Laurowiśnia - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21743
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Laurowiśnia - choroby i szkodniki

Post »

Zdecydowanie przedobrzyłeś z podlewaniem a to doprowadziło już być może do porażenia grzybowego. Na razie odstaw tego szlaucha na ok 2-3 tygodnie i obserwuj liście, jeśli nadal będa leciecieć,żółknąć itp. to musisz zastosować jakiś oprysk antygrzybiczny.
Podlewanie jej zostaw naturze. To już dorosłe krzewy i z pewnością sobie poradzą na rabacie bez nadmiernej troski.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
leszczynski_bc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 cze 2023, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Laurowiśnia - choroby i szkodniki

Post »

Ok, dziękuję za odpowiedź. Dzisiaj przejrzałem krzewy dokładnie i żółkną liście obok których wyrosły nowe liście, lub nowe gałązki. Te stare i uszkodzone wcześniej odpadają.
Mam w planach zamontować tam linie kroplujacą, tylko teraz pytanie jak często i na jak długo ją uruchamiać?
PawelG88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 cze 2023, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Laurowiśnia - choroby i szkodniki

Post »

Cześć,

3 lata temu posadziłem trochę laurowiśni na żywopłot i większość przetrwała, kilkanaście musiałem dosadzić. Natomiast co roku walczę chyba z mączniakiem?
Używam topspiny do spryskiwania ale niestety co rok, lato i jesień muszę usuwać dosyć dużo zarażonych liści. Czy jest może jakiś inny środek niż topspin który by na to pomógł? A może to nie jest mączniak tylko coś innego. Proszę o radę

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
GosiaSamosia9
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 cze 2023, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Laurowiśnia - choroby i szkodniki

Post »

Dzień dobry, 2 lata tenu sadzilam laurowisnie na zywoplot. Pieknie rosnie ale w jednym miejscu kilka krzaczkow w tym roku mnie przeraza. Przed cieciem w kwietniu byly wysokie i piekne a teraz wygladaja tak . Liscie sie skręcają i wyginaja , odpadaja , pojawily sie nowe przyrosty i juz myslalam ze odbija ale one znowu odpadły.
Te krzaczki rosną pod swierkami, kolo rododendronow - mo ze to ma cos wspolnego ?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
elbinger
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 lip 2023, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Laurowiśnia - liście brązowieją

Post »

Dzień dobry,

Mam 35 krzaków laurowiśni, które posadziłem rok temu. Docelowo mają służyć jako żywopłot. Problem z którym zwracam się do Państwa dotyczy ponad połowy krzaków posadzonych w rzędzie obok siebie po stronie bardziej słonecznej. Po drugiej stronie która znajduję się w bardziej zacienionym miejscu praktycznie ten problem nie występuję (tylko 2 krzaczki mają podobny objaw ale nie tak silny).
Załączam fotki. Problem jest taki, że liście brązowieją i roślina prawie nie rośnie. Podlewam ją w okresie suszy codziennie pod korzeń. Stosowałem już Scorpiona dwa razy. Na wiosnę dałem trochę nawozu wieloskładnikowego.
Czy ktoś móglby coś poradzić w tym temacie? Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Pozdrawiam



Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
ewakk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 mar 2024, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: LAUROWIŚNIA KROPKI NA LIŚCIACH MEGA ZAGADKA....

Post »

Witam , mam identyczny problem , już drugi rok to samo ? Czy ktoś miał to samo i wie co to jest i jak się tego pozbyć ? Ciemne kropki u nasady listków ;/


Obrazek
Spake90
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 kwie 2024, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Laurowiśnia - choroby i szkodniki

Post »

Cześć wam :)

Macie pomysl co tu się mogło zadziać??
Dużo uschniętych liści już oberwałem, reszta jestvmocno opadła.

Obrazek

Obrazek
AnnaZJ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 maja 2022, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Laurowiśnia - choroby i szkodniki

Post »

Witam szanowna grupo. Krótko chciałbym opisać. Laurowisnia novita kupiona w doniczkach na początku marca. Wsadzona w ziemie jakieś 2-3 tygodnie temu. Korzenie były bardziej żółte niż białe ale pomyślałem będzie ok. Niestety widać nie jest Ok ‼️ Często nie podlewalem ponieważ pomyślałem, że są przelane - żółte korzenie. Na 13 krzaków cztery się przyjęły zielone liście jest dobrze. Natomiast reszta jak widać. Przycialem końcówki jakoś muszę pomóc aby coś zrobic tylko nie wiem czy już nie za późno bo liście usychają. Może ktoś coś podpowie 🙂
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21743
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Laurowiśnia - choroby i szkodniki

Post »

We wszystkich ostatnio wskazanych przypadkach, mam wrażenie ,ż e doszło do zaburzeń fizjologicznych spowodowanych niewłaściwą uprawą laurowiśni.
Nie wiemy co prawda w jakiej glebie one rosną u Was... o jakim odczynie, jak często są podlewane ,jak długo tworzył się przedstawiony nam stan. Może zostały zalane? Może miały zbyt mało dostarczonego potasu w związku z czym korzenie nie pobierają odpowiednich ilości wody a są zalewane i ostatecznie doszło do porażenia grzybowego .
Wasze laurowiśnie więdną,żółkną i gubią liście, ich liście zasychają na brzegach - to wszystko mogą być objawy werticiliozy na którą nie ma prostej rady.
Koniecznie trzeba obejrzeć im korzenie, przesadzić do nowego podłoża - przepuszczalnego,próchniczego i przestać zalewać, przyciąć - tę
w donicy nawet drastycznie i zacząć uprawiać krzew od nowa. Może to trochę potrwać ale myślę,że są one w stanie zacząć się regenerować. Oczywiście wystawić na powietrze, ten krzew nie będzie dobrze się czuł w pomieszczeniu i .. nie wymaga zimowania w mieszkaniu a raczej zakopaniu donicy na zimę na powietrzu...
Jeśli gałęzie nie są jeszcze zasuszone wypuszczą z pewnością nowe przyrosty.

Poczytajcie również te króciótkie watki
https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 33&t=35115 - wymagania
viewtopic.php?f=17&t=41965 - choroby i szkodniki
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
AnnaZJ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 maja 2022, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Laurowiśnia - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”