Ciekawostki ogrodnicze

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1005
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Ciekawostki ogrodnicze

Post »

Może znacie jakieś interesujące ciekawostki ogrodnicze?
Dział u mnie na stronie wygląda dosyć ubogo, a nie mam obecnie nic co można by tam napisać.
http://www.ogrod-gardener.pl/4/3/ciekawostki.php
Dzięki za wszelkie pomysły :)

=======================
Zaakceptowane. Polecam Gardenera.
Admin.
aurynka
---
Posty: 2061
Od: 26 wrz 2006, o 14:28

Post »

Z sieci

Najpotężniejszy pień o największej masie drewna ma mamutowiec Sequoiadendron giganteum o nazwie General Sherman z Sequoia National Park (USA). Drzewo to przy 83,6 m wysokości i 8,25 m pierśnicy ma pień o objętości 1540 metrów sześciennych

Najgłośniejszą rośliną jest pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej Hura crepitans. Owocami tego drzewa są suche torebki, które po osiągnięciu dojrzałości pękają z hukiem podobnym do wystrzału z broni palnej. Energia wyzwolona przy pękaniu owocu pozwala wyrzucić nasiona na odległość kilkunastu metrów.

Największe kwiaty świata należą do gatunku rafflesia arnoldi. Roślina ta rośnie dziko tylko na wyspie Sumatra w Indonezji. Kwiaty osiągają średnicę 1 metra i wagę do 9 kg. Każdy z pomarańczowo-brązowych płatków osiąga pół metra długości i ponad 2 centymetry grubości. Kwiat jest ozdobą wątpliwą ze względu na odór padliny, który wydziela by zwabić owady zapylające
kiler
50p
50p
Posty: 72
Od: 20 mar 2006, o 01:07
Lokalizacja: Słubice

Post »

Ja znalazłem wszystko naj na świecie i może tez to uznam za ciekawostke :wink:

Za najdroższą roślinę w historii uważana jest cebula hiacynta sprzedana w 1774 roku. Za odmianę nazwaną 'Król Wielkiej Brytanii' zapłacono wówczas 100 funtów co przy obecnej wartości pieniądza równa się 200 tysiącom dolarów. Obecnie dużą wartość osiągają także grzyby. W 2004 roku nowojorski restaurator zapłacił rekordową cenę 41 tys. dolarów za ogromną, ważącą 1,08 kg białą truflę na aukcji w Grinzane Cavour w północno-zachodnich Włoszech. Nikt tego grzyba nie spróbował bo... zepsuł się w restauracyjnej chłodni.

Najmniejsza roślina kwiatowa to wolfia Wolffia angusta z Australii. Osiąga ona zaledwie 0,6 mm długości, 0,33 mm szerokości i 0,15 mg wagi. Najmniejsze paprocie mają długość 1,2 cm i reprezentują pochodzące z Ameryki Środkowej gatunki: Hecistopteris pumila i Azolla caroliniana. Drobny mech Ephemerum jest tak mały, że widoczny jest tylko pod mikroskopem
Robi też wrażenie wielkość największego z mchów - przedstawiciel rodzaju zdrojek Fontinalis osiąga 90 cm.
Jeśli sie nie myle to zdrojek wystepuje takze w Polsce :lol:

A reszta ciekawostek na tej stronce :arrow: http://www.lonicera.hg.pl/varia/var_rekordy.html
Pozdrawiam :)
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

DŁUGA HISTORIA BOBU

W krajach południowych, w Troi i na Krecie, bób był znany i uprawiany już w neolicie. Na terenach obecnej Polski uprawa bobu znana była w epoce brązu i żelaza - na
naszych terenach jedzono wtedy breję z rozgniecionych nasion bobu, jęczmienia
i prosa. W Egipcie był to pokarm prostego ludu, kapłanom natomiast był zakazany.
Szczególny zakaz dotyczył kapłanów Izydy, pewnie ze względu na jego właściwości
wiatropędne. Nie przeszkadzało to, by składać bób w ofierze bogom oraz zmarłym,
a także urządzać tradycyjne stypy z bobem jako głownym daniem.
W Grecji, wraz z oliwką i cebulą był to pokarm plebsu, nawet miał swojego bożka -
- Kyamites. Także w Europie Środkowej bób był jednym z podstawowych pokarmów
aż do XVII wieku, potem stopniowo zastąpiony został fasolą, kukurydzą i ziemniakami.
Ale autorem najdziwniejszego podania o bobie jest wielki filozof i matematyk -
- Pitagoras. Sądził on, że dusze ludzkie po śmierci człowieka przekształcają się
w ziarenka bobu. Równocześnie domagał się od władz zakazu spożywania bobu, gdyż jego zdaniem, miał on powodować zaćmienie mózgu i otępienie.

źródło : kalendarz 2007 Dom Wydawniczy Bellona
Awatar użytkownika
Anku
100p
100p
Posty: 120
Od: 15 lip 2006, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zamościa

Re: Ciekawostki ogrodnicze

Post »

wronek89 pisze:Może znacie jakieś interesujące ciekawostki ogrodnicze?
Dział u mnie na stronie wygląda dosyć ubogo, a nie mam obecnie nic co można by tam napisać.
http://www.ogrod-gardener.pl/4/3/ciekawostki.php
Dzięki za wszelkie pomysły :)
Pozwolę sobie nie zgodzić się z poniższą radą umieszczoną w ciekawostkach na Twojej stronie internetowej.
Jeśli nie udało się nam pokonać kretów buszujących w ogrodzie, pozostaje nam je pokochać, a ziemię z usypanych kopców wykorzystać do doniczek . Jest ona wypchana z niższych, nie skażonych wartstw gleby i nie ma w niej żadnych bakterii chorobotwórczych ani groźnych grzybów. Idealnie nadaje się więc na rozsady.
..
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

- Pojedynczy kwiat liliowca kwitnie tylko jeden dzień, a znane są też gatunki,
których kwiaty otwierają się na jedną noc, zwane liliowcami nocnymi.

- Wszystkie części liliowców są jadalne i od wieków wykorzystywane
w kuchniach Wschodu.

Autor: mgr Marzena Parzymies AR w Lublinie
Żródło: Działkowiec nr specjalny /nr 3, 2004 /
Awatar użytkownika
Jarek_74
50p
50p
Posty: 82
Od: 12 sty 2007, o 15:13
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Ciekawostki ogrodnicze

Post »

Anku pisze:
wronek89 pisze:Może znacie jakieś interesujące ciekawostki ogrodnicze?
Dział u mnie na stronie wygląda dosyć ubogo, a nie mam obecnie nic co można by tam napisać.
http://www.ogrod-gardener.pl/4/3/ciekawostki.php
Dzięki za wszelkie pomysły :)
Pozwolę sobie nie zgodzić się z poniższą radą umieszczoną w ciekawostkach na Twojej stronie internetowej.
Jeśli nie udało się nam pokonać kretów buszujących w ogrodzie, pozostaje nam je pokochać, a ziemię z usypanych kopców wykorzystać do doniczek . Jest ona wypchana z niższych, nie skażonych wartstw gleby i nie ma w niej żadnych bakterii chorobotwórczych ani groźnych grzybów. Idealnie nadaje się więc na rozsady.
..
Też się nie zgadzam
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

kiler pisze:Ja znalazłem wszystko naj na świecie i może tez to uznam za ciekawostke :wink:



Najmniejsza roślina kwiatowa to wolfia Wolffia angusta z Australii. Osiąga ona zaledwie 0,6 mm długości, 0,33 mm szerokości i 0,15 mg wagi. Najmniejsze paprocie mają długość 1,2 cm i reprezentują pochodzące z Ameryki Środkowej gatunki: Hecistopteris pumila i Azolla caroliniana. Drobny mech Ephemerum jest tak mały, że widoczny jest tylko pod mikroskopem
Robi też wrażenie wielkość największego z mchów - przedstawiciel rodzaju zdrojek Fontinalis osiąga 90 cm.
Jeśli sie nie myle to zdrojek wystepuje takze w Polsce :lol:
...................................................................................................................................................................................................
W Polsce też występuje wolfia bezkorzeniowa.mikroskopijna roślinka pływająca po powierzchni wody.Można ją spotkać w leśnych stawach Parku Krajobrazowego "Dolina Jezierzycy" W tych samych stawach występuje pływacz pospolity(nazywany zielonym drapieznikiem)łapiący plankton w przemyślne pułapki. :D
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ciekawostki ogrodnicze

Post »

Innego rodzaju ciekawostka, ale powinna się spodobać. :wink:

Ogrody wertykalne

Dla mnie bomba. ;:333
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ciekawostki ogrodnicze

Post »

Fajne ciekawostki ogrodnicze można znaleźć w tym artykule z dziedziny kryptobotaniki:
http://www.kryptozoologia.pl/kryptobota ... tykul.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”