Hortensja( Hydrangea ) - zmiany, choroby liści

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Joanna111
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 27 maja 2013, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: HORTENSJA - choroby kwiatow i liści

Post »

Witam.Znów potrzebuję Waszej pomocy doświadczeni Ogrodnicy :) Dzisiaj przyjechała zakupiona w internecie hortensja Vanille Freise.Niepokoi mnie stan jej liści.Czy to rzeczywiście może być spowodowane podlewaniem z góry jak twierdzi sprzedawca?Wygląda mi to na jakąś chorobę ale zbyt mało jeszcze o tym wiem.Dlatego bardzo proszę o Waszą opinię.Dziękuję ;:180
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam
Joanna
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: HORTENSJA - choroby kwiatow i liści

Post »

Ja bym sie nie przejmował. Wygląda to na jakies uszkodzenia, choroby fizjologiczne. Generalnie zaopiekuj sie podlej, usun te liście bo moga byc podłożem dla patogenów. Możesz zapobiegawczo popryskac jakimś preparatem, amistar może byc topsin ale tylko raz. :)Jakby cos sie działo to wiado gdzie szukaj pomocy :wit
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
Joanna111
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 27 maja 2013, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: HORTENSJA - choroby kwiatow i liści

Post »

Baaardzo dziękuję za odpowiedź,kamień z serca :D bo obawiałam się kolejnej grzybicy w moich skromnych okazach :oops: Będę o nią dbać "jak o rodzoną" zgodnie z zaleceniem ;:173 Dziękuję raz jeszcze za pomoc i pozdrawiam :wit
Pozdrawiam
Joanna
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: HORTENSJA - choroby kwiatow i liści

Post »

Nic jej nie jest, nieprzesadzone,( do sprzedaży) okazy w doniczkach często tak wyglądaja o tej porze z przyczyn fizjologicznych.Posadź jak najszybciej do gruntu.
Awatar użytkownika
Joanna111
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 27 maja 2013, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: HORTENSJA - choroby kwiatow i liści

Post »

Selli dziękuję,lejesz miód na moje serce :D Niestety,kilka dni musi biedna pocierpieć w doniczce-trwają właśnie prace na naszym dachu.Panowie jak to bywa-"spokojnie,będzie dobrze" a już pomimo zabezpieczeń straciłam 1 horti,krzewuszkę i tawułkę ;:145 Mam nadzieję,że jakoś to przetrzyma ;:218 Pozdrawiam.
Pozdrawiam
Joanna
aneta34
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 wrz 2013, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach hortensji

Post »

Moje hortensje też przyjechały ze szkółki. 2 z nich mają na lisciach, ale tylkoo niektórych takie duże plamy...wiecie co to jest? Obrazek
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach hortensji

Post »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=17&t=36452

ktoś zapewne lał wodę po liściach :roll: typowe działanie ,, na szybkie podlewanie ''
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Olago
200p
200p
Posty: 227
Od: 7 sty 2013, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Witam
Około 12 kwietnia sąsiadka wykopała i dała mi hortensję. Zaniosłam ją na balkon i tam postała prawie tydzień, potem wkopałam na działce. Następnie nie widziałem jej przez prawie dwa tygodnie i potem zauważyłam brązowienie liści, zaczęło się przed tymi teraz przymrozkami. Brązowieją i zwijają się końce liści, nie widać żadnych "konsumentów".
Ma ktoś pojęcie, co się dzieje?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Obetnij wszystkie pędy, zostaw to co wybija z korzenia.Po wykopaniu niezwłocznie powinna zostać posadzona, na dodatek liście zniszczyły przymrozki.
Awatar użytkownika
Olago
200p
200p
Posty: 227
Od: 7 sty 2013, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Czyli nie ma szans na zakwitnięcie w tym roku? :cry:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Nie.Nawet gdyby nie zniszczyło jej liści też nie wiadomo czy by zakwitła, czy miała wytworzone pąki (tworzą się w poprzednim sezonie i teraz powinny być widoczne zawiązki kwiatostanów), a nic nie wspominasz by takie miała.Trzeba zapytać sąsiadki czy inne lata kwitła, czy ona raczej z tych co marzną i odbijają od korzenia i nie kwitną.Jednak zabieg przycięcia bez wątpienia pozwoli jej odzyskać siły.
Awatar użytkownika
Olago
200p
200p
Posty: 227
Od: 7 sty 2013, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

selli7 pisze:czy ona raczej z tych co marzną i odbijają od korzenia i nie kwitną.
Ha, czyli są takie? Bo właśnie po 3 latach straciłam cierpliwość do poprzedniej hortensji, odziedziczonej wraz z działką. Stosowałam różne sposoby, poprzednią zimę była zabezpieczona agrowłókniną, tej zimy niczym nie przykrywałam. A ona co roku od nowa puszczała pędy i nie kwitła. To w końcu dostałam od sąsiadki z gatunku tych, co nam przed domem zimują bez niczego i co roku kwitną, mam wrażenie, że na tegorocznych pędach. I tak otrzymana taki numer mi wycięła. Posadziłam ja na miejscu tej złosliwej. Do tego w innym miejscu rośnie posadzona i kupiona w zeszłym roku kwitnąca hortensja i też niezbyt widać, żeby miała zamiar kwitnąć :(
Chyba hortensje, tak jak niecierpki, nie lubią mnie ;:223
anciuta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 8 sie 2011, o 10:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hortensja - CHOROBY liści

Post »

Witam,
Czy ktoś może wie co się dzieje z moją hortensją?

Pięknie rosła, byłam z niej bardzo dumna, bo wsadziłam ją w zeszłym roku i jest całkiem świeża u mnie.. aż ostatnimi dniami zobaczyłam, że na dwóch łodygach (tych najwyższych) jakby więdły liście, zasychają jak u zwiędniętych kwiatów, poza tym brzegi brązowieją i zaczynają się wyginać, wywijać - dzieje się tak na 2 najwyższych łodygach, oberwałam zmienione liście, ale nie wiem czy to wystarczy? Może ma ktoś jakieś doświadczenie z czymś takim?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam serdecznie,
Asia
Pozdrawiam serdecznie,
Asia
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”