Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 8  
Autor Wiadomość
Myka
 Tytuł: Jak ukorzenić powojnik?
PostNapisane: 21 kwi 2007, o 14:39 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Dalabym sobie reke uciac ze byl juz podobny temat. wiem ze opcja szukaj nie gryzie ale nie znalazlam nic co by sie nadawalo. mam mozliwosc zorganizowania sobie (kazali mi sie czestowac) powojnika Ania. Jak go ukorzenic? czy wybierac galazki juz zdrewniale czy swieze? czy obrywac kwiaty/ paki przy probie ukorzeniania?

anulka
 Tytuł:
PostNapisane: 21 kwi 2007, o 21:03 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

1 szt.
Witaj!

Podaję stronę o powojnikach.Jest tam forum i mozesz też zapytac w szkółce.Będą to porady fachowe ,które Ci pomogą.Ja ukorzeniam sadzonki zdrewniałe .Ucinam kawałek łodygi i po umoczeniu w ukorzeniaczu wsadzam ukosem do ziemi tak ,aby jeden węzał lisciowy był nad ziemią a drugi pod ziemią.Nie wiem czy to jest dobrze?

www.clematis.com.pl

norbert
 Tytuł: a mnie się nieudało ukorzenić clematisów
PostNapisane: 24 kwi 2007, o 22:58 
100p
100p

1 szt.
niestety u mnie pełna porażka w ukorzenianiu powojników. po kilku próbach poszedłem do ogrodnika kupiłem kilka roślin tej samej odmiany i "sukces".

Obrazek

kamilneo
 Tytuł: Powojniki - ukorzenianie, rozmnażanie
PostNapisane: 16 maja 2007, o 17:46 
100p
100p
Przeczytałem na forum, że najlepszym sposobem uzyskania sadzonki powojnika jest odkład. Z rok temu na działce stryja przysypałem ziemią jedną gałązkę powojnika wielkokwiatowego. Teraz po roku chciałem ją sobie zabrać i okazało się, że wcale nie puścił korzeni. Mam tę gałązkę odłamaną. Czy można spróbować wykorzystać na niej ukorzeniacz i posadzić? Jak można skutecznie uzyskać sadzonkę powojnika?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

anulka
 Tytuł:
PostNapisane: 16 maja 2007, o 21:50 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

1 szt.
Juz Ci spieszę z pomocą :D Mam cudowną książkę o powojnikach Stefana Buczackiego -zdobyłam ją kilka lat temu i tam jest wszystko opisane o odmianach ,chorobach ,rozmnazaniu itp-polecam choć nie wiem ,gdzie ją zdobyć?
Rozmnażamy przez sadzonki półzdrewniałe z rośliny matecznej pózną wiosną lub wczesnym latem,stosując gładkie cięcie w połowie odległości między węzłami.Największe stęzenie naturalnych hormonów stymulujących wzrost korzeni wystepuje między węzłami a nie w węzłach.Sadzonka powinna być wetknięta w podłoze do ukorzeniacza aż do poziomu węzła.Pojemnik z sadzonkami zakrywamyi utrzymujemy wysoką wilgotnośc.
Drugi sposób to odkłady.Polega to na przygięciu pędu połączonego z rośliną mateczną i umocowaniu go w glebie.Przygięte pędy mocujemy drutem.Ta metoda wymaga cierpliwosci,bo odkłady rzadko ukorzeniają się przed upływem 12 mies.
To tyle na ten temat i masz chyba odpowiedz na swoje pytanie.Teraz juz nic z tego powojnika nie bedzie i musisz to zrobic jeszcze raz ,albo kupic gotową sadzonkę.
Ja dzisiaj ukorzeniłam "Prince Charles" i zobaczymy co z tego będzie?

kamilneo
 Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2007, o 07:44 
100p
100p
anulka napisał(a):
Ta metoda wymaga cierpliwosci,bo odkłady rzadko ukorzeniają się przed upływem 12 mies.

W moim wypadku się to nie sprawdziło niestety :(. Nie chcę kupować sadzonki tylko taniej uzyskać powojnika :).

Jurek
 Tytuł:
PostNapisane: 17 maja 2007, o 10:01 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
U mnie odkłady ukorzeniaja sie po upływie 4-5 miesięcy :D
Też mam tę książkę,ale niestety jest ona przeznaczona dla początkujących adeptów sztuki uprawiania powojników :)

kamilneo
 Tytuł: Odkłady
PostNapisane: 17 maja 2007, o 10:51 
100p
100p
Więc spróbuję jeszcze raz z odkładów. Na jaką głębokość najlepiej jest je przysypać?

renia831
 Tytuł:
PostNapisane: 21 maja 2007, o 20:00 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Witam

Jak to bylo wczesniej powiedziane powojniki rozmnaza sie z sadzonek półzdrewnialych. sadzonki pobiera sie w lipcu gdy nie sa jeszcze na tyle zdrewniale i tniemy sadzonki jednowezłowe pozostawiac pod wezlem 2-3 cm miedzywezla i nad wezlem 1 cm. zostawiamy tylko jeden lisc. Na sadzonki nie nadaja sie pedy kwitnace. Przygotowane sadzonki hormonizuje sie i wysadza skosnie do doniczek, tak aby lisc byl pionowo w gorze. okolo 90 % przyjec, ukorzenaija sie juz po 2 miesiacach.

Jak kogos bardzo interesuje rozmnazanie to polecam "Rozmnazanie drzew i krzewow lisciastych " J. Hryniewicz-Sudnik, B. Sękowski i M. Wilczkiewicz. Jak dla mnie rewelacyjna ksiazka duzo tresci wszystko wyjasnione co i jak.

Powodzenia :D

aguskac
 Tytuł:
PostNapisane: 21 maja 2007, o 20:58 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Posiałam troszke puchatych nasionek i mi bardzo gęsto wzeszły, może ktoś mi doradzi co dalej? Mam nadzieję, że wyrosna z nich powojniki. Czy ktoś tak wysiewał?

paco
 Tytuł:
PostNapisane: 21 maja 2007, o 21:06 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
renia831 napisał(a):
Na sadzonki nie nadaja sie pedy kwitnace.

Czy w tej książce jest dokładniej wytłumaczone co to są pędy nie kwitnące :?

paco
 Tytuł:
PostNapisane: 21 maja 2007, o 21:20 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
B. Sękowski o rozmnażaniu powojników przez odkłady pisze, że sporządza się je gdy tylko gleba rozmarznie. W podłożu powinna znaleźć się część pędu z dwoma pąkami. Wiosną z pąków wyrastają pędy i w miarę ich wzrostu zasypujemy ziemią i kopczykujemy do wysokości 15 cm. umieszczamy przy nich podpory a do jesieni powinny dobrze się ukorzenić.

renia831
 Tytuł:
PostNapisane: 22 maja 2007, o 08:30 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Witam

Pedy nie kwitnace sa to pedy ktore jeszcze nie zdarzyly wytworzyc pakow kwiatowych przed tym jak zostaly sciete na sadzonki. Szczerze mowiac to niewiem czy jest to tam wytlumaczone, jest to ksiazka dla bardziej zaawansowanych ale mysle ze bez problemu mozna zrozumiec tamtejszy jezyk ogrodniczy.

Pozdrawiam :D

paco
 Tytuł:
PostNapisane: 22 maja 2007, o 08:39 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
renia831 napisał(a):
Pedy nie kwitnace sa to pedy ktore jeszcze nie zdarzyly wytworzyc pakow kwiatowych przed tym jak zostaly sciete na sadzonki.

Informacja o pobieraniu jedynie pędów nie kwitnących jest ciekawa – dlatego tak ją drążę.
Właśnie w tym problem :shock: , Jeśli jeszcze nie zakwitną to nie są półzdrewniałe, a pobierane do sadzonkowania (VI - VII) wszystkie, albo miały, albo mają kwiaty :?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 103 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 8  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości