Czym oddzielić kwiaty od trawnika?

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jagoda_J
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 lis 2008, o 21:35
Lokalizacja: lubuskie/ Trzebiechów

Post »

witam
przeczytałam wątek i chciałabym wtrącić również swoje trzy grosze...
pomysł Andrzeja jest skuteczny i niezbyt drogi. podobnie sprawa ma się do cegieł, ja myślę, że można by było ją umieścić na podsypce piaskowo-cementowej (tak się prawdopodobnie nazywa ten suchy beton) i też zdała by egzamin.
oczywiście sądzę, iż najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie obrzeży z kostki granitowej o wymiarach 6x6 bądź 10x10 układając ją na podsypce piaskowo cementowej, ale to jest niestety kosztowne. chociaż gdybyśmy policzyli koszty rolborderów wymienianych co 2-3 lata lub drewnianych podkładów kolejowych to chyba wyszłoby na to samo.
ja osobiście wolałabym zainwestować w rollbordery z prostej przyczyny: w późniejszych latach użytkowania ogrodu, gdyby mi się znudził dotychczasowy kształt rabat, nie miałabym problemu ze zmianą. ale gdybym wiedziała, że już zawsze mój ogród będzie miał takie kształty (nie koniecznie te same rośliny) to zainwestowała bym raz a dobrze w kostke granitową i podsypkę
wykonując obrzeża trawnika należy pamiętać, że trawa ma korzenie sięgające 20-30cm wgłąb ziemi więc nie ma co głęboko kopać, no i pamiętać należy również o tym, aby wysokość obrzeża była troszkę wyższa niż powierzchnia gruntu, tak aby jadąc kołami kosiarki po tymże obrzeżu skosić trawnik na odpowiedniej wysokości, jednakowej na całej powierzchni trawnika :)
zrób jak uważasz, przecież to Twój ogród, my tu tylko podpowiadamy
pozdrawiam
...Gdyby nie przyroda, człowiek nie miałby gdzie oczu zawiesić i nadziwić się cudami...
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Ja na mojej małej rabacie w ziemię wkopałam stare kawałki cegieł i kostki betonowej, na to ułożyłam otoczaki. Nic mnie to nie kosztowało oprócz pracy. Cegła się kruszy, ale w niewielkim stopniu. Trawa nie ma szans. Ale podkaszarka niezbędna.
Widziałam też obrzeża z kafli betonowych ułożonych niewiele powyżej gruntu. Podkaszarka niepotrzebna. Kafle ceramiczne wyglądają o niebo lepiej, ale koszta nieporównywalne.
Wypatrzyłam też betonowy chyba krawężnik u marivsz, zdjęcia dodane 6XII:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... highlight=
marivsz
1000p
1000p
Posty: 1230
Od: 9 sie 2008, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków/ Leżajsk

Post »

To i ja się podziele swoimi uwagami. U mnie rownież był problem czym oddzielić trawnik od rabat, kompozycji iglastych jak najmniejszym kosztem. Wiadomo ładnie wygląda i kostka granitowa i kamienie-> ale to kosztuje i to w moim regionie bardzo dużo, dlatego też zastosowałem takie rozwiązanie: murek z cementu na szerokośc 5 cm, na wysokości trawnika. Plus jest taki że jest trwały, można łatwo kosić trawe i ładnie sie prezentuje oraz koszt nie jest duży.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Jagoda poruszyła ważną sprawę-kształt rabat i ewentualną możliwość zmiany. Przytrafiło mi się już wiele razy, że z różnych przyczyn zmieniałam wielkość lub kształt rabat. Na marginesie dodam, że ja musiałam "przesuwać " rabaty z powodu zakupu nowej szerszej kosiarki, a moje trawniczkowe ścieżki były dopasowane do gabarytów poprzedniej zezłomowanej kosiarki :roll:

Jeśli chodzi o rolbordery, to ja mam pewien patencik.Nie wkopuję ich w ziemię. Sz.M. ponabijał co kilka sztachetek paliki, nieco dłuższe niż wysokość rollbordera i młotkiem powbijał w ziemię.Rollborder jest na wysokości gruntu.Takie paliki łatwiej zmienić i są mniej kosztowne, niż rollborder. U mnie służą już 4 lata i nie ma potrzeby wymiany. Ten sposób ma według mnie ma jeszcze tę zaletę, że w razie zmiany kształtu rabaty łatwiej zainstalować ogrodzenie z rollbordera " po nowemu".
November23
200p
200p
Posty: 326
Od: 8 wrz 2008, o 10:05
Lokalizacja: Komorów/k. Wawki

Post »

Judyto - bardzo ciekawy pomysł! Drewno nie gnije w ziemi, no i łatwo zmiany zaprowadzać, dla mnie bomba!
Beata :)
Cor gaudens exhilarat faciem...
Ogródeczek / domownicy i pracusie
alys
200p
200p
Posty: 275
Od: 8 sie 2008, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Post »

Judytko! To genialnie prosty i skuteczny (sztachetki nie są w ziemi) pomysł. Że też ja na to nie wpadłam :oops:
Pozdrawiam
ALYS
Lepiej późno niż wcale
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Cieszę się, że rozwiązanie Spodobało się, bo już się martwiłam, że z nazwaniem go" patencikiem" trochę się zagalopowałam :oops:
Zapomniałam dodać, że pod rollbordera wkopuję w rowek 30 cm pasek starej wykładziny PCV (linoleum) co ogranicza przerastanie trawy, a sam rollborder chroni rabatę przed kosiarką, a zasadniczo Mężem uzbrojonym w kosiarkę
8) :lol:
Awatar użytkownika
donka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 lut 2009, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorze zach

Post »

Podoba mi się! I chyba też tak zrobię. Mam drewniane paliki, mam też kamienie - ale problem z trawą jest. A tu proszę, jak znalazł :D
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

paco pisze:Opinie z mojego doświadczenia i nie tylko.:wink:
Klomby można oddzielić od trawnika na wiele sposobów - oto opinia o tych które stosowałem.

Obrazek

Andrzej.
Paco, jest co podziwiac, wytłumacz mi jeszcze, jak ta mgłę wodną robisz. U mnie (nad rzeką) kamienie otoczaki można tonami brać.
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

kocurek pisze:
Paco, jest co podziwiac, wytłumacz mi jeszcze, jak ta mgłę wodną robisz. U mnie (nad rzeką) kamienie otoczaki można tonami brać.
Rozumiem, że chodzi o tą mgłę?
paco pisze: - po wykonaniu całej ścieżki (lub części w tym dniu) skrapiam mgłą wodną całą ścieżkę.
Ważne, aby to była mgła, bo nie chodzi o to, aby zmoczyć mieszaninę piasku i cementu (przy okazji wypłukując cement z wierzchniej warstwy), a jedynie o to, aby spłukać pył cementowy z powierzchni kamieni bo po jego zaschnięciu będzie już za późno.
Robię to w najprostszy sposób czyli dyszą skręconą na minimalny przepływ i podłączona do węża ogrodowego. Wylot dyszy kieruję do góry, aby spowodować jak największe rozbicie kropel wody. Teraz, gdy dorobiłem się kompresora można to zrobić lepiej podłączając sprężone powietrze i wodę do specjalnej dysz rozpylającej (coś w rodzaju myjki ciśnieniowej). To jest jednak zbyteczne jedynie taki "bajer" - można również przy pomocy tej dyszy uzyskać efektowną tęczę. :lol:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Agdula
200p
200p
Posty: 313
Od: 16 kwie 2007, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Andrzeju, jak dokładnie robisz to ograniczenie od trawy?
Wybierasz ziemię i sypiesz suchy beton a potem na tym układasz kamienie? Czy jak?
Bardzo podoba mi się własnie na tym zdjęciu.


Obrazek
Agdula
Mądrość wabi-sabi: Nic nie jest doskonałe, skończone ani wieczne.
W prawie dzikim ogrodzie ...
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Przeczytasz o tym trochę poniżej tego zdjęcia wink

Post - Wysłany: Pon 09 Kwi 2007 19:55 (link dokładnie do tego miejsca poniżej)

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 0937#70937
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”