Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
margolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 lut 2012, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

Ja w zeszłym roku robiłam winko z kwiatów czarnego bzu. Rewelacja ! O ciekawym smaku i cały czas lekko gazuje. Schłodzone - wyśmienite !
Syropy z mniszka i z czarnego bzu, pasteryzuję. Jednego roku też mi się psuły i od tej pory, nie ryzykuję.Sok z bzu jest jest bardzo dobry z wodą.
KiniaSG
100p
100p
Posty: 172
Od: 5 lut 2011, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

WINO Z MNISZKA LEKARSKIEGO

4 litry przegotowanej wody
4 szklanki kwiatów mniszka lekarskiego zerwanych około południa w słoneczny dzień
2 pomarańcze (bez soku)
2 cytryny (bez soku)
1.5 kg miodu (jeśli jest to możliwe miód z mniszka lekarskiego)
15g białych winnych drożdży, suszonych

Kwiaty zalać przegotowaną wodą. Rozpuścić miód w miksturze. Dodać owoce cytrusowe pokrojone na ćwiartki. Pozwolić na fermentację mikstury w dzbanie lub dużym słoju w temperaturze 20°C w ciemnym pomieszczeniu przez około trzy tygodnie. Mieszać miksturę drewnianą szpatułką co 2-3 dni. Kiedy fermentacja jest kompletna, miksturę odcedzić używając czystej ściereczki. Miksturą napełniać butelki i zakorkować. Wino powinno leżakować w chłodnym miejscu około 9 miesięcy.
To wino jest świetne na woreczek żółciowy, na leczenie skazy moczanowej i kwasu moczowego. Jest wysoce zalecane na stany przed-cukrzycowe.
Pić pół szklanki przed posiłkiem.
KOMENTARZE

-- 26 lut 2012, o 16:09 --

UŻYCIE MNISZKA LEKARSKIEGO

LIŚCIE:
ŚWIEŻE - Jako zioło oczyszczające dodawać do wiosennych sałatek.
SOK - Wyciskać sok z liści kiedy potrzebujemy środek o działaniu moczopędnym. Brać 20ml soku, trzy razy dziennie.
NAPAR - Mniej efektywny niż sok, napar z mniszka lekarskiego jest świetnym środkiem oczyszczającym z toksyn oraz jest stosowany na takie problemy jak skaza moczanowa lub egzema.
NALEWKA - Często dodawana do leków na problemy z sercem w celu zapewnienia odpowiedniej ilości potasu.
KORZEŃ:
NALEWKA - Używać świeży korzeń mniszka lekarskiego na problemy takie jak skaza moczanowa, egzema, trądzik. Nalewka jest również przepisywana jako środek pobudzający w chorobach wątroby oraz na związane z tym zatwardzenia.
WYWAR - Używać na te same problemy jak nalewkę.
Pozdrawiam.
Kinia.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=43949" onclick="window.open(this.href);return false;
KiniaSG
100p
100p
Posty: 172
Od: 5 lut 2011, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

myszka gdzieś wyczytałam, że maść z mniszka jest na rozmiękczenie kości i zębów.
? Pic mieszankę soków - liście rzepy (90 g), liście mlecza (90 g), marchew (280 g). Jest to ilość przewidziana na picie rano i wieczorem. Używać do wyraźnej poprawy.
Natomiast na reumatyzm i artretyzm mam coś innego jeśli będziesz zainteresowana pisz na PW tu nie miejsce niestety....
Pozdrawiam.
Kinia.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=43949" onclick="window.open(this.href);return false;
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

Czy to już pora na zbieranie mleczy?
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

Oczywiście :)
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

Widzę, że większość z Was wlewa gorący syrop do słoików.
Czy ktoś jeszcze na wszelki wypadek je pasteryzuje?
Jeśli tak, to jak to dokładnie wygląda? Wlewacie gorący syrop i czekacie aż wystygnie? Jak długo należy go pasteryzować?
ogrodniczka888
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 maja 2012, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

ja jestem właśnie "po pracy" z syropem. Zrobiłam go dzisiaj pierwszy raz i wydaje się smaczny, choć trochę gorzkawy. Jutro zrobię drugą partię bez zielonych szypułek i dodam cytrynę bez skórki.
Sok wlałam gorący, zaraz po tym postawiłam buteleczki na gaz i tak 15 minut. Kilka słoiczków soku malinowego sfermentowało mi tej zimy więc nie chcę ryzykować i pasteryzuję. W końcu po takim czasie gotowania, takie 15 minutek to im nie zaszkodzi..
pozdrawiam ;:19
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

Ogrodniczko,
a jak dużo wyszło Ci tego syropku? Robiłaś z tego przepisu na 250-300 sztuk?
A buteleczki jakie - takie po Kubusiu?
Też chyba wolę zapasteryzować niż potem żałować, że się zepsuł...
Ja muszę się szybko na zbiory wybrać, bo pogoda się psuje... :(
ogrodniczka888
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 maja 2012, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

wczoraj z 300sztuk wyszło mi 1,5 litra soczku, dzisiaj zebrałam drugie tyle i nalałam soku do: 5 słoików z dżemu (te większe), 3 buteleczek z tymbarków (ok 0,25). Smak dalej gorzki mimo że bez skórki z cytryny, zrobię jeszcze z kilku sztuk tak na teraz, ale tym razem obiorę z szypułek. Dla mnie tak czy siak = miodzio !!!
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

No właśnie, żeby syrop nie był gorzki trzeba użyć samych płatków bez części zielonych. Z cytryny wystarczy sam sok, skórkę można dodać do aromatu ale z równie dobrym efektem można dodać odrobinę kwasku cytrynowego jeśli ktoś nie ma cytryny pod ręką.
ogrodniczka888
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 maja 2012, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

ale może te zielone szypułki też mają jakieś dobroczynne działanie.. ?
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

No niby tak. Jednak prozdrowotnych substancji jest w takim miodku niewiele (chyba, żeby użyć całych mniszków- razem z liśćmi i korzeniami :) ). W dodatku ilość witamin występujących w soku mniszka jest zmniejszana przez obróbkę termiczną (podczas gotowania witaminy i część innych pożytecznych substancji się rozkłada)- a zostają tylko te trwalsze jak np. gorycze.
ogrodniczka888
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 maja 2012, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Syrop z mniszka lekarskiego-czyli potocznie mówiąc z mlecza

Post »

nawet po obróbce zostaje coś dobrego, skoro wiele osób od lat chętnie robi ten syrop - miodek. który świetnie działa na kaszel i przeziębienia m.in. Co do goryczy: piołun z niej słynie a jakie dobre ziółko..?! :)))
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”