Trzmielina oskrzydlona(Euonymus Allatus)

Drzewa ozdobne
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trzmielina oskrzydlona

Post »

lidiamil pisze:
mirzan pisze:Liście jesienią przebarwiają się na różowo, ktoś to określił jako wściekły róż.
Nasiona najlepiej wysiać jesienią, wschodzą wiosną.
A, jeżeli liście jesienią się nie zabarwiają na czerwono, to o czy świadczy.Właśnie u mnie tak jest.
Lidiamil- jaką masz glebę, bo na glinach drzewa i krzewy nie chcą się ładnie wybarwiać :roll:
U mnie na razie też jest ciemnozielona, kupowana zeszłej jesieni bez liści jako E.Alatus Compactum.Rośnie od strony południowej, ale na razie od góry trochą ją mogą przysłaniać gałęzie dużego świerka.Ja mam glebę piaszczysto - gliniastą, głębiej gliniastą i już coś mi się wydaje, że liście wcześniej opadną niż się przebarwią :evil:

Coma 95- trzmielina oskrzydlona ma wzdłuż gałązek takie korkowe narośla jak 'skrzydełka', a europejska tego nie ma.
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Post »

Moja oskrzydlona jeszcze się nie przebarwia, natomiast europejska juz nie ma liści :? Ale to dla tego, że rośnie w doniczce.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Post »

No nie wiem :? Na glinach to raczej ładniej się drzewa i krzewy wybarwiają jesienią. Nieco później ale kolory i trwałość liści o niebo lepsze niż na piaskach.
Na piaszczystych glebach drzewa często już na początku października tracą liście, a jak jest suche lato to juz we wrześniu są prawie łyse.
Tomek
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Post »

Ja obserwuję jeszcze inną rzecz. Rośliny w doniczkach w szkółce przebarwiają się kilka tygodni wcześniej, niż te same, rosnące kilkanaście metrów dalej w ogrodzie. Tłumaczę to sobie, że stojąc na czarnej macie mocno nagrzewają się w dzień, natomiast nocą jest zimno i występuje duża amplituda temperatur.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

tomgroch pisze:No nie wiem :? Na glinach to raczej ładniej się drzewa i krzewy wybarwiają jesienią. Nieco później ale kolory i trwałość liści o niebo lepsze niż na piaskach.
Na piaszczystych glebach drzewa często już na początku października tracą liście, a jak jest suche lato to już we wrześniu są prawie łyse.
Tomek
To prawda, że na piaskach drzewa szybciej tracą liście, ale ogólnie najładniej drzewa się wybarwiają na glebach przepuszczalnych, ale dość żyznych, trochę kwaśnych i nie za suchych.Nigdy nie jest tak, że wybarwienie jest każdego roku takie samo, znaczenie ma wcześniejsza ilość opadów i przebieg pogody na jesieni.Na glinie wilgoci jest więcej, dłużej wegetują i czasem już 'nie zdążą' się przebarwić, bo przymrozek powoduje opadanie. Nierzadko chorują na grzyba np.u mnie na glinie brzoza nigdy nie wybarwia się na żółto, tylko porażone liście opadają już w sierpniu suche.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

nocny_drwal pisze:Ja obserwuję jeszcze inną rzecz. Rośliny w doniczkach w szkółce przebarwiają się kilka tygodni wcześniej, niż te same, rosnące kilkanaście metrów dalej w ogrodzie. Tłumaczę to sobie, że stojąc na czarnej macie mocno nagrzewają się w dzień, natomiast nocą jest zimno i występuje duża amplituda temperatur.
To też, ale rośliny rosnące w pojemnikach nie wykorzystują odpowiednio długo wody i soli mineralnych i tu do tego niewątpliwie przyczynia się nagrzewająca, czarna mata.W przypadkach silnie przekorzenionych egzemplarzy duża ilość splątanych korzeni nie pozwala na odpowiednio długie jej utrzymanie co skutkuje wcześniejszym przebarwieniem i opadaniem.Duże znaczenie ma ilość wody i składników pokarmowych.Podobnie jak w pojemnikach jest na lżejszych, przepuszczalnych glebach, mniej wody i pokarmu, wiec szybciej roslina ich sie pozbywa, ale wcześniej czasem się ślicznie przebarwia.Jeśli natomiast deficyt wody jest zbyt duży, wtedy zwyczajnie liście opadają przedwcześnie.
Awatar użytkownika
dkny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1616
Od: 3 wrz 2009, o 18:55
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Post »

oto moja trzmielina oskrzydlona ( ma 3 lata)
Obrazek
na moim wątku mam jeszcze inne ujęcia tej piękności. zapraszam :D
Awatar użytkownika
reniazt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 6 wrz 2007, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Ja też w tym roku posadziłam tą trzmielinkę. Choć jeszcze malutka, ale kolorki teraz to ona przybrała.
Obrazek
Pozdrawiam, Renia
W moim ogrodzie cz.1, cz.2, cz.3
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Post »

Coś to szybko u Was ;:173, moja jeszcze nie drgnęła, a rośnie w kotlinie górskiej... :D
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
dkny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1616
Od: 3 wrz 2009, o 18:55
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Ognisty krzew - Euonymus Allatus

Post »

na mojej zostało na dzień dzisiejszy tylko kilkanaście listków... tak je oziębiło i wywiało...
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Ognisty krzew - Euonymus Allatus

Post »

Niestety trwałość liści u trzmieliny nie należy do jej mocnych stron. Pod tym względem jest sporo wdzięczniejszych krzewów. Chociażby borówka amerykańska; ma intensywny czerwony kolor, który utrzymuje już około miesiąca u mnie. Moim zdaniem trzmielina pod tym względem jest po prostu przereklamowana.
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Awatar użytkownika
dkny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1616
Od: 3 wrz 2009, o 18:55
Lokalizacja: Ziemia Lubuska

Re: Ognisty krzew - Euonymus Allatus

Post »

chyba cos w tym jest, co piszesz... a na borówkę mam ochote juz nie tylko ze względu na kolory, ale i bardzo smaczne owoce. tyle dobrego w jednym :D
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ognisty krzew - Euonymus Allatus

Post »

U mnie na razie ani drgnęła, a już połowa października :roll: Bez żartów. Nie mam ochoty chodzić w listopadzie oglądać trzmieliny w ogrodzie w towarzystwie innych suchych już prawie roślin towarzyszących ozdobnych wczesną jesienią :?
Za to pięknie czerwona od miesiąca prawie jest odmiana kaliny japońskiej.Nie wiem, może coś z nią nie tak, bo latem też miała czerwony rumieniec na liściach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”