Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18689
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nie ma zupełnie takiej potrzeby.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

A może ktoś będzie wiedział co się dzieje z moją paprotką? Od pewnego czasu brązowieją jej końcówki liści, zaczęły też pokazywać się brązowe plamy na liściach. Ja rozumiem, że stare liście ale jak widać brązowieją mi nawet końcówki nowiutkich listków. Za sucho? Dla wilgoci stoi na podstawce z mchem i keramzytem, ziemia dla paproci dedykowana, a tu zaczęło się takie dziać. Czemu?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18689
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Plamy to najprawdopodobniej antraknoza. Suche końcówki z kolei od zbyt suchego powietrza. Tacka z keramzytem to tylko półśrodek.
Zrób oprysk Topsinem.

Żeby pocieszyć, u moich jest podobnie jeśli chodzi o plamy. Zrobiłem oprysk i jak na razie nie zauważyłem żeby pojawiały się nowe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
A_eL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 paź 2020, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

asplenium crispy wave (zanokcica gniazdowa)

Post »

Witam,
Posiadana przez mnie roślina, zidentyfikowana jako asplenium crispy wave (zanokcica gniazdowa) - nie jetem pewna rozpoznania, dostała brązowych skupisk na spodniej stronie liści. W internecie nie znalazłam informacji, czy jest to choroba czy szkodnik liści. Proszę o pomoc w rozpoznaniu i leczeniu rośliny. Pozdrawiam
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18689
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

To są zarodniki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kszyh00
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 24 cze 2020, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Na mój gust są to zarodnie.
Mam ładne Asplenium już jakiś dłuższy czas, ale doczekać się nie mogę kiedy w końcu wytworzy zarodniki żeby w końcu ją rozmnożyć. :P
Awatar użytkownika
arielka
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 maja 2012, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Bardzo proszę o pomoc. O moje asplenium walczę juz ze 3 lata..od nowości z marketu miało brązowe plamy na liściach .. ale wtedy jeszcze sądziłam że to może od suchego podłoża. Teraz wiem ze to był grzyb ktory ciagle nawraca. Dodatkowo środek rośliny jakby zamarł. Od kilku mscy nic nie wypuszcza i jest brązowy. Znowu podłoże ? pachnie stęchlizną? :/ Trochę też mojej winy, bo czytam że one lubią obfite podlewanie, a ja często podlewałam, ale oszczędnie .. pytanie - czy mogę jakoś ratować ją dalej czy nic juz z niej nie bedzie ?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 13 lis 2020, o 20:51 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę używać wszystkich polskich liter w całym poście, a nie sporadycznie.
Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18689
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Pierwszy błąd. Asplenium podlewamy wtedy kiedy delikatnie przeschnie wierzchnia warstwa podłoża, trochę inaczej niż w przypadku innych paproci. Nie wolno też lać do środka rozety, bo jest duże prawdopodobieństwo że zacznie gnić
Drugi, podłoże - jak w przypadku innych roślin doniczkowych - powinno być mieszanką ziemi i żwirku. Ziemi oczywiście dedykowanej do paproci o pH 4,5 - 5,5.
Po trzecie, te paprocie są ciężkie w uprawie w warunkach domowych. Z własnego doświadczenia, z czterech ostały mi się dwie, których jedna jako tako jeszcze rośnie.

Oczywiście doniczka musi mieć odpływ.

Twoja raczej też długo nie pociągnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
arielka
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 maja 2012, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dziękuje za szybką odpowiedz :)
Dam jej jeszcze chwile i przesadzę do takiej mieszanki ziemi jak piszesz .
Chyba jednak musze na jej miejsce pomysleć o innej roślinie .. mamy tu sporo wilgoci na poddaszu, która spływa po oknach połaciowych i tych pionowych przy których stoją kwiatki i widzę ze w ogóle jakos nie służy to zanokcicy i flebodium.
Pozdrawiam Ania
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry. Mam problem ze swoją paprotka. Od jakiegoś czasu pojawiaja się takie zobrazowania na liściach. Co to może znaczyć bo nie wiem co zmienić ?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18689
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Przelanie.
Asplenium, jak każda paproć o czym pisałem Tobie w drugim wątku wymaga przepuszczalnego podłoża, mieszanki ziemi do paproci i rozluźniacza. Tutaj mała uwaga, ziemia do paproci niestety różni się poziomem pH w zależności od producenta. Powinna być na poziomie 4,5 - 5,5 pH.
Druga sprawa, w przypadku asplenium inaczej niż przy większości paproci, wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Nie powinno się też lać wody do środka rozety.

Trzeba wyciągnąć roślinę z doniczki, sprawdzić stan korzeni. Jak będą w porządku, nie będą miękkie, pogniłe i nie będą odpadać, to możesz do wiosny zostawić. Odetnij tylko liście z plamami i zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
Tragedii na razie nie ma, paproć całkiem nieźle wygląda. Niemniej zaznaczę, że asplenium to trudny zawodnik, jest kapryśną paprocią.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Duczka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 mar 2021, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Hej! Mam dwa pytanka. Mam paprotkę od maleńkości, za bardzo się rozrosła i chciałabym ją przesadzić do większej doniczki lub rozdzielić na dwie mniejsze.
1. Jak ją rozdzielić tak żeby rosła w obu doniczkach jeżeli nowe liście wychodzą od środka? :shock:
2. Zauważyłam, że końcówki liści zaczynają się przybierać różne dziwne kształty, czy to jest ok, czy też mam zielonego mutanta w domu? :D

https://www.fotosik.pl/zdjecie/810d610fad5c2c4f
https://www.fotosik.pl/zdjecie/25ef573d27b1feb0
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18689
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tej paproci się nie dzieli, jak sama zauważyłaś liście wychodzą z jednej rozety...
Deformacje liści zdarzają się w przypadku tej paproci. Trzeba zapewnić właściwe pH podłoża, sugerowałbym kupić albo podłoże do iglaków albo do rododendronów, gdyż w przypadku tych dedykowanych do paproci zdarzają się rozbieżności. Do tego dochodzi regularne nawożenie - w sezonie co dwa tygodnie mineralnym nawozem do paproci.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”