Siew,wschody brokuła

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
edyta16
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 21 lut 2012, o 15:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Kalafior czy brokuł - co wcześniej kiełkuje

Post »

WITAM WSZYSTKICH, :wit
Od pewnego czasu śledzę to forum i skrzętnie notuję wszystkie ważne informacje.Widzę, że wiele tu mądrych, doświadczonych głów.
Może od początku.
W ubiegłym roku rozpoczęłam przygodę z działeczką.
Zagospodarowałam niewielki kawałeczek:folia, a pod nią pomidorki, ogóreczki, papryczka (sadzonki kupione na ryneczku, wiedziałam tyle,że sadzę pomidora ale jaka odmiana już nie) . Obok niewielki warzywniaczek w gruncie.
Wszystko wyrosło pięknie, warzywka super, z wyjątkiem pomidorów. Piękne krzaczki, dość dużo owocu, aż tu nagle prawie wszystkie padły, w ciągu trzech dni :cry: .
Miało być ekologicznie: woda, powietrze, odcinanie wilków, bez chemii ;:14 Efekt : nie zjadłam ani jednego czerwonego pomidorka, za to sałatek z zielonych starczy mi jeszcze na bardzo długo.
No i tu dopiero włączyło się myślenie :idea: W poszukiwaniu odpowiedzi co się stało, trafiłam na to wspaniałe forum. Tu dowiedziałam się, że była to chyba zaraza ziemniaka i jakie popełniłam błędy.
DZIĘKI WAM, wiem, że nie na tym polega ekologia.
Więc zaczynam od początku. Oczywiście w ubiegłym sezonie zdążyłam uzależnić się od działeczki,( nad pomidorkami prawie płakałam, jak po stracie kogoś bliskiego :cry: ) jesienią przekopałam już większy teren, chociaż po zakupach nasion stwierdziłam ,że jednak zbyt mało.
Wysiałam pierwsze nasionka. No i już mam pierwszą wpadkę.
Jedną z doniczek podzieliłam na pół i zasiałam kalafior i brokuł. Zanim zdążyłam opisać gdzie co jest, moje dziecko obracało sobie doniczkę i zagadka gdzie mamy, które warzywko. Po 3 dniach jedna połówka kiełkuje, ale co? :shock: Obawiam się, że długo jeszcze nie będę wiedziała kto jest kto. W jakim momencie da się to rozszyfrować.

Mam nadzieję, że z Wasza pomocą ;:162 uda mi się wyhodować o wiele więcej warzywek niż w ub. roku.
To forum to skarbnica wiedzy.
Pozdrawiam
Edyta
Pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
moonniiaa
100p
100p
Posty: 183
Od: 13 sty 2012, o 08:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: KALAFIOR CZY BROKUŁ - CO WCZEŚNIEJ KIEŁKUJE

Post »

Nie wiem czy to jest prawidłowość i czy zawsze tak, ale u mnie pierwszy w górę poszedł brokuł, potem kalafior, a siałam jednego dnia.
capek
50p
50p
Posty: 55
Od: 2 lip 2010, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: KALAFIOR CZY BROKUŁ - CO WCZEŚNIEJ KIEŁKUJE

Post »

Nie ma różnicy w szybkości kiełkowania kalafiora i brokuła. Wszystko zależy od kondycji nasion ( energii kiełkowania) która wynika z wielu czynnikow np. świeżości nasion (nasiona świeże w przypadku kapustnych kiełkują szybciej niż wieloletnie). Po liścieniach też przy obecnej mnogości odmian trudno poznać. Stare odmiany z zasady mialy w przypadku kalafiora mniejsze nasiona od brokuła a więc i liścienie były mniejsze (zaraz po wschodach). W obecnych nowoczesnych odmianach mieszańcowych jest z tym różnie. Na wielkość nasion wpływają też warunki w jakich prowadzona była uprawa nasienna. Kolor łodyżki też niewiele powie, bo tak wśród odmian kalafiora jak i brokuła zdażają sie odmiany z łodyżką białą (zielonkawą) jak i fioletową. Podobnie problem wygląda z barwą liścieni. Jeżeli podasz jakie odmiany wysiałąś i będę je znał z własnego doświadczenia to postaram się podać cechy siewek w fazie liścieni. Jeżeli nie to musisz poczekać na ukazanie się pierwszego listka właściwego. Po jego wyglądzie bez problemu można rozróżnić kalafiora od brokuła w pprypadku wiekszości odmian tych gatunków.
Cieszę się, że mamy nowego forumowicza. Pytaj o wszystko i chwal się sukcesami.
Awatar użytkownika
edyta16
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 21 lut 2012, o 15:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kalafior czy brokuł - co wcześniej kiełkuje

Post »

Dziękuję za szybkie informacje ;:132

Posiałam:
Kalafior-ROBER - ożarowski
Brokuł-WIARUS - ożarowski



Jeszcze jedno,
Kalafior - nasionka zapakowane 09.2009r, ważn.09.2014r
Brokuł - zapakowane 07.2010, ważn.09.2015r

Pozdrawiam
Edyta
Pozdrawiam
Edyta
capek
50p
50p
Posty: 55
Od: 2 lip 2010, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kalafior czy brokuł - co wcześniej kiełkuje

Post »

Sprawa bardzo prosta.
Przy wschodach brokuł wiarus powinien mieć zielonkawą łodyżkę a kalafior Rober fioletową.
Wybrałaś kiepskie odmiany. Z Wiarusa niewiele urośnie. Rober jest taki sobie, ale jakiś plon będzie. Szukaj raczej odmian mieszańcowych ( z literką F1 po nazwie). Wiarus urośnie szybko, ale jego kopułka będzie mała i szybko wystrzeli w kwiaty. Z Robera róża może mieć do 1kg ale to optimum. Powodzenia.
Awatar użytkownika
edyta16
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 21 lut 2012, o 15:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kalafior czy brokuł - co wcześniej kiełkuje

Post »

Capek, a jakie odmiany polecasz, może coś znajdę i jeszcze raz posieję.
Jak mi coś dalej nie pójdzie dalej, to przynajmniej jedna zagadka mniej; czy wina nasion, odmiany, czy brak mojej wiedzy.

Dziękuję
Pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
Dagmara
200p
200p
Posty: 222
Od: 24 mar 2010, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kalafior czy brokuł - co wcześniej kiełkuje

Post »

Jak na pierwsze próby wystarczą ci i te nasiona . Zdobędziesz troszkę doświadczenia to w przyszłym roku kupisz nasiona F1 :wink: .
Capek pewnie miał na myśli jakieś holenderskie odmiany ale one są bardzo drogie .
Gdy człowiek stawia sobie granice tego co zrobi, stawia sobie też granice tego co może zrobić .
Awatar użytkownika
moonniiaa
100p
100p
Posty: 183
Od: 13 sty 2012, o 08:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kalafior czy brokuł - co wcześniej kiełkuje

Post »

Ja tez posiałam Wiarusa, mówisz że kiepski...hmmm
Kalafior to white ball.
No nic za rok będziemy bogatsi o te doświadczenia.
pulpecik195
50p
50p
Posty: 55
Od: 9 mar 2012, o 08:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sławno

Re: Kalafior czy brokuł - co wcześniej kiełkuje

Post »

a co możecie mi powiedzieć o brokule CORVET taki w tym roku zamierzam sieć... już posiany do doniczek czekam na pierwsze roślinki :lol:
capek
50p
50p
Posty: 55
Od: 2 lip 2010, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kalafior czy brokuł - co wcześniej kiełkuje

Post »

pulpecik195 pisze:a co możecie mi powiedzieć o brokule CORVET taki w tym roku zamierzam sieć... już posiany do doniczek czekam na pierwsze roślinki :lol:
Corvet F1 to stara holenderska odmiana mieszańcowa wyhodowana przez firmę Royal Sluis (obecnie Seminis należący do koncernu --nazwa zastrzeżona1--) w latach siedemdziesiątych i firmowana oraz sprzedawana przez Royal jeszcze w latach 80-tych. Była jednym z pierwszych na świecie mieszańców brokuła. Jak na tamte czasy to byłą rewelacja. Znam ją z własnego doświadczenia. W porownaniu z obecnymi nowoczesnymi odmianami mieszańcowymi ustępuje im wielkością kopuły i jej zwartością ale i tak o niebo przewyższa odmiany powszechnie dostępne odmiany ustalone takie jak Wiarus, Cezar czy Sebastian. Jest od nich późniejsza (potrzebuje ok 100 dni na wydanie plonu). Posiada cenną cechę dla działkowców - po wycięciu róży głównej wytwarza liczne różyczki boczne, których masa w sumie jest porównywalna do masy róży głównej. Cecha wytwarzania róż bocznych w nowoczesnych odmianach została w większości przypadków wyeliminowana. Od wieu już lat nie występuje w ofercie Royal-a czy Seminisa) ale jej nasiona są produkowane i sprzedawane na całym świecie przez inne firmy - zwłaszcza na zaopatrzenie działkowców. Odmiany tej od dawna nie uprawiam gdyż do produkcji towarowej jest wiele znacznie lepszych odmian. Wobec stosunkowo niskiej ceny nasion i ich dostępność w małych opakowaniach (widziałem nasiona tej odmiany w LIDL-u) oraz niezłą wartość gospodarczą CORVETA F1 z całą odpowiedzialnością polecam do uprawy na działkach na potrzeby własne. Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na dobrą odmianę mieszańcową brokuła (lepsza od Corveta) o nazwie HUSKY F1 oferowaną w małych opakowaniach w naszych sklepach (po 50 nasion). Jest to odmiana amerykańskiej firmy HORTAH-SEED. Jeszcze lepszą odmianą dostępną w małych opakowaniach (po 40 nasion) to holenderski brokuł MARATHON F1. Ta odmiana to już naprawdę profesjonalny (chociaż znany od lat) brokuł. Odmiany CORVET, HUSKY a zwłaszcza MARATHON wprawdzie rosną dłużej od Wiarusa, Sebastiana czy Cezara ale efekt jest nieporównywalny,
anae31
100p
100p
Posty: 189
Od: 16 mar 2011, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalafior czy brokuł - co wcześniej kiełkuje

Post »

nie wiem gdzie zapytać:) bo nie pamiętam które sadzonki czym były., Kupiłam kalafior, brokuły, brukselkę.
a teraz moje pytanie- dolne liście któregoś.. wygląda tak jak na zdjęciu. CO TO i czemu tak wygląda.. Obrazek
Pozdrawiam, Ania
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5867
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Siew,rozsada, pikowanie pomidorów cz.8

Post »

Jak jest lepiej z kalafiorem, brokułem, kapusta, siać do jednego pojemnika , a potem pikować, czy po jednym nasionku do miultipalety.
Przepikowalam brokuła i kapustę, brokuł stoi w miejscu a kapusta padła



Tak wyglądają moje siewki brokuła.
Mają zaczątki liści właściwych.
Pikować już, czy czekać jeszcze?
Poobgryzane chyba przez kota

Obrazek

Obrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8676
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Siew,wschody brokuła

Post »

U mnie rozsada brokuła rośnie w pojemniku zbiorczym . Jak wysadzam do gruntu to staram się
jak najmniej naruszyć korzeń . Psikam asahi i zakładam kapturek by miały mikroklimat .
Asia , postaw je wyżej . U Ciebie cieplej niż u mnie , może przenieś je do tunelu , albo wystawiaj na
zewnętrzny parapet .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”