrosną. Pyli bardzo długo i mam nadzieję, że obie leszczyny się załapią i sypną orzeszkami.
Pozdrawiam! Gienia.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Leszczyna pospolita/orzech laskowy( Corylus avellana)

Post »

Miałam leszczyny niedaleko lasu. Cały rok nie pojawiła się żadna wiewiorka. Gdy były orzechy od razu były i wiewiórki. Bez szans żeby upilnować.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 615
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Leszczyna pospolita/orzech laskowy( Corylus avellana)

Post »

Jak są rude,nie ma żadnych szans na orzechy. U nas wnuki goniły się z wiewiórkami wokół leszczyn. One chyba są oswojone, niczego się nie boją. Najgorsze, że wcinają niedojrzałe orzechy, na dodatek nie sprzątają po sobie. Łupinki to ja muszę zbierać. :D
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
MoniaT
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 11 lut 2024, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Leszczyna pospolita/orzech laskowy( Corylus avellana)

Post »

W jakiej odległości od ogrodzenia posadzić leszczynę (odmiana Kataloński) żeby z jednej strony robiła trochę za żywopłot (zamiast tuj), a z drugiej nie obdarowywać za bardzo sąsiada orzeszkami? :wink: Metr wystarczy czy za mało? Przy czym mówiąc żywopłot nie mam na myśli radykalnie ciętej, zielonej ściany, tylko raczej tak żeby sobie coś rosło i zasłaniało.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7510
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Leszczyna pospolita/orzech laskowy( Corylus avellana)

Post »

Nie wiem jak Kataloński ale u mnie Red Lamb. rozłożysta jest, około 3 metry w promieniu. Jak nie masz zapylacza dla leszczynki to nie musisz się obawiać, że sąsiad będzie się orzeszkami obżerał. Ty też nie, bo orzeszków zwyczajnie nie będzie. ;:306
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Leszczyna pospolita/orzech laskowy( Corylus avellana)

Post »

W tym roku nie zdążyłem przyciąć leszczyny w styczniu. Przekwitła ponad tydzień temu. Proszę Was o radę, czy mogę ją przyciąć, czy będzie problem z owocowaniem. Muszę ją solidnie prześwietlić.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7510
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Leszczyna pospolita/orzech laskowy( Corylus avellana)

Post »

Nie przyciąć tylko wyciąć. Nie skracaj gałęzi tylko wytnij młode przyrosty, bo to one zagęszczają krzew.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Leszczyna pospolita/orzech laskowy( Corylus avellana)

Post »

Tak, tak, źle napisałem. Zawsze wycinam te najstarsze i zagęszczające środek. Dziękuję Ci za odpowiedź. Zatem jutro tnę, bo ma być słonecznie.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Leszczyna pospolita/orzech laskowy( Corylus avellana)

Post »

Czy ktoś ma u siebie leszczynę w formie piennej? Ja miałem plantacje 0,7ha. Forma pienna, drzewkowa była niższa od tej tradycyjnej, krzaczastej. Ja nie szczepiłem na tureckiej ze względu na położenie. Wyprowadzałem pieńki z najbezsilniejszego pędu.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7510
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Leszczyna pospolita/orzech laskowy( Corylus avellana)

Post »

Taka pienna formę leszczyny widziałam w ogrodzie przydomowym właściciela szkółki ogrodniczej niedaleko Krakowa w ub. wieku. Fajnie wyglądała, taka duuuza kula, specjalnie cięta. To chyba sporo zachodu i cierpliwości, i te odrosty non stop 😳
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2112
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Leszczyna pospolita/orzech laskowy( Corylus avellana)

Post »

Mam dwie leszczyny w formie drzewka. Jedna około ośmioletnia, druga czteroletnia.
Są mniejsze od "rówieśników", plon mniejszy, ale łatwiej dostępny. :wink:
Odrostów prawie nie ma, cięcie idzie szybciej niż tradycyjnych.
Pozdrawiam, Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”