Wysiew orzecha laskowego

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Rozmnażanie odmiany możliwe jest tylko wegetatywnie, tj. szczepienie i z korzenia. Nie wiem dokładnie co króluje w szkółkarstwie leszczyny. Natomiast odpada wszelki wysiew i krzyżówki, bo to już nie będzie kontynuacja odmiany, tylko nowa forma.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Wysiewałem orzechy laskowe, te odmianowe. Siew jesienią lub wiosną po stratyfikacji. Na dobrej glebie wzrost siewek szybki. Owocowanie po ok. 6-cu latach. Wyniki - rożne, część miała orzechy bardzo duże. Ogólnie i tak sporo większe od tych z lasu. Miałem 0,5 ha tych leszczyn. Część rośnie do dziś i rodzi piękne orzechy. Ja ich nie zbieram. Robią to ptaki i wiewiórki. Siewki wyrastają masowo w okolicznych laskach.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
mwojt
100p
100p
Posty: 108
Od: 18 wrz 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Akurat z orzecha laskowego przeważnie wyrastają dobrze owocujące drzewka. Mam dwie siewki orzecha laskowego, mają duże owoce i dobrze plonują. Wydaje mi się że lepiej jednak siać orzechy z profesjonalnej plantacji bo pojedyncze drzewka pewnie częściej zapylają się leśnymi orzechami.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7510
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Seedkris, mam 21 orzeszków do posadzenia, dwie odmiany zapylające się nawzajem, są to-większy Grimo HybridH3R17P02 i malutki Arbor Day Hybrid #3. Otrzymałam je z uniwersytetu stanowego Rutgers podczas wielkiego smakowania pomidorów. Będę je stratyfikować od października do marca. Czy wsadzając po jednym orzeszku w marcu do doniczek (jak dużych? 1 litrowe wystarczą?) trzeba lekko rozbić łupinę tak by była tylko pęknięta, czy wyłuskać, czy w ogóle nic nie robić i same sobie poradzą? Nie sadziłam nigdy orzeszków, same wyrastały na działce w Polsce. Tutaj zdecydowanie odradzili wsadzanie do ziemi na zimę, bo wiewiórki, a jest ich tu mnóstwo, wyczuwają i je wygrzebują. Podpowiedz, proszę, bo nie chcę nic popsuć :D
Pozdrawiam! Gienia.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Też jestem ciekawy bo te chcę rozmnożyć http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 4#p5341124 , miejsca mam dużo niczym nie ryzykuję, co wyrośnie to wyrośnie.
Ja wyjąłem z łupiny, teraz lekko je podsuszam i chcę włożyć do torfu kwaśnego z piaskiem i do lodówki. Bezpośrednio w ziemi stratyfikować nie będę, bo mi je zaraz coś zeżre.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7510
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Te orzechy, które pokazałeś w tamtym wątku są długie, lekko spłaszczone i tarczkę mają praktycznie na szerokość orzecha. Masz je z sadu towarowego i to było w sierpniu? Tak wcześnie dojrzewa chyba tylko Lamberta biały (jest wydłużony) bo pod koniec sierpnia. Takie wydłużone owoce ma też Cosford ( dojrzewa w połowie IX) i Webba Cenny (dojrzewa pod koniec IX). A może to był sadek amatorski, ot, taki przydomowy? Poszperaj w necie, są szczegółowe opisy owocu, może coś dopasujesz.
Pozdrawiam! Gienia.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Gienia teraz na dniach je przywiozłem prosto z sadu towarowego, świeżo zrywane.
Nie są spłaszczone. Wyglądają jak wielkie żołędzie, zauważ, mają min 3 cm długości i wypełniają łupinę do pełna, juz googlowałem i nic, Webba Cenny jest mniejszy.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7510
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

aha, a widziałeś okrywę? Cała zakrywała orzecha? Bo to też jest cechą odmianową. Zresztą co by to nie było sadź i już, niczym nie ryzykujesz, powodzenia ;:333
Pozdrawiam! Gienia.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Okrywy zielonej nie widziałem, były już w skrzynkach. Wewnątrz orzech jest czysty, po wyjęciu ze skorupy nie ma takich brązowych nitek/skórki czy jak to się nazywa. No i smaczny. Posadzę, co mi tam

Tylko podpinam się pod Twoje pytanie - jak.
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Orzechy leszczyny wysiewamy do gruntu późną jesienią,lub wczesną wiosną po poddaniu ich procesowi stratyfikacji(poddajemy je działaniu niskiej temperatury od 0-8 stopni C,najlepiej od 2 do 4 stopni C w wilgotności 90 % przez okres około 90 dni).Wysiewamy je na głębokość 4-5 cm,jesienią stosujemy dodatkowe okrycie z liści, pociętej słomy lub stosujemy dodatkowa warstwę gleby.Okrycie to rozgarniamy gdy orzechy zaczną kiełkować.Gruba skorupa orzechów może stanowić przeszkodę w kiełkowaniu,wtedy orzechy kiełkują następnego roku,gdy skorupa się osłabi.Osłabić skorupę możemy sami-zmniejszyć jej grubość np przy użyciu pilnika.Natomiast nie polecam jej rozłupywania,niszczymy w ten sposób naturalną barierę przed patogenami.Pozdrawiam klakier.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

klakier7 pisze:Osłabić skorupę możemy sami-zmniejszyć jej grubość np przy użyciu pilnika.Natomiast nie polecam jej rozłupywania,niszczymy w ten sposób naturalną barierę przed patogenami.Pozdrawiam klakier.
A ja jestem coraz większym zwolennikiem wyjmowania nasion z łupiny. Można sprawdzić w jakim stanie jest nasiona, czy nie ma robali itd. A ziemię do stratyfikacji odkażam chemią
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7510
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Studenci (prawdopodobnie, bo młodzi byli), którzy rozdawali orzechy, polecali stratyfikować w suchym mchu. Nie mam w ogóle takiego mchu, nawet świeżego. Owinę chyba orzechy w ręcznik papierowy i w papierowej torebce przetrzymam w lodówce. Mam jeszcze do stratyfikacji 30 nasion róży ( rosa rugosa), włożę też do tej torebki. A może pociąć słomę na sieczkę, akurat słomę mam. Może to w jakimś zamkniętym pojemniku plastykowym przechowywać?
Pozdrawiam! Gienia.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiew orzecha laskowego

Post »

Gienia do stratyfikacji zalecany jest kwaśny jak najdrobniejszy torf i piasek w proporcjach 1:1. Do tej wilgotnej (nie mokrej ) mieszanki daje się nasiona objętościowo 4:1(nasiona). Ja trzymam w woreczku strunowym w lodówce
Na podstawie tej publikacji na str 351 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3#p5307383

A na stronie 353 (model 4) jest stratyfikacja nasion róży - trochę inaczej niż orzech.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”