Żywopłot z grabu

Drzewa ozdobne
Andrzejbaran
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 16 maja 2023, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Aby żywopłot z grabu był gęsty od samego dołu należy go przyciąć po posadzeniu na 20cm i mocno ciąć przez pierwsze 3 lata aby się rozkrzewił.
masera
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 cze 2023, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żywopłot z grabów w połączeniu z płotem panelowym

Post »

Mam mieć ogrodzenie na równo z chodnikiem biegnącym wzdłuż granicy działki. Zanim żywopłot wyrośnie oraz żeby go nie podeptano chciałbym zamontować równolegle do niego ogrodzenie panelowe. Na żywopłot wybrałem grab i mam względem niego kilka pytań:
- ile od granicy cofnąć ogrodzenie panelowe żeby docelowo żywopłot go przerósł i zasłonił?
- jaką "grubość" żywopłotu założyć, żeby nie prześwitywał?
- czy liście po zimie trzeba wygrabić? (Zakładając, że nie będę mógł od jednej strony)
anna_g5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 maja 2023, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Rozglądam się w okolicznych nadleśnictwach za sadzonkami grabu ale niestety jest problem z dostępnością. Jedynie mają w jednym miejscu sadzonki roczne o wysokości 20-40cm. Zastanawiam się czy warto kupować takie maleństwa czy lepiej zamówić sadzonki dwuletnie około 50-60cm? Jakie macie doświadczenia?
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Myślę, że im mniejsze tym lepsze. Szybciej się zaaklimatyzują. Pomijając aspekt ceny która jest pewnie trzykrotnie niższa porównując roczne i dwuletnie.

Druga sprawa że nadleśnictwa raczej dopiero zaczną sprzedaż.

Ja tez muszę dokupić jakieś 80 sadzonek buka i na razie nie ma nawet ceny za jaką będą sprzedawane. Fakt faktem w ubiegłym roku nie było graba w ogóle w szkółce nadleśnictwa którą odwiedziłem.
anna_g5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 maja 2023, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

To prawda że nadleśnictwa dopiero zaczynają sprzedaż jesienną sadzonek. Jedyne w okolicy które będzie miało graby jeszcze nie ma zatwierdzonej ceny, ale pani ze szkółki powiedziała mi przez telefon że prawdopodobnie będzie to 0,8zl za sadzonkę grabu jednorocznego 20-40cm. Zastanawiam się czy jest sens takie kupić czy lepiej zamówić starsze i wyższe na internecie, widziałam sadzonki grabu dwuletnie 50-60cm a nawet lekko wyższe za około 1-1,5zl. Ale wchodzi też kwestia jakości sadzonek kupionych na odległość i czy przeżyją transport.. doradzicie?
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Myślę, że przeżyją transport spokojnie, delikatniejsze rośliny przeżywają. Pytanie jednak jak ma wyglądać ten żywopłot? Jeśli typowy gęsty od spodu to i tak musisz ściąć te wysokie sadzonki na 20 cm. Czasu nie przeskoczysz. Musisz zzerować roślinę żeby rozkrzewiła się od spodu bo ona chce zawsze wypuszczać jak najwyżej poza konkurencję do światła. Zwłaszcza że graby czy buki to wysokie drzewa - jej cel jest wysoko a kupując wysokie sadzonki uławiasz jej osiągnięcie tego celu więc przy ziemi sie nie będzie rozkrzewiała.
anna_g5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 maja 2023, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Na pewno chcę mieć jak najbardziej rozkrzewiony żywopłot od samego dołu więc tak, planowałam przycięcie grabów na wysokość 20-25cm wczesną wiosną aby dać im chwilę na aklimatyzację w nowym miejscu. Tym bardziej że planuję żywopłot jednorzędowy chciałam aby był tak gęsty jak to możliwe. Zastanawiam się tylko czy przycięcie tak małych sadzonek będzie wtedy możliwe, kiedy część z nich może teraz na jesień mieć przy sadzeniu około tylko 20 centymetrów.. czy będzie z czego ciąć i redukować
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z grabu

Post »

To takie malutkie przytnij dopiero w przyszłym roku. Ja sadziłem w jesień 2022 i ciąłem pierwszy raz początkiem czerwca 2023.
anna_g5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 maja 2023, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Ok, to chyba się przekonałam do tych jednorocznych. Pani z nadleśnictwa mi powiedziała że oglądała te roczne sadzonki, są bardzo ładne (z siewu jesienią ubiegłego roku). Byliby mi w stanie wysortować większe, około 40cm w ilości jakiej potrzebuję. Według pani na pewno świetnie się przyjmą, będą też mniej chorowały po przesadzeniu i szybko zaczną rosnąć. Zobaczymy :wink:
anna_g5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 maja 2023, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Jeszcze jedno pytanie ode mnie. Będę sadzić graby w weekend 21 października. Jako że obecnie walczę z przygotowaniem i odchwaszczeniem rabat (głównie perz, rozłogi) i kosztuje to mnóstwo pracy i czasu, zastanawiam się czy po posadzeniu grabu mogę ziemię wokół niego ściółkować kartonami? Czytałam o takiej metodzie, podobno lepsza i naturalniejsza niż stosowanie agrowłókniny, przyciąga dżdżownice itp. Czy to dobry pomysł aby położyć te kartony na ziemię od razu po sadzeniu? Na kartony chciałam wysypać korę, czy taka przekompostowana z drzew iglastych (głównie sosnowa) będzie w porządku? Niestety taka z drzew liściastych jest nie do zdobycia. Chciałabym ograniczyć wzrost chwastów na rabacie wokół grabów do minimum.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Jak najbardziej. Bardzo dobry pomysł.
wojtekwe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 sty 2024, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

żywopłot z grabu - sadzonki więdną

Post »

Mam następujący problem.

Dwa razy sadziłem już żywopłot z grabu, raz na wiosnę, raz na jesień i po kilku dniach liście zaczynają się skręcać i więdnie (przetrwało ok 5%).

Zastanawiam się w czym może być problem, sadzonki mam z własnego lasu, po wykopaniu, wsadzam je od razu na działce (do 30 min), dołki głębokie, czasami korzenie podcinałem, czasami nie, ale to nie ma znaczenia, podlewane na bieżąco.

Podejrzewam, że może to być związane z tym, że w lesie rosną w cieniu, a na działce są narażone na słońce (chociaż na wiosnę a szczególnie na jesień tego słońca nie ma dużo). Jak myślicie, czy to może być powód i czy lepiej będzie kupić sadzonki ze szkółki i będzie większa szansa, że przetrwają? Jeśli to nie to, to gdzie szukać przyczyny?

Z góry dziękuję za odpowiedzi
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: żywopłot z grabu - sadzonki więdną

Post »

Jak mogą listki więdnąć na bezlistnych sadzonkach?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”