Cyklamen perscinum - - BAZA

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Cyklamen perscinum - - BAZA

Post »

Cyclamen persicum - cyklamen perski

Opis. Cyklamen jest najpopularniejszą z kwitnących roślin doniczkowych. Gdy uda się przetrzymać ją do następnego kwitnienia, to konsekwentnie pielęgnowana, wynagrodzi ten trud obfitym corocznym kwitnieniem. Wytworne w kształcie kwiaty mogą zmniejszać swe rozmiary i stawać się bliższe wyjściowemu gatunkowi C. persicum, który sam dawno zaginął po wprowadzeniu do uprawy i ponad stuletnim krzyżowaniu. Cyklamen najczęściej przynoszony jest do domu późną jesienią, w pełni kwitnienia. Odpowiednio pielęgnowany może kwitnąć długo w zimie.

Miejsce uprawy. Powinno być chłodne, zimą o temperaturze 10-12°C, nieco cieniste. Idealne bywa miejsce między dwoma północnymi oknami. Słońce i ciepło powodują, że roślina szybko więdnie.

Podlewanie. Podczas kwitnienia cyklamen potrzebuje dużej ilości wody nawet stojąc w chłodnym miejscu. Woda powinna być letnia i miękka (pH 5-6). Bulwy i młode pąki należy trzymać sucho. Wodę lepiej wlewać do podstawki. Nadmiar wody należy usunąć po upływie dwudziestu minut. Rośliny obficie kwitnące i ulistnione zaleca się podlewać dwa-trzy razy dziennie.

Nawożenie. Cyklameny można nawozić przez cały rok, raz na dwa tygodnie w okresie kwitnienia, raz na tydzień podczas wzrostu bulw i liści.

Opieka po kwitnieniu. Kilka tygodni po kwitnieniu, gdy liście zaczną żółknąć, należy stopniowo ograniczać podlewanie, aż bulwy wejdą w stan spoczynku, i pozostawić doniczkę w miejscu chłodnym i ciemnym przez około trzy miesiące( może to być dolna szuflada lodówki w mieszkaniach w blokach gdzie nie mamy możliwości naturalnego spoczynku cyklamena). Po okresie spoczynku sadzimy w kwaśne próchniczne podłoże, pozostawiając połowę bulwy na powierzchni. Trzymamy w miejscu nieco zacienionym i jeśli to możliwe - w temperaturze 8-10°C do czasu pojawienia się pierwszych liści. Nawożenie rozpocząć po około miesiącu od wsadzenia bulw w nową ziemię i doniczkę.

Rozmnażanie. Możliwe jest jedynie z nasion.

Ważne. Przekwitłe kwiaty i żółknące liście należy natychmiast wyrywać u nasady. Nie dopuszczać do tworzenia się nasion. Przestrzegać warunków uprawy, aby rośliny nie chorowały, gdyż rzadko wracają do zdrowia.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pianiwo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 13 paź 2006, o 20:51
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Post »

W książce Davida Longman'a "Pielęgnowanie roślin pokojowych" jest zapisane, że cyklamen to roślina, którą można rozmnażać poprzez podział bulwy. Z tego wynika, iż nie tylko z nasion.
Iwona


----------------
"Wspomnienie uśmiechu nigdy nie przemija"
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Bardzo możliwe choć ja się nigdy nie spotkałem z bulwami cyklamenów perskich (podobnie jak i jest napisane w wszystkich poradnikach któremam, tylko o rozmnażaniu z nasion) które wytwarzałyby boczne młode bulwy (a hodowałem je przez około 8 lat) chyba że w tej książce jest opisany gatunek ogrodowy być może one rozmnażają się przez podział bulw. :D :D :D
Awatar użytkownika
Kyllyan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 maja 2007, o 08:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk, Zaspa, Młyniec

Post »

poprzez podział bulwy. na przykład nożem :P
Awatar użytkownika
pianiwo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 13 paź 2006, o 20:51
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Post »

Kyllyan pisze:poprzez podział bulwy. na przykład nożem :P
Dokładnie o to chodzi - nie przez podział z wytworzenia nowej bulwy lecz poprzez podział z rozdzielenia bulwy np. nożem na dwie, trzy części (zmniejszenie bulwy macierzystej).
Iwona


----------------
"Wspomnienie uśmiechu nigdy nie przemija"
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Czy dotyczy to cyklamenów domowych czy ogrodowych? bo co do domowych to pierwszy raz słyszę o takim sposobie rozmnażania i do tego żadna literatura tego nie potwierdza. :D
Awatar użytkownika
Xa-b
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 537
Od: 9 cze 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kraków

Post »

Lepiej dopuścic do zawiazania nasion i wysiać jak ja :)
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Witam,

tydzień temu kupiłam dwa cyklameny. Uwielbiam te kwiaty tak samo jak i fiołka afrykańskiego - ale ani jeden ani drugi nie chce przeżyć pod moja opieką :twisted:
Mam nadzieję, że teraz, gdy mam mozliwość skorzystania z porad Przema zarówno jeżeli chodzi o fiołki alpejskie jak i afrykańskie - wszystko z moimi roślinkami będzie w porządku.
Oto one:
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Są prześliczne i mam nadzieję, że będą takie przez długi czas. Po okresie wegetacji zasponsoruję im "zimowe wczasy" w lodówce - zgodnie z zaleceniami z pierwszego postu ;)
Pozdrawiam słonecznie ;:3
Lucyna
Pozdrawiam słonecznie ;:3
Lucyna
Moje storczyki ...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Obydwa są w fazie początkowej rozwoju pąków kwiatowych więc przy prawidłowej pielęgnacji jeszcze długo będą kwitły, a na moje rady zawsze wszyscy mogą liczyć. :D :D :D
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

No i niestety Przemo - i tym razem pech - czerwony cyklamen padl :( - az wstyd się przyznać. Oba były kupione w tym samym czasie, w tym samym sklepie, tak samo obchodziłam sie z nimi aż tu jednego dnia czerwone kwiaty i liście po prostu padły - i tak leżą do dziś - a różowe w pełnej gracji prezentują sie okazale. potwierdza sie to, co wiedziałam od dawna - te rośliny niestety u mnie nie są w stanie przeżyć :(
Pozdrawiam słonecznie ;:3
Lucyna
Moje storczyki ...
Katarzynka
500p
500p
Posty: 696
Od: 23 mar 2007, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko pomorskie

Post »

Mój fiołek będzie miał nasionka :D , proszę powiedzcie kiedy je zebrać , po jakim czasie wysiać , no tak ogólnie co i jak? Aniu może Ty podpowiesz , masz doświadczenie. Z góry dziękuję.

Obrazek


Obrazek
Katarzynka
500p
500p
Posty: 696
Od: 23 mar 2007, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko pomorskie

Post »

Przemo myślisz że w tej kuleczce na drugiej fotce nie ma nasionek? , nie są zapylone, czy nie mają szans aby dojrzeć? :(
Szkoda że tylko jedna torebka nasienna jest , inaczej bym pogrzebała w niej.
Ania napisała że jej się udało.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Katarzynka pisze:Przemo myślisz że w tej kuleczce na drugiej fotce nie ma nasionek? , nie są zapylone, czy nie mają szans aby dojrzeć? :(
Szkoda że tylko jedna torebka nasienna jest , inaczej bym pogrzebała w niej.
Ania napisała że jej się udało.
Poczekaj cierpliwie a pod rośliną pod liściami zrób taki jakby lej z białej kartki papieru owijając roślinę nad cebulą nasiona nawet jak dojrzeją i się wysypią pod Twoją nieobecność wylądują na kartce papieru. :D
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”