Pelargonia,jej odmiany, nasze doświadczenia w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adrianic
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 4 maja 2010, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ZAGŁĘBIE FUKSJOWE
Kontakt:

Re: Pelargonia

Post »

jeśli kupowałeś sadzonki to możliwe, że producent przesadził ze skarlaczem albo użył złego skarlacza - praktycznie wszyscy używają go w celu zagęszczenia się rośliny - ja nie używam.
Nie wiem jaki skład ma nawóz, który używasz. Ja gdy mam taki problem używam nawozu z dużą ilościa azotu - NPK 30-10-10 równocześnie co kilka dni opryskując nawozem na zawiązywanie pąków NPK 10-30-20.
Przeczytałem przed chwilą o nawozach COMPO i ich składzie w trakcie pisania - jeśli możesz to go wymień na inny. Najlepsze są nawozy sypkie do rozpuszczania w wodzie. Wiem, że możesz mieć problem z zakupem nawozów o których pisałem wyżej ale bez problemu powinieneś dostać nawóz NPK (azot, fosfor, potas) 20-20-20 i nawoź nim codziennie - dzień w dzień. Jeśli uda Ci się dostać NPK 30-10-10 to efekt wydłużenia bedziesz miał już po 2 tygodniach
Awatar użytkownika
adrianic
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 4 maja 2010, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ZAGŁĘBIE FUKSJOWE
Kontakt:

Re: Pelargonia

Post »

moniczek pisze: Będę pamiętać o tym przycięciu, żeby były bardziej gęste.
Masz ładną tą pelargonię, a jeśli chcesz ją teraz zagęścić bez przycinania to dobrze byłoby użyć nawozu NPK 6-18-36 , który powoduje że kwiaty są dużo większe, a przy okazji spora zawartość fosforu powoduje kolejne zawiązywania paków (dzięki małej ilości azotu znacząco skracają sie międzywęźla) lub
NPK 9-9-36, który również bardzo dobrze odżywia kwiaty, a przy okazji skraca międzywęźla powodując samoistne rozkrzewianie.

Próbowałem teraz w google znaleźć takie nawozy ale niestety są tylko u mnie w sklepie internetowym - bez problemu powinnaś dostać w każdym sklepie ( u mnie są nawet w sklepie z materiałami budowlanymi) o składzie PK (bez azotu) widziałem taki z Planton-u do roślin kwitnących

I nie bierzcie pod uwagę tego, że na opakowaniach pisze żeby nawozić co tydzień albo co kilka dni. Nawozić trzeba codziennie - jeśli ktoś się boi to może nawozić połową dawki ale CODZIENNIE
Awatar użytkownika
imwsz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5120
Od: 22 lip 2011, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Pelargonia

Post »

Moje pytanie dotyczy wydajności zalecanego przez Pana nawozu. Pisze Pan, że z 0,5 kg 6-18-36 można uzyskać 500 l. płynnego nawozu. Czy ta ilość dotyczy bardziej rozcieńczonego do codziennego podlewania pelargonii, czy też do cotygodnowego?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
botanik1
200p
200p
Posty: 274
Od: 21 lut 2009, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 7a

Re: Pelargonia

Post »

adrianic pisze: Próbowałem teraz w google znaleźć takie nawozy ale niestety są tylko u mnie w sklepie internetowym - bez problemu powinnaś dostać w każdym sklepie ( u mnie są nawet w sklepie z materiałami budowlanymi) o składzie PK (bez azotu) widziałem taki z Planton-u do roślin kwitnących
PLANTON K zawiera azot (16,5%). Można to sprawdzić na stronie forum firmy Plantpol Zaborze.

Poniżej cytaty:

pytanie forumowicza: "Nie mogę znaleźć informacji na Państwa stronie co do składu nawozu PLANTON K - do pelargonii. Wyczytałem gdzieś, że procentowa zawartość fosforu i potasu - PK wynosi 9+24, ale nie ma wzmianki o zawartości azotu.
Jaka jest jego zawartość w tym nawozie? Zatem jak wyglądają proporcje NPK?"
"

odpowiedź admina: "PLANTON® K zawiera azot w ilości 16,5%m/m. Czyli w tym nawozie mamy do czynienia z przewagą potasu nad azotem. W przypadku pielęgnacji kwiatów balkonowych w okresie letnim czyli w fazie kwitnienia jest to optymalna formulacja. Nowe opakowanie rozpuszczalnych nawozów PLANTON® będzie opatrzone informacją o pełnym składzie makro i mikroskładników pokarmowych zawartych w mieszance."


Czyli wychodzi na to, że Planton K i Planton S (surfinie) mają bardzo zbliżony skład (ten dla surfinii ma więcej żelaza). :)
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pelargonia

Post »

W tym roku także skusiłam się na pelargonie rabatowe.
Rosną na południowym balkonie,ale ponieważ tegoroczne lato nas nie rozpieszcza to chyba
ten fakt nie ma wpływu na ich słaby wzrost i kwitnienie.
Na początku miały duże kwiatostany i liście,a teraz jedne i drugie są zdecydowanie drobniejsze.
Do każdego podlewania daję specjalny nawóz do pelargonii Substral Magiczna Siła,ale efektu nie widać.
Chodząc po osiedlu obserwuję balkony i widzę,że inni maja ładne rośliny, pomimo że rosną w małych w porównaniu z moją skrzynkach.
Może daję zbyt mało tego nawozu,bo pisze żeby rozpuścić 1 g/litr wody.Niestety producent nie podał przeliczenia na łyżeczki.
Wg mojej domowej wagi (przecież nie pójdę ważyć do apteki) wyszło,że to jest ok. 1/2 łyżeczki i tyle sypię do litrowej butelki.
A może jest im zbyt zimno?
Awatar użytkownika
botanik1
200p
200p
Posty: 274
Od: 21 lut 2009, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 7a

Re: Pelargonia

Post »

Wydaje mi się, że zbyt mało nie sypiesz. Też mam m.in. ten nawóz i na mojej elektronicznej wadze 5g to jedna płaska łyżeczka od herbaty (ale wiadomo, że łyżeczki mogą ciut się różnić od siebie).
Ja 1 łyżeczkę nawozu wsypuję do 5 litrów wody i tym podlewam. ;)

PS obecna, deszczowa pogoda rzeczywiście nie sprzyja kwitnieniu pelargonii... :?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Pelargonia

Post »

Kaja

Tu nie o nawóz idzie, ale właśnie (jak słusznie zauważyłaś) wielkość skrzynki.Pelargonie nie lubią dużych pojemników, ich korzenie muszą mieć powietrze i nie znoszą stale mokrej ziemi.A tak jest w dużych, zbyt długo utrzymująca się wilgoć powoduje zamieranie korzonków i słaby wzrost.Na dodatek na te osłabione korzenie leje się nawóz, którego nie wykorzystują tylko prowadzi to do szkodliwego zasolenia.
Moje pelargonie lepiej rosną w niewielkiej skrzynce, w której przed podlaniem ziemia przeschnie, niż w dużej donicy, mimo, że ta sama odmiana i stanowisko.Czasem lepiej posadzić w mniejszym pojemniku ( z otworami) i wstawić do większego np. ozdobnego.
Podlewać letnią wodą i skrzynki muszą mieć otwory w dnie.Najlepiej dopasować odpowiednie podstawki, by woda nie kapała.Ja jeszcze dodatkowo daję kilka potłuczonych skorup gruzu, by brały nadmiar wilgoci i nie zaklejały się otworki ziemią.Daje albo nawóz wolnodziałający w granulkach, albo płynny, ale dopiero od lipca gdy juź się dobrze zakorzenią.
x-d-a
---
Posty: 7092
Od: 3 sty 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonia

Post »

Kaju, a ja myślę, że nie ma potrzeby dodawania do KAŻDEGO podlewania tak silnego nawozu, jakim jest Substral Magiczna Siła. To jest raczej nawóz interwencyjny i wystarczy stosować go raz na jakiś czas. Ja podlewam moje pelargonie nawozem do kwitnących raz w tygodniu i kwitną bardzo obficie. I jeszcze jedno - tak jak napisała Selli pelargonie nie lubią zbyt dużych pojemników i przelewania; ziemia w doniczce musi przeschnąć przed następnym podlaniem. Nie mam dobrej fotki, ale troszkę te pelargonie widać:

Obrazek
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pelargonia

Post »

Dziękuję za rady.
Chciałam im dogodzić,a okazuje się że mają skromniejsze wymagania.
Przesadzać już nie będę,bo pewnie dużo pędów by się połamało,ale będę mniej podlewała.
Może dojdą do siebie.
Awatar użytkownika
adrianic
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 4 maja 2010, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ZAGŁĘBIE FUKSJOWE
Kontakt:

Re: Pelargonia

Post »

Jeszcze kilka pelargonii, którym robiłem dzisiaj zdjęcia
Grupa Rosebud
Pelargonia Pink Rambler
Obrazek
Obrazek

Pelargonia Red Rambler
Obrazek

Pelargonia Plum Rambler
Obrazek


Grupa Peltatum (bluszczolistne/przewieszające)
Pelargonia Tomcat
Obrazek
Obrazek

Zaraz po otworzeniu pąków kwiaty są praktycznie czarne - niestety zdjęcie tego nie oddaje nawet w 10 procentach

Grupa Zonale (te zdjęcia robiłem kilkanaście dni temu)
Pelargonia Magda
Obrazek
Obrazek

Pelargonia Qeen of Denmark
Obrazek

Mam nadzieję, że się podobają :)
Awatar użytkownika
adrianic
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 4 maja 2010, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ZAGŁĘBIE FUKSJOWE
Kontakt:

Re: Pelargonia

Post »

A to już chyba znana pelargonia z Grupy Rosebud
Appleblossom - co roku robię kolejne zdjęcia bo nie mogę się powstrzymać :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
adrianic
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 4 maja 2010, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ZAGŁĘBIE FUKSJOWE
Kontakt:

Re: Pelargonia

Post »

I jeszcze dwie - z grupy Stellar
Joann Hodgson
Obrazek

Pelargonia Fairfields
Obrazek
Awatar użytkownika
abcd
1000p
1000p
Posty: 2324
Od: 15 kwie 2010, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: bydgoszcz
Kontakt:

Re: Pelargonia

Post »

Cuda !!!!!!! Cuda. Zawsze podobały mi się pelargonie ,ale po obejrzeniu Twoich pelargonii jestem po prostu chora.....
I może powiesz mi co robię nie tak ,że po wstawieniu pelargonii z dworu do domu one żółkną i po miesiącu nic z nich nie ma !!!! ;:14
Zapraszam do mojego ogródka
Azyl Elki
Azyl Elki cz. 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”