Agapant(Agapanthus) -uprawa,zimowanie,problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
kajpej
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1179
Od: 24 lis 2009, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Agapant - bulwy

Post »

Witam
Kilka lat temu od mojej koleżanki mieszkającej w Helsingborg Szwecja dostałam agapanta afrykańskiego.Ona swoje agapanty uprawia w gruncie i w gruncie pozostawia na czas zimy.
Zima w Helsingborg jest łagodna, temperatura oscyluje pomiędzy 0 a -5 stopni.
Ja swoje uprawiam w donicach i na zimę przenoszę do chłodnego( ok. 7 stopni) jasnego pomieszczenia i ograniczam podlewanie.
Myślę, że aby obficie zakwitł musi być przechowywany w temperaturze od 1 do 8 stopni
Na zdjęciach ogród mojej koleżanki

Obrazek

Obrazek

A to zdjęcie z parku Helsinborg ?Fredriksdahl? te agapanty na zimę przenoszone są do pomieszczenia
Obrazek
agapant w moim ogrodzie

Obrazek
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Agapant - bulwy

Post »

Ciekawe, ile lat trzeba czekać aby dochować się takich pięknych okazów.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
mirdem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3035
Od: 26 sty 2010, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: Agapant - bulwy

Post »

No na zimowanie w gruncie to u mnie nie ma szans (w styczniu było-30st).Pewnie zrobiłam błąd,że nie zostawiłam ich z oleandrami w piwnicy.Nie zostaje nic innego jak czekać do lata.
Awatar użytkownika
inka52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2169
Od: 5 lis 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica - Dolny śląsk

Re: Agapant - bulwy

Post »

Witajcie. ja również posiadam agapanta chyba 7 lat jest w duzej ogromnej donicy,a jak zakwitanie latem to okolo 20 duzych kul, mała odnoge uszczyklam do drugiej malej doniczki i juz jest w niej 2 lata a nie kwitnie,wiem ze u nas nie zimuje , zimy dość ostre niekiedy okolo 15 stopni , a latem jak go wywiozę z piwnicy i nawiozę azofoska, ,pieknie kwitnie im starszy i wieksza kepa tym kwitnie obficiej
inka
Awatar użytkownika
hazard
100p
100p
Posty: 170
Od: 28 paź 2009, o 09:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Agapant - bulwy

Post »

A jeżeli w mojej piwnicy jest powyżej 10 st. to jest sens tak je przechowywać. niestety nie posiadam chłodniejszego pomieszczenia. Może macie pomysł na jakąś alternatywę?
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Agapant - bulwy

Post »

Tydzień temu przyniosłam agapanty z piwnicy, bo już miały wybiegnięte żółte liście. Teraz już zzieleniały, ale zauważyłam ciekawe zjawisko - u jednej rośliny, na jednym i tym samym liściu pojawia się kropelka wody. Na innych liściach tego nie ma.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Agapant - bulwy

Post »

To może usystematyzujmy sobie, co? Bo ja wlaśnie kupiłam dwa i posadziłam i nie wiem, czy dobrze zrobiłam...

- posadziłam do ziemi dość jałowej, przepuszczalnej,
- wsadziłam obydwa do jednej dużej doniczki, aby nie miały za dużo miejsca - za jakiś czas, jak się rozrosną, to przesadzę.
- w tej chwili trzymam w jasnej pralni, temperatura tak około 15 stopni - czy wnieść go do domu?
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
werbenka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 1 lut 2010, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agapant - bulwy

Post »

100krotko zrobiłaś wszystko jak należy. Do domu jeszcze ich nie wnoś, bo będą miały liście bardzo wyciągnięte - 15 stopni to wystarczająca temperatura.
Jak mam trzy kłącza kupione trzy lata temu o takiej porze jak teraz i zrobiłam z nimi tak samo jak Ty (posadziłam w trzech małych doniczkach). Już w pierwszym roku wydały po jednym kwiatku, w ubiegłym roku miały po sześć. Agapanty uważam za najmniej kłopotliwe do przechowywania przez zimę a i niezawodne w kwitnieniu. Mam już dzieci swoich agapantów uzyskane z siewu. Ciekawa jestem po ilu latach zakwitną.
Pozdrawiam Werbenka
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Agapant - bulwy

Post »

Ponieważ moje ubiegłoroczne nie kwitły, to przesadzę je do mniejszych doniczek. Rosły i zimowały w doniczkach o pojemności ok.1,5 litra i widocznie miały za luźno, aby zakwitnąć. Teraz już rozpoczęły wegetację. Już je przesadzać czy poczekać do wystawienia na zewnątrz?
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
werbenka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 1 lut 2010, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Agapant - bulwy

Post »

Zaglądałam dzisiaj do swoich agapantów, stoją w temperaturze +10 stopni i zaczęły już wypuszczać listki, poczuły wiosnę.
Myślę, że już teraz można je przesadzić, bo wegetacja rozpoczęta. No i raczej chłodne pomieszczenie.
Czytałam kiedyś,że agapanty w czasie przechowywania potrzebują niskiej temperatury, 5-8 stopni, ja tak stosuję i jak dotychczas kwitną każdego roku. Ponieważ przechowuję je w widnym pomieszczeniu daję im w zimie raz na jakiś czas (jak sobie o nich przypomnę :D ) parę kropelek wody.

Pozdrawiam Werbenka
Awatar użytkownika
Meva
200p
200p
Posty: 445
Od: 11 lut 2010, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Agapant - bulwy

Post »

Ku mojemu zdumieniu- mój malutki agapancik zakwitł miesiąc temu- wypuścił jeden pęd kwiatowy, który właśnie przekwita wiążąc nasiona- powinnam go ściąć czy zostawić?
No i czy będzie jeszcze kwitł w tym roku?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Agapant - bulwy

Post »

Jeśli jest młody i malutki to pewnie już nie zakwitnie ponownie tego lata. Obetnij przekwitły kwiatostan to roślina się wzmocni i będzie silniejsza za rok.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4630
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Re: Agapant - bulwy

Post »

Ja dostałam dwa agapanty /biały i niebieski/ od mojej siostry rosły u niej w donicach i też twierdziła że im mają ciaśniej tym lepiej kwitną ale ta teoria ma się znowu nijak do agapantów posadzonych w gruncie. Mnie się wydaje że bardzo dużo zależy od rodzaju nawozu jakim się dokarmia te rośliny.Jestem ciekawa czy moje zakwitną w tym sezonie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”