Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa. Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Aniu liczę na to bo to jedyne kwiatki które radzą sobie przed domem a mam tam półcień . Próbowałam też z fuksjami ale coś im nie pasowało. Nadzieja w niecierpkach ;:224 .
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Aniu uszczykiwałam większość,niektóre same się rozkrzewiły/to te ładne zwarte krzaczki/.
Uszczykiwane wyraźnie się różnią/te na ostatnim zdjęciu,na samym dole/,nie wyglądają tak ładnie,ale później wszystko się rozrośnie,zagęści
i będzie ok :wink:

Ewelina nie martw się niecierpki szybko rosną,najwyżej będą trochę później,zawsze trochę przyhamują po pikowaniu,ale potem ruszą "z kopyta" :)
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Niecierpki z nasion

Post »

Ewo ja moich jeszcze nie uszczykiwalam bo nie ma jeszcze co. Może za tydzień ;:224 . Mogą zakwitnąć nawet i w połowie czerwca byle zakwiatły ;:108 . Pozdrawiam :wit.
Awatar użytkownika
amarylis384
500p
500p
Posty: 740
Od: 5 sty 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)

Post »

Kluska sadzonki z mojego przezimowanego niecierpka robiłam w marcu (początek), teraz sadzonki są już duże i pojawiły się pierwsze pąki kwiatowe. Sadzonki wsadzam bezpośrednio do ziemi i na kubeczki kładę folię, ale dostęp powietrza musi być. Równie dobrze niecierpki ukorzeniają się w wodzie ok. 12 dni. Powodzenia :D
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)

Post »

Niecierpki można już zacząć hartować? Mam posiane z nasion.
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)

Post »

Pewnie, że można - moje już dwa tygodnie siedzą na dworze.
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)

Post »

Zapytałam tak nieśmiało ponieważ sprzedawca z rynku bajdurzył mi o tym, że niecierpki boją się zimna i lepiej będzie jak kupię u niego już kwitnące okazy za 7.5 złotego. Swoją drogą kiedy oni sieli te niecierpki, że już kwitły i to nie jednym kwiatkiem. Moje mają 6-10 liści dopiero.
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)

Post »

Ci pseudo bazarkowi sprzedawcy i nie tylko bazarkowi to po prostu jakieś totalne, cwaniackie ciemnoty brrrrrrrrrr.
Myślą, że każdemu kit wcisną, ale niestety w 90% procentach im się to udaje.
Ja już się wyleczyłam z pięknie i bujnie kwitnących sadzonek które są pędzone i szprycowane żeby na 1 maja były cudowne.
Kupisz takie cudo i za dwa tygodnie ci przestaje kwitnąć i dziczeje, bo przestaje dostawać szpryce w du.....
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)

Post »

Moje pierwszy raz były wczoraj w dzień pod chmurką ( mają ok.7-8 cm wzrostu i maleńkie pączki), ale mam je dzień i noc w garażu na południowym parapecie.Moim zdaniem za zimno jeszcze, by były na stałe, może to zahamować wzrost.
Kupne walleriana rosną mi dobrze, ale nowogwinejskich nie udało mi się jeszcze utrzymać w donicach całe lato, zawsze padną, zaczyna się od zasychania liści.Choć zdziwiłam się bo w zeszłym roku nowogwinejskie czerwone pięknie rosły mi na cmentarzu w słonecznym miejscu, przetrwały nawet fale upałów.Jednak kupiłam je na początku maja, przesadziłam do nieco większych doniczek i posadziłam dopiero na grób po prawie miesiącu już zaaklimatyzowane do normalnych warunków.Rok wcześniej sadziłam kupione na targach bezpośrednio ze szklarni i padły po dwóch tygodniach.
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)

Post »

Niecierpkowo:

Obrazek

Obrazek
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
asialoczek60
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 maja 2016, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)

Post »

Witam chciałam się pochwalić moimi niecierpkami. Posadziłam je pózno. Powiedzcie kiedy beda kwitły? Czy je nawozić juz... nie ktorzy mówia zeby podlać nawozem.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prosze o porady jak pielegnowac. :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)

Post »

Nie podlewaj nawozem, niecierpek tego nie lubi we wczesnej fazie wzrostu.Zakwitnie mniej więcej na początku lipca.Ważne by teraz trzymać go w cieple, bo ja swoje po przesadzeniu do doniczek po świętach wyniosłam do chłodnego garażu na południowy parapet i zaczęły im żółknąć listki wierzchołkowe, wzrost się zahamował.Od tygodnia są znów w domu i ozieleniały, wzrost ruszył.Natomiast córka ma dwa razy większe i już kwitnące, bo otrzymane ode mnie sadzonki trzymała cały czas w cieple.
Niecierpek nie lubi nadmiaru słońca, suszy, wiatru, nadmiaru nawozu, ani zimna.Wymagający trochę, ale wdzięczny, u mnie nie ma lata bez tych roślin :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)

Post »

Trochę słońca im nie szkodzi, a nawet należy, może być wschodni parapet, ja takiego nie mam i trzymam na południowym lekko przysłaniam żaluzją w razie konieczności.Myślałam, że to żółkniecie wierzchołkowych listków jest od słońca też na południowym parapecie w garażu, ale okazało się, że od zimna.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”