Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
trw66
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 lip 2006, o 10:06

Post »

Przyjmuje się że pomidorom wystarczy 12 dużych liści
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

trw66 pisze:Przyjmuje się że pomidorom wystarczy 12 dużych liści

Kto tak przyjmuje, bo ja nie.

Zgadzam się z ERAZMEM, każdy liść niepotrzebnie oberwany ma wpływ na ilość i wielkość owoców. Pozdrawiam .Tadeusz.
trw66
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 lip 2006, o 10:06

Post »

W starych liściach procesy oddychania przeważają nad fotosyntezą co wpływa ujemnie na plonowanie. Jeżeli pierwszy liść jest oświetlony w 100% to do do 12 dociera tylko 30 % światła.
Gosiewski Skąpski "pomidory szklarniowe"
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re:

Post »

Erazm pisze:Z jednego krzaka nie jest wskazane usuwanie więcej jak 2-3 pędów bocznych dziennie, gdyż inaczej osłabia się krzak.
A jeśli te boczne są bardzo małe, takie,że niemal paznokciem je się wygrzebuje?
Waleria
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Pomidory - dzikie, wilcze pędy.

Post »

boguseb pisze:Witam!
Proszę o poradę w jaki sposób trzeba (o ile trzeba) przerywać krzaki pomidorów z dzikich pędów?
Pędy boczne w żadnym wypadku nie są dzikie ! To naturalna część rośliny , posiadająca jej wszystkie cechy . Ale dla utrzymania rośliny w ryzach , oczywiście należy je wyłamywać . Im wcześniej tym lepiej , ale jeśli chcemy powiększyć plantacje można z wilków zrobić świetne sadzonki . W doniczkach z substratem, w dobrej temperaturze porządna rozsada jest gotowa po 18-20 dniach . Ukorzeniać należy pędy kilkunasto centymetrowe . Niektóre badania donoszą o wyższych plonach o 25% , w porównaniu do tradycyjnej rozsady . Oczywiście robienie takich sadzonek ma większy sens dla drogich odmian szklarniowo-tunelowych , rownież ze względu na czas ... Bo w gruncie wilki pojawią sie gdzieś ok. poł. czerwca , więc sadzonka wyjdzie troche póżno ... Ale puszczona na 2-3 grona pewnie zdąży dojrzeć :wink:
rys68
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 6 lis 2010, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Obrywanie liści pomidora

Post »

Witam wszystkich.Chciałbym się dowiedzieć jak jest ,z tymi liśćmi pomidora.Przykładowo kwitnie mi drugie grono,na pierwszym mam małe owoce-obrywać wszystkie liście do pierwszego?Czy ma to duże znaczenie?I dalej ,mam przykładowo piąte grono,ogławiam żeby nie dalej nie rósł pomidor-zostawiać jeden lub więcej liści wyżej.Bardzo proszę o porady,jak powinno się obrywać liście.Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Obrywanie liści pomidora

Post »

Usuwać liście chore i te które nie mają światła. A dokładniejsze to pewnie jest już na forum ,tylko poszukać.
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrywanie liści pomidora

Post »

dwa liście pod gronem zostaw , resztę ja osobiście obrywam
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrywanie liści pomidora

Post »

Tu znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytania
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=363
rys68
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 6 lis 2010, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Obrywanie liści pomidora

Post »

Dzięki suzana za ciekawy link. :D Swoje pomidorki w szklarence 40szt.vp-1 posadziłem w rozstawie 40-40.Zastosuję się do uwag ekopoma,aczkolwiek objawów chorobowych na razie nie widzę.Dałem pod nie sporo przerobionego obornika-rosną super.Na niektórych są małe owoce :heja .Marzę o tych które ekopom zamieszczasz na fotkach.Jestem pod wrażeniem twoich upraw,a także uważnie czytam Twoje sugestie w uprawach pomidorów. ;:136 Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Obrywanie liści pomidora

Post »

A dlaczego obrywacie liście? Czy taka ogołocona roślina będzie w stanie "wyżywić" owoce? Ja wyszczypuję tylko odnóżki tworzące się w kątach łodyg.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrywanie liści pomidora

Post »

jeśli zerwiesz grono , to liście pod nim są nie potrzebne.
Do wykarmienia grona (6 pomidorków) potrzebne są dwa liście , ot tak w telegraficznym skrócie ,
gdzieś ty na forum był link do "hasła ogrodniczego" o obrywaniu liści
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
mazurzak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 cze 2011, o 08:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pomidory - obrywanie liści

Post »

Czytam z zainteresowaniem wątki dotyczące pomidorów i przyznam, że jest tego mnóstwo ale nie mogę znaleźć pełnej informacji na temat obrywania liści właśnie. A to co znalazłem trudno mi poukładać
I mam pytania:

1. Kiedy zaczynamy obrywać liście?
2. Czy są różnice przy obrywaniu liści w zależności od odmiany?
3. Kiedy liść nie jest już potrzebny roślinie i gronom i można go oberwać?
4. Czy można oberwać pół liścia a resztę zostawić? (np. przy chorującej roślinie)
5. Czy obrywamy liście pojawiające się na końcu grona z owocami?

Może jeszcze jest coś co dobrze byłoby wiedzieć o liściach ;)
Mazurzak
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”