U sibeliusa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: U sibeliusa

Post »

przepiękne kwitnienia, bardzo mi się podoba ta wielka, zielona Cattleya. A pokażesz Vandę? Jaki ma kolor kwiatów? Masz jakieś Phal. botaniczne?
Awatar użytkownika
kasiunieczka_32
1000p
1000p
Posty: 1632
Od: 19 maja 2010, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: SOPOT

Re: U sibeliusa

Post »

Witam się Pawle :wit
Wspaniała kolekcja i mam nadzieję na mnóstwo zdjęć Twoich kwitnących katlejastych.
Jeżeli chodzi o epidendrum ballerina to mnie także zachwyciło :shock:
Koniecznie muszę spróbować Twojej metody uprawy promenei.
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: U sibeliusa

Post »

Witaj Pawle ;:138 ;:138 ;:138
Super, ze zdecydowałaś się do nas dołączyć !
A masz co pokazywać i jak widać - pięknie potrafisz dzielić się z wszystkimi cennymi uwagami o uprawie,
a także o swoich powodzeniach i niepowodzeniach. To sprawia, że jesteś wiarygodny w tym co opisujesz.

Kwitnienia mnie zauroczyły i powtórzę za innymi - chętnie zobaczę jeszcze inne (przez 5 lat uprawy pewnie nazbierało sie 'trochę' fotek :wink: )
Miło też będzie śledzić twoje zmagania na bieżąco.
Gratuluję wspaniałych kwitnień ;:215
sibelius
50p
50p
Posty: 52
Od: 12 mar 2011, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: U sibeliusa

Post »

Dziękuję za tak miłe przyjęcie.
Jakoś prawie wszystkim podoba się epidendrum, więc o nim coś więcej napiszę.

Kupiłem sobie w styczniu 2009 r, gdy podjąłem nową pracę, w Bricomarche w Zawierciu. Kosztowało prawie 40 zł ale nie czekałem do przekwitnięcia i przeceny, bo to jest mordownia nie tylko dla storczyków. Były chyba wszystkie możliwe kolory, ale słabo się sprzedawały, bo później przeceniali, ale o parę złotych.
W każdym razie będąc szczęśliwym posiadaczem poczytałem o uprawie i zdecydowałem się co nieco zmienić. Porobiłem dużo dziur w doniczce i postawiłem na wschodnim oknie. Przy przesadzaniu rozpadło się na dwie części. Jedną dostała ciocia, która w owym czasie też przeżywała boom storczykowy i rośnie u niej po dziś dzień ładnie kwitnąc, ale nie tak bujnie. I jest 2 razy mniejsze od mojego.
W każdym razie moje, gdy się przyjęło i zakwitło, przy powiększającej się kolekcji i dodatkowej lekturze powędrowało na południowe okno. I to był strzał w dziesiątkę. Nawożone regularnie przez cały rok, z dużą ilością światła wybujało ponad miarę i kwitnie na okrągło, przyrastając na wiosnę. Psb. są wysokie, ponad 60 cm, z kwiatostanami dobijają do metra. Przesycha między podlewaniami i jest moczone raz w tygodniu przez ok. 20 min.
Dziś kolejna zmiana - przenosiny na okno zachodnie, bo ostre zimowe słońce spowodowało mocne zaczerwienienie liści na starych psb. i poparzenia tychże. Wygląda okropnie, ale nic się z tymi plamami nie dzieje. Zobaczymy, czy będzie kwitło równie bujnie.

Co do phalaenopsisa o wąskich płatkach, to był specjalnie zamawiany w jednej kwiaciarni, gdyż przegapiłem kiedyś podobny okaz. Ma cienkie, wrażliwe na słońce liście, które już drugiego dnia mi poparzyło. Aktualnie, jak 3/4 moich phal. liście ma w plamach i nadżerkach po chorobie, która przeniosła się na nie z dendrobiów. Pochód plam zahamowany i nowe się nie pojawiają na młodych liściach, ale ten właśnie wygląda najgorzej i szkoda go, nie zamierza jak na razie keikować. A dziś odkryłem, że lekko pachnie.

A teraz widok, który bardzo mnie cieszy. Wymarzony i zakupiony na wystawie podwiedńskiej w marcu psychopsis. Przeżył podróż w zimnym bagażniku w kartonowym pudle, pędowi kwiatowemu nic się nie stało, w domu postał, przyzwyczaił się chyba i takim oto widokiem mnie raczy:

Obrazek

:tan
Niestety sierota dopiero w domu przeczytała dokładnie fiszkę i zamiast p. papilio, kupiła kalihi. Trudno.

Art-Joasiu, proszę, oto fotki sprzed paru miesięcy - listopadowa vanda i grudniowa cattleya.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam

Paweł
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2806
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: U sibeliusa

Post »

Pawle :wit

Piękna i różnorodna kolekcja,mnie najbardziej podobają się cattleyki, sama też parę mam i chętnie kupuje jak gdzieś spotkam. Epidendrum niesamowite ma takie intensywnie czerwone kwiaty.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: U sibeliusa

Post »

Ależ ciekawy opis Epiedendrum. Bardzo mi się one podobają, ale są...za duże ;) Twoja, jak widać, pięknie rośnie. Sama jestem ciekawa, czy ponownie Ci zakwitnie ;:224

Katlejka cudenej urody ;) Vandowata - również. Gratuluję kwitnień ;:108
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: U sibeliusa

Post »

Piękna Vanda i Cattleya.
Awatar użytkownika
renatas
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 906
Od: 25 paź 2010, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: U sibeliusa

Post »

No i następna powalająco piękna catteya ;:138 . Masz jeszcze jakąś w zanadrzu?
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: U sibeliusa

Post »

Dziękuję Pawle za zdjęcia :) ;:180 Ileż ta katleja miała kwiatów ? Dobrze policzyłam, że 5 ? Nie ukrywam,ze mam słabość do katlejastych :)
Szkoda tylko, ze tyle miejsca potrzebują...

Co do Psychopsisa, to teraz będzie adrenalinka, zanim odkryje swoją tajemnicę ;:108 Dla mnie obie odmiany sa ciekawe i pewnie nie obraziłbyś się
gdyby zagościły u Ciebie i 'papilio' i 'kalihi'.
Czekam cierpliwie na dostojny kwiat :) Fajnie opisałeś perypetie z uprawą Epidendrum. Takie spostrzeżenia mogą być wielu osobom przydatne.
Widzę, że i Ciebie dręczą(yły) choroby Phalaenopsis...
sibelius
50p
50p
Posty: 52
Od: 12 mar 2011, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: U sibeliusa

Post »

Witam.

Po tygodniu czas wreszcie odrobić zaległości.

Epidendrum ma się dobrze i nie zamierza wcale przestać kwitnąć. Pączków jeszcze w bród.

A co do kwiatów katlei, to Asiu, brakło ci trzech. W tym roku miała osiem kwiatów. A nie tylko Tobie trudno było zliczyć, bo kwitła "w kupie". Poprzedniego roku kwitła czterema, dwa lata temu trzema, trzy wstecz - trzema, jeszcze wcześniej dwoma i na początku, kiedy była kupiona, miała jeden. Teraz miała cztery kwiaty na jednym pędzie i nie miały miejsca, żeby całkowicie się rozwinąć.
W tym roku przy przesadzaniu podzieliłem, więc nie będzie już takiej ilości.
Co do phalaenopsisów, to cztery wyglądają paskudnie, ale na inne się nie przeniosło i na rosnących młodych liściach nic się nie pojawia, więc jestem dobrej myśli.

Renatas, pytałaś o inne, więc proszę bardzo: wygrzebane ze zdjęć zeszłorocznych:

1. Zdobycz z Sosnowca z "pudła z odpadami". Stawiam na laeliocattleyę. Kupiona w kwietniu, praktycznie bez korzeni, zakwitła w lipcu i trwało to przez miesiąc. Zaczynała tak:

Obrazek

Ładnie, prawda? Ucieszyłem się, bo to pierwsza czerwona w kolekcji. Kwiaty malutkie, ale co tam. I piegi ma. Aż tu po tygodniu przechodzę obok, patrzę i oczom nie wierzę:

Obrazek

I co wy na to? Ale numer mi wycięła!
W tej chwili ładnie przyrastają jej korzenie i tak ma być, bo już ma rezerwację na kuszetkę do Poznania. Ale kawałeczek zostaje u mnie.

2. A to jakaś Iwanagara. "Apple blossom" chyba. Z giełdy w Tychach. W tym roku ma siedem pędów kwiatowych, na największym już pięć pąków. Będzie się czym chwalić.

Obrazek

3. Znalazłem jedno zbiorcze:

Obrazek

I przy okazji jeszcze jedna z przodu katleja, tym razem od początku do końca pomarańczowa.

4. A teraz coś dzisiejszego: świeże nabytki z wystawy w Sosnowcu: Phalaenopsis equestris, Lc. Maikai i największa katlejasta od wczoraj w mojej kolekcji - Lc. Netrasiri Waxy 'Jairug' AM.

Obrazek
Pozdrawiam

Paweł
Awatar użytkownika
agata06
1000p
1000p
Posty: 1546
Od: 17 wrz 2010, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: U sibeliusa

Post »

Witam serdecznie :wit
Bardzo ciekawa, kolorowa i różnorodna kolekcja u Ciebie ;:108
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości by żyć, pokonywać choroby i umierać w spokoju.
ZAPRASZAM
Awatar użytkownika
sama
500p
500p
Posty: 877
Od: 28 lut 2011, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: U sibeliusa

Post »

:wit Ale masz piękną kolekcję. Vanda cudna. Śliczne nowości z wystawy
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Re: U sibeliusa

Post »

Witaj Pawle. Jeszcze mnie nie było w tym wątku, ale z wielką radością nadrabiam zaległości. Piękną masz kolekcję, a 5 lat to już spore doświadczenie.
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”