Wysiew orzecha laskowego

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Nie prościej teraz wysiać do gruntu?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Niestety, nie prościej. U nas jest mnóstwo wiewiórek, wygrzebują orzeszki. Tą leszczyną będziemy obsadzać luki w szpalerze wyłamanych przez huragan Sandy sosen wokól całej posesji. Oczywiście po wewnętrznej stronie ogrodzenia. Po zewnętrznej stronie płotu będzie sadzona róża- tak by sarny dostępu nie miały, a wierzcie mi baaaardzo lubią zgryzać leszczynę, zresztą pąki róży też lubią. Wiadomo, przy tylu wiewiórach (bezczelne okropnie) orzechów będzie niewiele, myślę jednak, że coś tam dla nas też skapnie.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Do stratyfikacji orzechów laskowych możemy użyć; wilgotnego piasku rzecznego,piasku zmieszanego z miałem torfowym,trocin z piaskiem lub torfem albo samego torfu.Można też użyć wilgotnego mchu.Słoma to zły pomysł ponieważ jest źródłem wielu patogenów.Pozdrawiam klakier.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Trocin nie mam, mam za to sporo zrębków sosnowych z rozdrabniarki do gałęzi ( wysypane pod sosny), piasek tylko taki żółty z piaskownicy dla dzieci- to chyba nie rzeczny a z plaży. Radzisz klakier odwrotnie robić niż ci studenci, którzy orzeszki rozdawali. Oni polecali suchy mech. No i jestem w kropce. Na coś muszę się zdecydować bo październik na karku. Czyli koniecznie musi być wilgotne a nie suche i by w lodówce nie wyschło wsadzić do pojemnika a nie do papierowej torebki? Czyli kontrolować wilgotność w trakcie stratyfikacji? Nie mogę nic schrzanić bo drugi raz takich orzechów już mieć nie będę. Z kolei w przesyłce z nasionami róży jest króciutka informacja by przechować do wiosny w lodówce (i wyraźnie podkreślone- nie w zamrażalniku) - tyle i tylko tyle.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Stosujemy woreczki foliowe jak radzi @pelikano11, żeby w łatwy sposób móc utrzymać odpowiednią wilgotność w czasie stratyfikacji.Piasek z plaży nie nadaje się ze względu na jego zasolenie a wióry są za grube i posiadają małą pojemność wodną by mogły utrzymać wilgotność przez dłuższy czas.Stratyfikacja to;odpowiednia temperatura,wilgotność i czas w jakim te czynniki działają na nasiona.Pozdrawiam klakier.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Dzięki Klakier ;:304 . Syn poszpera w necie, gdzieś przecież taki piasek i trociny muszą być. Może w sklepach zoologicznych. Bo w supermarketach na pewno nie ma.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Witam , pozwolicie wtrącę słówko dziś w tesko widziałem piasek worki 25 kg . ceny nie pamiętam :shock:
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

:D :D Do Polski po piasek raczej nie polecę.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

@gienia1230.Zżera mnie ciekawość jak w drugim stanie pod względem wielkości produkcji borówki wysokiej nie można dostać torfu.Pozdrawiam klakier.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Nie widziałam w ogóle torfu w centrach ogrodniczych. Pewnie kupić gdzieś można, np w necie, tylko po co mi np 50 funtów :wink: ? A ja potrzebuję niewiele, tylko by te orzeszki włożyć do woreczka. Tutaj w ogródkach, przynajmniej w tych które oglądałam nie uprawiają borówki. W jednym tylko zobaczyłam jeden okropnie zabiedzony krzaczek porzeczki czerwonej. Gdy szukałam kwaśnego torfu pod azalię i rhododendron, proponowano mi nawóz zakwaszający i zwykłą ogrodową ziemię. Obydwa krzewy mi zdechły. Aż dziwne, że mogłam kupić mocznik i siarczany w malutkich opakowaniach po 5 funtów i to tylko przez Amazon wysyłkowo.W marketach nie ma.
Pozdrawiam! Gienia.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Gienia żwirek do akwarium albo dla ptaszków z zoologicznego i odrobina przesianej ziemi z ogródka, i będzie ok. Ja swoją mieszankę zwilżłyłem topsinem z mospilanem, strzeżonego..
https://www.google.pl/search?q=branchbu ... Pet+Supply ;:173
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Pelikano, właśnie o takim sklepie pomyślałam. Jest i to niedaleko- 30 minut samochodem, wszystko dla ptaków, ptaszków, kotów, psów i innych domowych zwierzątek , kur (piskleta na wiosnę mieli), koni, krów i kóz, osłów (zwierząt oczywiście) itp, wszelki sprzęt ogrodniczy i rolniczy. Syn tam często jeździ, będzie ok.
Pozdrawiam! Gienia.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Gienia kiedy zaczynasz stratyfikować?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”