Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 85  
Autor Wiadomość
paco
 Tytuł: Nasz ogród - Barbara i Andrzej (paco)
PostNapisane: 7 maja 2007, o 21:50 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Ogród!
Jest to miejsce, które ma zachwycać, fascynować, cieszyć oczy i pozytywnie działać na ducha. Jest radością dla właściciela i wzmaga poczucie dumy, gdy nas ktoś odwiedzi.
Jest dla nas forma relaksu i wypoczynku jak również powodem do stresów (gdy coś nie jest po naszej myśli) a przede wszystkim codzienną harówą, która jest uwieńczona sukcesami lub czasami porażką. Czyli jest wszystkim, co w życiu potrzebuje maniak ogrodowy.

Ogród nasz w tym roku został poddany wielu przeróbką - ale każdy z nas dochodzi z czasem do wniosku, że nadszedł czas na dokonanie zmian.
Ponieważ ogród w całości nie nadaje się w tej chwili do pokazania, zaprezentuję tylko te fragmenty, które według mnie są tego godne.

Oto wydzielona część ogrodu, z której prawie jestem zadowolony. Nazywam go moim ogrodem japońskim, a tak naprawdę jest to ogród kamienny który jest w 90% obsadzony roślinami iglastymi a ponieważ jestem zafascynowany japońską sztuka ogrodową znajduje się w nim trochę elementów japońskiej architektury ogrodowej.
W zamyśle miał być to ogród, który w każdym swoim fragmencie miał przyciągać potencjalnego zwiedzającego. Gdziekolwiek w nim znalazłby się człowiek, miał być przyciągnięty jakimś szczegółem czy rośliną, aby wejść dalej i dalej, zaglądać za kamień, lampę czy zostać przyciągniętym przez roślinę, której jeszcze nie widział.

To wejście do tej części ogrodu - mam nadzieję, że nikt nie oprze się pokusie wejścia dalej.
Obrazek

A gdy już wejdziemy przywita nas lampa japońska w towarzystwie modrzewia, jodły hiszpańskiej i Sośnicy japońskiej, zachęcając aby przyjrzeć się im dokładniej.
Obrazek

Gdy już nacieszymy oczy urokiem tych roślin zauważymy kamienną ścieżkę, która nas poprowadzi dalej.
Obrazek

Tylko gdzie iść do tych kamieni

Obrazek

Czy do tej lampy.

Obrazek

Jeśli pójdziemy w stronę kamieni, to za nimi przyciągnie nasz wzrok ten niebieski dywan

Obrazek

Jeśli wejdziemy na taras to zobaczymy ten wilki głaz i zadamy sobie pytanie ? cóż jest przy nim i za nim?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gdy będziemy za głazem, zauważymy ?suchy strumień?

Obrazek

Ale gdy obejrzymy się przed kamieniem, to naszym oczom ukarze się wodospad

Obrazek

A na nim między innymi taki świerk

Obrazek

Przejdźmy za wodospad możemy z tąd podziwiać jedne z nielicznych w tym ogrodzie krzewy liściaste

Obrazek

Obrazek

Zanim wyjdziemy z ogrodu

Obrazek

Możemy jeszcze zobaczyć inne elementy japońskiej architektury ogrodowej

Obrazek

To chyba na tyle z tej części ogrodu. Czy mój zamysł się powiódł? Nie wiem, ale ja jestem prawie zadowolony (jeszcze kilka przeróbek i ciągła praca z sekatorem, aby ukształtować i utrzymać w ryzach to co zostało zrobione). Nadmienię, że ta część ogrodu to "moje królestwo", królestwo żony przedstawię później.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Mariola54
 Tytuł:
PostNapisane: 7 maja 2007, o 21:58 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Andrzej z podziwem oglądałam zdjęcia z Twojego ogrodu.
Coś fantastycznego.
Często będę chyba wracać aby nacieszyć oczy.
Czekam z niecierpliwością co zobaczymy w ogrodzie żony.

Amlos
 Tytuł:
PostNapisane: 7 maja 2007, o 22:06 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
;:111 ;:111 No to mam oczy na wierzchu ... ;:154

Takiego ogrodu jeszcze tutaj nie oglądaliśmy ! Powiało Orientem ... Bardzo oryginalny pomysł ;:215 .

Zdradź jeszcze jaką powierzchnię to cudo zajmuje ?

Pozdrawiam :D

Ewelina
 Tytuł:
PostNapisane: 7 maja 2007, o 22:11 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Czegoś takiego jeszcze nie mieliśmy na Forum- bardzo interesujący ogród ;:63 Opowiedz o nim więcej, jego geneza, inspiracje, od jak dawna istnieje? Czy jest Twoim dziełem , czy korzystałeś z pomocy? I jeszcze...co to za zrujnowany budynek w tle? Przypomina mi bardzo...ale może się mylę. Pozdrawiam E.

lila31
 Tytuł:
PostNapisane: 7 maja 2007, o 22:32 
Moderator Forum.
Moderator Forum.

więcej niż 1
Andrzeju osiągnąłeś zamierzony cel.
Robi wrażenie Twój japoński ogród.
Nie będę słowami rozmywała odczuć.

eleka
 Tytuł:
PostNapisane: 7 maja 2007, o 22:40 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Faktycznie to istne cudo.Dzieło skończone (prawie-wg.Ciebie).Mnie też zachwycają ogrody japońskie, ale nie mam tyle samozaparcia aby utrzymać to wszystko w ryzach.Dzięki Tobie juz prawie mam taki ogród.
Jeszcze tylko zapytam o sosenkę przy 'wielkim kamieniu'.4 lata temu zakupiłam Pinus Mugo i zobaczyłam w gazecie,że można formować.Wydawało się to łatwe.Uszczykuję w maju nowe przyrosty, poodginałam gałązki i nie widzę powalających efektów.Pompony, które miały pojawić się, nie pojawiły się.Powiedz jak ty formowałeś drzewko (co prawda trochę chyba inne, ale też sosna).
Pokaż więcej zdjęć,jest na co popatrzeć.

Julia
 Tytuł:
PostNapisane: 7 maja 2007, o 22:42 
200p
200p

1 szt.
Bardzo ciekawa wycieczka z super przewodnikiem:D...dziękuję!
Ogród fantastyczny, pięknie skomponowany,
wszystko w nim jest cudne....
a sosny formowane to chyba już wyższa szkoła jazdy ogrodowej
podziwiam:)
Pytanie techniczne...
Czy kamyki są rozsypane na agrowłókninie?

Anya
 Tytuł:
PostNapisane: 7 maja 2007, o 23:27 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

1 szt.
Japońskie klimaty na forum - uczta dla oczu ;:2
Coś wspaniałego! Jaka piękna brama i te latarenki.
Od jak dawna interesujesz się tym typem ogrodu?
Po wysmakowanych kompozycjach i efektach wnioskuję, że chyba długo?
Będę często zagladać, aby oczy nacieszyć.
Szczerze gratuluję, bo jest czego!
I czekam na zdjęcia z królestwa żony.

panda7
 Tytuł:
PostNapisane: 8 maja 2007, o 09:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Andrzeju/paco,
BARDZO DZIĘKUJĘ za fascynujący spacer po Twoim egzotycznym ogrodzie
... aż dech mi zaparło z podziwu ;-)

aurynka
 Tytuł:
PostNapisane: 8 maja 2007, o 09:45 
---
Amlos "No to mam oczy na wierzchu"
To witam w klubie :shock: :shock:
Andrzej - coś fantastycznego. :D Wszystko idealnie dopracowane i każdy fragment Twojego ogrodu ma to "coś" w sobie. Moje gratulacje i wielkie uznanie :D

ANETA
 Tytuł:
PostNapisane: 8 maja 2007, o 10:18 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Andrzeju śliczny masz ten ogród ;:138 ;:138 jest się czym pozachwycać i nacieszyć oczy :) ,
i czekam niecierpliwie na kolejne fotki :wink:

paco
 Tytuł:
PostNapisane: 8 maja 2007, o 19:26 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
aurynka napisał(a):

To witam w klubie :shock: :shock:

Dziękuję za bardzo miłe przyjęcie w "klubie" oraz budujące słowa, pozytywnie określające mój wysiłek wkładany w stworzenie tego ogrodu.

Ponieważ, mój czas, który mogę poświecić na forum jest bardzo ograniczony, ( praca zawodowa, remont domu, prace w ogrodzie i rodzina w tej lub innej kolejnosci pochłaniają prawie mój cały czas) z góry przepraszam, że nie zawsze będę nadążał z odpowiedziami na Wasze pytania - ale na te ważne postaram się odpowiedzieć nawet z opóźnieniem.

Amlos napisał(a):

Zdradź jeszcze jaką powierzchnię to cudo zajmuje ?

Ta część ogrodu (jest według moich potrzeb kilka razy za mała) zajmuje jedynie powierzchnię około 3 - 3,5 ara.

Ewelina napisał(a):
Opowiedz o nim więcej, jego geneza, inspiracje, od jak dawna istnieje? Czy jest Twoim dziełem , czy korzystałeś z pomocy? I jeszcze...co to za zrujnowany budynek w tle? Przypomina mi bardzo...ale może się mylę. Pozdrawiam E.

Na razie krótko!
Początki - to zainteresowanie sztuką bonsai - które traw już kilka lat. Później czysto teoretycznie (książki, Internet) zacząłem interesować się japońską sztuką ogrodową.
Jest to fascynująca dziedzina związana z kulturą, historią, religią i bardzo specyficzną sztuką ogrodową (bo tylko tak to mogę nazwać) w Japonii.
Po jakimś czasie przyszła chęć zrobienia czegoś w tym stylu dla siebie i u siebie - z tą myślą nosiłem się kilka miesięcy - praktycznie w komputerze planując ułożenie kamieni, tarasu, a w okresie zimowym zacząłem wykonywać elementy architektury, które miały zdobyć przeszły ogród. Początki tego ogrodu spotkały się z oporem rodziny (bo któż to widział likwidować ogród warzywny, a w to miejsce zwieść tony kamieni?). Rośliny do ogrodu były kupowane kilka lat, a tworzenie ogrodu (jakim jest teraz) zajęło mi około trzy lata.

Podsumowując "Ogrodem japońskim" nazywam go jedynie na własny użytek (gdyż z prawdziwym Ogrodem japońskim ma jednak mało wspólnego), zarówno projekt jak i wykonawstwo to jedynie dzieło moich rąk i tak na prawdę to nikomu nie pozwalam w to moje dzieło ingerować.
Acha - ta budowla w tle to ruiny pałacu, który nigdy nie został wybudowany (zajmują teren około 10 arów), ale to opowieść w innym czasie i innym wątku.

eleka napisał(a):
Jeszcze tylko zapytam o sosenkę przy 'wielkim kamieniu'.4 lata temu zakupiłam Pinus Mugo i zobaczyłam w gazecie,że można formować.Wydawało się to łatwe.Uszczykuję w maju nowe przyrosty, poodginałam gałązki i nie widzę powalających efektów.Pompony, które miały pojawić się, nie pojawiły się.Powiedz jak ty formowałeś drzewko (co prawda trochę chyba inne, ale też sosna).

Elu temat formowania sosen opiszę dla Ciebie oddzielnie (poparty zdjęciami).

Julia napisał(a):
a sosny formowane to chyba już wyższa szkoła jazdy ogrodowej
podziwiam:)
Pytanie techniczne...
Czy kamyki są rozsypane na agrowłókninie?

Formowanie - tak na prawdę nie jest takie trudne, ale wymaga cierpliwości, a na efekt trzeba poczekać niestety kilka lat. Jest również potrzebne, wręcz niezbędne pewne doświadczenie w tej dziedzinie i oczywiście wiedza na temat krzewu czy drzewa, które chcemy formować :wink:
Kamienie są rozsypane na podziurawionej grubszej (0,6-0,8mm) folii budowlanej, agrowłuknina jest położona jedynie pod krzewami tworzącymi żywopłot.

apus
 Tytuł: Re: Nasz ogród - Barbara i Andrzej (paco)
PostNapisane: 8 maja 2007, o 20:23 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ogród zapierający dech!!!
Piękny!!! Gratuluję :)

paco
 Tytuł:
PostNapisane: 8 maja 2007, o 20:33 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
eleka napisał(a):
Pokaż więcej zdjęć,jest na co popatrzeć.

Trzeba wiedzieć, że przyrost pędu nie skracanego dla różnych sosen w ciągu sezonu osiągnie długość od 10 cm do nawet kilkudziesięciu cm.
Można przyjąć, że skracanie pędu procentowo zmniejsza jego docelowy wzrost ? jeśli skrócimy o połowę pęd kosodrzewiny (której przyrost jest około 30-40 cm w sezonie), to urośnie on jedynie do 15 cm, jeśli o ¾ to osiągnie długość kilku do 10 cm.
Jest to bardzo uproszczone rozumowanie, gdyż skracanie pędów powoduje nie tylko zmniejszenie przyrostów, ale również zwiększenie ilości nowych pędów w następnym sezonie, przez co zagęszczenie (krzewu, drzewa) i zarazem zmniejszenie nieco długości igieł.

Tak więc jeśli będziemy jedynie skracać wszystkie pędy to otrzymamy kształt gęstej kuli jak poniżej:

Obrazek
Jeśli chcemy uzyskać pompony jak poniżej:

Obrazek

To musimy pozwolić niektórym (w wybranym przez nas miejscu i wybranym przez nas pędom) urosnąć. Czyli nie skracamy ich jeden lub dwa sezony w zależności od tego jak te pompony mają być oddalone od siebie. Musimy wiedzieć jaką chcemy mieć odległość od już uformowanego pomponu poniżej. (zaznaczony na czerwono).

Obrazek

Teraz wystarczy skrócić wszystkie przyrosty na wywyższonym już pędzie ( zaznaczony na czerwono)
Obrazek
A w tym miejscu powstanie zalążek nowego pomponu ? zalążek, bo to jedynie kilka krótkich nowych gałązek - a żeby otrzymać pompon należy skracać w każdym sezonie nowe pedy w tym miejscu.
Oczywiście nie musimy w tym miejscu skończyć, czyli zostawiamy najsilniejszy pęd w spokoju, a obrywamy wszystkie inne i ten jeden pęd wyrośnie nam tworząc nowe piętro dla nowego pompona.
Trochę odmiennie choć podobnie postępujemy, gdy na sośnie chcemy uzyskać nie pompony, ale łopaty w kształcie poroża łosia. Wtedy musimy część gałęzi usunąć całkowicie (aby efekt tych łopat był widoczny i odsłonić trochę konarów) i pomagać sobie przy kształtowaniu czymś w rodzaju rakiety tenisowej do której będziemy przywiązywali gałęzie, aby uzyskać ten efekt. Przy takim formowaniu różne przyrosty, skracamy w różny sposób i zmuszamy niektóre gałęzie aby rosły w brew swojej naturze nie na zewnątrz ale do wewnątrz krzewu (drzewa).
Ponieważ w tym roku będę w ten sposób kształtował sosnę czarną i kosodrzewinę to postaram się zrobić zdjęciową dokumentację tych prac.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 1181 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 85  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości