Hortensja ,okrywanie,zabezpieczanie na zimę

Drzewa ozdobne
Syntia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 11 kwie 2011, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: hortensja ogrodowe

Post »

Jeśli ma się gdzie je trzymać to można się pogimnastykować bo rzeczywiści urzekają swoją urodą. Niestety nie mam gdzie ich chować na zimę :( A inne odmiany jakoś mnie aż tak nie pociągają :wink:
A przez okres zimy podlewasz je? Czy tylko wynosisz i zapominasz do wiosny?
gosiaesz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 26 mar 2013, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: hortensja ogrodowe

Post »

:) To zależy od odmiany - zerknij w necie np. na hortensję drzewiastą Anabelle - mom zdaniem nie ustępuje najładniejszym ogrodowym... To moja najładniejsza hortensja ze wszystkich... A co do podlewania zimą tych pojemnikowych. Podlewam dwa razy. Raz ( oszczędnie) w styczniu-lutym i raz ( obficie), gdy zaczyna budzić się przyroda, ale jeszcze jest za zimno, żeby wystawiać na zewnątrz. Żadna hortensja przechowywana w pomieszczeniu gospodarczym dotąd mi sie nie zmarnowała ( nie uschła, nie zgniła). :)
gosiaesz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 26 mar 2013, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: hortensja ogrodowe

Post »

Zapomniałam dodać, że dodatkowym plusem przechowywania hortensji w pomieszczeniu jest ich szybszy start pozimowy. Gdy inne zasadzone w gruncie h. ledwo wybijają pierwszy listek, hortensje pojemnikowe są zwykle już prawie całe zielone. I w konsekwencji szybciej zaczynają kwitnąć... :D
chinka
200p
200p
Posty: 388
Od: 19 sie 2012, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: hortensja ogrodowe

Post »

gosiaesz mam do Ciebie pytanie odnośnie tego przechowywania. Mam dwie h.ogrodowe i niestety znowu kwiatów nie będzie bo przemarzły im pąki i w związku z tym wymyśliłam, że je na jesieni wykopię i wsadzę do donic, ale moje pomieszczenie gospodarcze jest zupełnie nieogrzewane, więc pewnie przy ostrych mrozach na zewnątrz to i tam jest grubo poniżej 0. Powiedz mi jak to u Ciebie wygląda, czy to Twoje pomieszczenie, w którym przechowujesz hortensje jakoś ogrzewasz, czy tak jak u mnie gołe mury?
Pozdrawiam, Bogusia
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 615
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Co to za hortensja?

Post »

szarotka66 pisze:... Na zimę usyp kopczyk wokół rośliny i owiń agrotkaniną.... :wit
Witam,
A jak roślina jest duża, np średnica około metra i takiej samej wysokości (od ubiegłego roku tak urosła) to jakiej wysokości ma byc ten kopczyk i czy można inaczej ocieplić hortensje ogrodową?
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
miisia
100p
100p
Posty: 146
Od: 5 lut 2013, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensja ogrodowa - kwiaty z kościoła

Post »

Rowniez zostałam obdarowana hortensjami koscielnymi od siostr zakonnych i juz 3 lata cieszą moje oczy.Najlepiej rosną w połcieniu,słonce niestety przypala im liscie.Na zimę robię małe kopczyki i otulam kapturkami z włokniny ,nawet podwojnymi.Myslę ,ze są to hortensje ogrodowe :tan .Tak bardzo je lubię :heja
Marianna
markoch
50p
50p
Posty: 78
Od: 20 mar 2013, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: hortensja ogrodowa- gdzie posadzić?

Post »

Moja hortensja ma przeszło 10 lat, rosła , kwitła , była prawdziwą ozdobą. Potem przestała kwitnąć , na dwa sezony. Zima wtedy nas nie rozpieszczała, było dość mrożno. Przed obecnym sezonem zimowym postanowiłam ją otulić. No i obawiam się czy to był dobry pomysł biorąc pod uwagę wysokiej temperatury. Podlałam ją kilka razy, rośnie w miejscu zatrzymującym wilgoć. Mam nadzieję , że się nie "ugotuje" .
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: hortensja ogrodowa- gdzie posadzić?

Post »

Ja tylko ogrodowe mocno korą obsypałam :)
chinka
200p
200p
Posty: 388
Od: 19 sie 2012, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: hortensja ogrodowa- gdzie posadzić?

Post »

Ja dzisiaj ogrodowe okryłam agrowłókniną. Nie wiem czy nie za wcześnie, ale boję się, że znowu nie zakwitną, bo mam je już 3 lata, ale kwiatów jeszcze nie widziałam ;:174
Pozdrawiam, Bogusia
Cebule
50p
50p
Posty: 94
Od: 23 kwie 2013, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: hortensja ogrodowa- gdzie posadzić?

Post »

Taka profilaktyka i wcześniejsze okrycie agrowłókniną na pewno nie zaszkodzi a przynajmniej bezie pewność,że zrobiliście wszystko aby nie zmarzła,wiec moim zdaniem to dobra opcja.
regulamin forum
dancik31
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 17 wrz 2013, o 06:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk DBL

Re: Hortensja ogrodowa - gdzie posadzić ?

Post »

Witam i podziwiam, że udaje się Wam uprawa hortensji ogrodowych bez okrywania. Ja swoją ogrodową mam w wielkiej donicy i na zimę zabieram ją do chłodnego pomieszczenia, boję się ją zostawić na zewnątrz, ale u mnie często i mocno wieje :( . Za to kwitnie ładnie co roku ;:138
Obrazek

Hortensji drzewiastej robię kopczyk i okrywam tylko korzenie by nie zmarzły. Też mi w miarę kwitnie :)
Obrazek
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja ,okrywanie,zabezpieczanie na zimę

Post »

Hortensje mam tu dopiero pięć lat, bo tyle tu mieszkamy, i przez te pięć lat nie okrywałam. Korzeniom nic się nie dzieje, za to coroczne falstarty pączkowania doprowadzały mnie do białej gorączki. Kiedyś w styczniu śnieg był normą i hortensje pod śniegiem miały się dobrze. U nas na wsi pożegnaliśmy się ze śniegiem gdzieś koło 2012 roku, co przy 150m2 parkingu do odśnieżania (ręcznie!) bywało dla ludzi całkiem dobrą zmiana, ale dla roślin to bardzo zła zmiana. Ciepły grudzień sprawiał, że moje hortensje wypuszczały pączki zaraz na początku stycznia, po czym marzły w lutym (brak śniegu nie oznacza braku mrozów, te przychodzą rokrocznie i zbierają swoje żniwo). W zeszłym roku po raz pierwszy od dekady mieliśmy śnieg przez więcej niż trzy godziny i to bardzo hortensjom pomogło, latem była burza kwiatów. Tej zimy znów jest śnieg, i dzięki za to wszystkim bóstwom, bo mrozy też były i nadchodzą kolejne. Jedyne o co się trochę martwię, to czy gałązki pod tym śniegiem przetrwają. Pierwszy śnieg padał zanim zrobiło się na dobre zimno i był mokry i ciężki. Wszystko na grządkach leży przygniecione do ziemi, i nie chodzi bynajmniej o kwiaty, które pozbierały śnieg i leżą, ale "łyse" gałązki też są przygniecione - nie wiem tylko czy tylko przygięte, czy może złamane. Jałowiec wyprostowany ma ok. 130cm, w tej chwili włącznie z hałdą śniegu jaka na niego napadała ma niewiele ponad pół metra. Hortensja powinna mieć jakieś 70cm, w jednym miejscu widać jedną gałązkę, reszta jest pod śniegiem i z cała pewnością nie w pozycji wyprostowanej. Wrzosy są sprasowane już po pierwszym śniegu, na wiosnę będę je odklejać od podłoża przy wiosennym strzyżeniu... Jedynie jedna niska hortensja bukietowa nie ugięła się pod ciężarem śniegu, a akurat tej zostawiłam wszystkie kwiatostany.
W tym roku byłam przygotowana na okrycie włóknina, miałam zamiar wiązać chochoły zanim nadejdą lutowe mrozy, ale pogoda mnie wyprzedziła - zamiast włókniny mam śnieg, a mrozy były już w grudniu. Do wiosny jeszcze trochę czasu jest, więc pukam w niemalowane i mam nadzieję, że mi wszystko na grządkach przeżyje! Że coś będzie połamane, to pewne, byleby miało z czego odbić. Plus mam jedną hortensję piłkowaną, nowy nabytek niekoniecznie przystosowany do dużych mrozów. Alternatywy przechowalniczej nie mam, więc będzie jak będzie.
Koloman
200p
200p
Posty: 439
Od: 15 kwie 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja ,okrywanie,zabezpieczanie na zimę

Post »

Myśmy hortensje związali tak w połowie (widać na fotografii), i śnieg na szczęście gałązek nie przygina.
Okryliśmy tylko kapturami z włókniny hibiskusy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”