5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

finestramonika pisze:Bo pomimo tego ze jestem totalnym laikiem to wyobrazam sobie ze trzeba ja zaorac i chyba spryskac jakac chemia aby zniszczyc chwasty itp rzeczy.
Na orkę zimową i inne jesienne uprawki jest już za późno. Co możesz zrobić wiosną ?. Należałoby puścić glebogryzarkę a następnie orkę. Trzeba jednocześnie wprowadzić nawozy chcąc cokolwiek uprawiać ale do tego jest potrzebna analiza gleby , bo to nie jest 300 m2 ale znacznie, znacznie więcej. A z herbicydami ostrożnie. Jeżeli był to nieużytek to problemem nie są rosnące chwasty ale ich nasiona drzemiące w ziemi. Tu nie można działać na ślepo bo można utopić znaczną kasę. Co do uwag nie ma się co oburzać. Jak ktoś kompletnie zielony bierze się za uprawę działki w ROD to można, a nawet trzeba mu pomóc a jeżeli zrobi sobie krzywdę to w sumie niewielką. . Ale jak ktoś się przymierza do uprawy na hektarach nie mając pojęcia, to może niestety wzbudzać litość jako potencjalny samobójca albo wzbudzać śmiech jako żartowniś.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Wydaje mi się że najpierw powinnaś określić swoje oczekiwania.
Czy zamierzasz się utrzymywać z tej ziemi, czy będzie to tylko na twoje własne potrzeby.
O finansach już było.
Nawet zagospodarowanie 300 m2 działki w ROD kosztuje, a co dopiero kilka hektarów.
11krzych

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Mam plan B jakby co. Zawsze można to wydzierżawić rolnikowi i mieć trochę kaski bez bólu głowy. Wiadomo, że lepiej zarabia się na swoim, ale dzierżawa to też jest jakieś wyjście. W końcu to też czas. Samo się pole nie obrobi.
Zostawić sobie kilka(set) metrów na uprawę hobbystyczną jak kto lubi się babrać w ziemi.
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Zacznijmy od tego, że w tym roku pożytku z tej ziemi nie będzie. Jak chcesz ją uprawiać, to w skoś to w sierpniu. Potem coś "randapopodobne" w maksymalnej dopuszczalnej dawce. Na to glebogryzarka (przejechać dwa razy), potem zaorać i niech stoi przez zimę. Na wiosnę agregat i można myśleć o sadzeniu/sianiu. O nawozach czy wapnie nie wspominam, bo to wyjdzie po analizie gleby.
No i sprawa najważniejsza - musisz mieć swój sprzęt. Na początek ciągnik minimum 30 KM, pług 2-skibowy, agregat uprawowy, glebogryzarka, opryskiwacz. Przy takim areale zlecanie komuś prac to przysłowiowy strzał w stopę.
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

MarcinBrz pisze:pług 2-skibowy,
Dodałbym jeszcze, że koniecznie z przedpłużkiem, by sfrezowaną warstwę trawnika umieścić na dnie skiby.

Pozdrawiam
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Zaskoczony odpowiedzią,przejrzałem Ogrodnictwo z 74roku,poszukując co tam może być obrażliwego.A tam wszystko jest.Począwszy od klimatu,poprzez uprawę ziemi,uprawę wszystkich
warzyw,jakie w naszym klimacie mogą rosnąć.Wszystko co można nazwać rolnictwem,od początku
do końca.Sadownictwo,jak posadzić,jak prowadzić,ciąć,truskawki,krzewy owocowe,tylko brakuje jak to jeść.
Jeden powie,opryskać,Drugi,zaorać. Trzeci,zabronować.I z takich informacji posiadacz ziemski
da radę skleić jakiś program zagospodarowania? Może to bezczelna rada,ale ja bym czytał.
11krzych

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Odpuść . Ty wiesz, jaki ja elaborat o netykiecie posłałem w kosz!
Strzeliła Monika focha, fakt. Ale i tak kochamy Monikę i poradzimy ile potrafimy.
A za co kochamy nasze Panie jak nie za fochy (między innymi). One nas też.
Tak?

PS. Monika truskawki brałaś pod uwagę?
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5868
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

:wit A może dynie? Spokojnie można wykopać darń ,nawieźć przerobonego nawozu i niech sobie rosną ;:224
ida74
---
Posty: 4357
Od: 10 kwie 2008, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nad stawem

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Truskawki w 1 roku po łące ODRADZAM !Robactwo lubi przeleżć na truskawki .Sama tak miałam .
Najlepszą rzeczą są ziemniaki .
...,a tak poza tym zimę przeznaczyłabym na szybki kurs rolnictwa podstawowego .
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

ida74 pisze: ...,a tak poza tym zimę przeznaczyłabym na szybki kurs rolnictwa podstawowego .
Ano właśnie , ale szybki kurs może nie wystarczyć ... I nie tylko ze względów na szczupłość wiedzy , ale przede wszystkim ze względów formalno-prawnych . Musisz się zorientować jak jest z tym w Szwecji , ale np. u nas nie jest tak prosto i radośnie , trzeba mieć wykształcenie rolnicze lub staż pracy w rolnictwie .
finestramonika
50p
50p
Posty: 91
Od: 4 cze 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szwecja, ?rjäng

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

O nie, focha na pewno nie "strzelilam " :) .
Przeczytalam wszystko bardzo dokladnie i chcialam odpowiedziec wczesniej ale pomyslalam, ze jak ladnie podziekuje, to na tym skonczy sie watek, a szkoda by bylo :wink:
Dziekuje bardzo za wszystkie odpowiedzi :D .
Szczerze musze przyznac ze troche przeraziliscie mnie takimi odpowiedziami i chyba w tym roku pomysle raczej o ogrodku warzywnym. Mam nadzieje ze do tego nie musze ukonczyc szkoly ogrodniczej.
Wiem na pewno,ze chce miec po trochu wszystkiego. Zawsze z moim partnerem o tym marzylismy.
Wczesniej mieszkalismy kolo Stockholmu i mielismy troche drzew owocowy (starych) i piekne maliny :). Z polski sprowadzilam sadzonki truskawek, ktore pieknie sie przyjely i posialam salate i inne warzywa.Wszystko pieknie roslo ale dobraly sie to nich sarenki i w ciagu jednej nocy stracilam cala moja uprawe.
Wiec jedno juz wiem, jeśli chce cos zjesc z mojej uprawy to musze zalozyc chyba pastucha elektrycznego :wink: Bo losie, sarenki i borsuki lubia nasza dzialke :( .
Doradzcie mi, co w takim razie powinnam przeczytac? Ale chyba na necie, bo o ksiazki w jezyku polskim tutaj raczej trudno, co dalobymi jakas wiedze od czego mam zaczac.
Pozdrawiam:)
Pozdrawiam Monika
------------------------------
Przepraszam ale nie mam polskich znakow.
Awatar użytkownika
ewa38
100p
100p
Posty: 139
Od: 6 lut 2010, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Witam
5 hektarów to jest sporo ,jeśli chodzi o same warzywa :oops:
Ja z zawodu jestem krawcową i odziedziczyłam z mężem 3 hektary ziemi
Powiem tak posialiśmy na 2 h ,pszenice a resztę czyli 1 h podzieliłam po połowie na ziemniaki i warzywa ,roboty sporo ale wiem co jem ;:138
Mam nadzieje że dysponujecie sprzętem typu traktor , bo bez tego będzie trochę ciężko :oops:
Ewa
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Mam kilka ładnych kilogramów prasy o tematyce ogrodniczej ale nawet w kraju koszt przesyłki byłby porażający, więc odpada.
W dziale o uprawach warzywniczych jest sporo wątków bardzo konkretnych i merytorycznych, poświęconych konkretnym warzywom, od tego możesz zacząć.
Jak poczytasz trochę, popytasz o konkrety to będzie łatwiej coś ci poradzić.
Pomalutku, powolutku a nauczysz się - ja też kiedyś zaczynałam i byłam totalnie zielona.
Na górze strony masz wyszukiwarkę i jeśli interesują cię np. truskawki to wpisz truskawk* a wyszuka ci wątki ze słowami: truskawka, truskawki itp.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”