Szeflera - wymagania,przycinanie,formowanie, rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mniodkowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4302
Od: 14 maja 2009, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: ogromna szeflera - co z nią zrobić?

Post »

Z tym słońcem to jest coś na rzeczy ponieważ mama 3 tyg temu miała operację na oczy i lekarz zalecił nie siedzieć na słońcu a pokój od południa i słońce było w nim od 12 do 21 więc mama zasłaniała na całe dnie jak widać na zdjęciu ciemne zasłony, więc to pewnie to tak podziałało na kwiatka :)
Powiedziałam, że ma ściąć na poziomie metalowej rurki jak poradziła aggro a mama i tak mało chętnie stwierdziła, że to uczyni bo szkoda jej wysokiego kwiatka i ucięłaby najlepiej pod samym sufitem :P więc zobaczę za jakiś czas jak jej to poszło i mam nadzieję, że czubek się przyjmie. Dziękuję za podpowiedzi i pomoc ;:196
Pozdrawiam teraz z centrum... Aga
Oto moja mała "dżungla" --> part V; Spis moich wątków
Sprzedaję ładne sadzonki hibiskusa czerwonego pełnego
Awatar użytkownika
ancymonek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 23 sty 2013, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szeflera - przycinanie

Post »

Witam wszystkich!
Chciałaby się dowiedzieć co mogę zrobić z moją ukochaną roślinką która już mocno przerosła. Chciałabym ją przyciąć, ale boję się że to jej może zaszkodzić. Szeflera ma już około pięciu lat i około dwóch metrów wysokości. Ciągle rośnie tylko w górę,nie rozgałęzia się. Będę wdzięczna za wszystkie porady.

dołączam fotkę
Obrazek
It is what it is
x-mm-x
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 602
Od: 28 paź 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szeflera przycinanie

Post »

Ja bym cięła bez litości :D Przycięłabym ją na samym dole, tam, gdzie masz taką przerwę w liściach i gołą łodygę.Ale nigdy nie miałam szeflery, więc tylko gdybam. Jednak wydaje mi się, że trzeba by ją przycinać regularnie, to się ładnie rozkrzewi :) Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
ancymonek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 23 sty 2013, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szeflera przycinanie

Post »

Dobra więc zrobię dzisiaj akcję cięcie,tylko nie wiem jak potem zabezpieczyć ten badylek.
It is what it is
Awatar użytkownika
monika2027
100p
100p
Posty: 127
Od: 13 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielbark/Olsztyn
Kontakt:

Re: szeflera przycinanie

Post »

Miejsca cięcia dobrze jest posypać cynamonem lub węglem drzewnym, choć wydaje mi się że i woskiem można polać :)
Awatar użytkownika
ancymonek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 23 sty 2013, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szeflera przycinanie

Post »

Dziękuję za pomoc ;:108
Chciałabym jeszcze zapytać czy doniczkę zmienić jej wcześniej czy po przycięciu?
It is what it is
Adam-Opole
50p
50p
Posty: 73
Od: 21 sty 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: szeflera przycinanie

Post »

Zależy czy bryła korzeniowa jest mocno przerośnięta i korzenie już nie mają miejsca. Jeżeli bryła ma jeszcze wolne przestrzenie - ziemię między korzeniami to ja bym na razie nie przesadzał. chyba że korzenie wypychają wierzchem ziemie to znaczy że musisz ją przesadzić. Co do cięcia to nie ciął bym tak "ostro". Przyciął bym ją w połowie a potem zobaczysz czy zacznie się rozkrzewiać :)
I żeby wam wszystko rosło! Pozdrawiam Adam :)
x-mm-x
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 602
Od: 28 paź 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szeflera przycinanie

Post »

Ja bym tutaj cięła:

Obrazek

No ale decyzja należy do Ciebie :wink:
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: szeflera przycinanie

Post »

Dostałam podobnie przerośniętą od siostry. Chlasnęłam na wysokości ok. 30-40 cm. Górę pocięłam na kawałki po ok. 20-25 cm, poobrywałam liście i gołe patyki powtykałam w doniczkę. Sam pióropusz wstawiłam do wody. Wszystkie patyki się przyjęły bez problemu i teraz po 2 latach mam ok. 1,5 metrowej wysokości krzaczor. Pióropusz wsadzony do wody padł.
Awatar użytkownika
ancymonek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 23 sty 2013, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szeflera przycinanie

Post »

Akcja "cięcie" zakończona ;:215
Jakoś dziwnie teraz wygląda tak mała,mam nadzieję że ożyje.
Zmieniłam jej też doniczkę bo dość ciasno tam było.
It is what it is
x-mm-x
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 602
Od: 28 paź 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szeflera przycinanie

Post »

Pięknie, zobaczysz, jak ładnie odbije i jaka się zrobi gęściutka ;:138 Tylko pamiętaj, żeby teraz nie przesadzić z pielęgnacją, czyli jej nie utopić :D
Awatar użytkownika
agnieszka_
1000p
1000p
Posty: 1510
Od: 21 gru 2012, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: szeflera przycinanie

Post »

:wit
Tak popatrzyłam na twoją szeflerę i dziś zrobiłam to samo z moją , tylko że moja nie chciała rosnąć :? . Mam ją ok. 4 lata i urosła może z 15 cm , od początku była jakaś uparta to się doigrała i zrobiłam jej cięcie . Może to coś pomoże a jak nie to kupię inną i już .
x-mm-x
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 602
Od: 28 paź 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szeflera przycinanie

Post »

Agnieszko, może zajrzyj do doniczki :) W razie czego wymień ziemię i podlej może jakąś odżywką. Może ma też mało światła? Odmiane pstre potrzebują go więcej niż zielone. Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”