Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 7  
Autor Wiadomość
korzo_m
 Tytuł: Obrzeża do trawników,opisy metod wykonania
PostNapisane: 3 lut 2007, o 21:37 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Proszę o poradę jak można oddzielić rabaty kwiatowe od trawnika. Do tej pory miałam oddzielone plastikowymi obrzeżami, jednak nie zdały rezultatu ,gdyż podczas koszenia trawnika uległy zniszczeniu i tak po trzech latach muszę wymienić. Zastanawiam się nad rolborderami, ale jest to duża powierzchnia i mogą być duże koszty. Moje rabaty są o różnych kształtach.

Mariola54
 Tytuł: Re: Obrzeża do trawników
PostNapisane: 3 lut 2007, o 22:21 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
korzo_m napisał(a):
Zastanawiam się nad rolborderami, ale jest to duża powierzchnia i mogą być duże koszty. Moje rabaty są o różnych kształtach.

Ja właśnie mam rolbordery i jestem zadowolona,
ponieważ wprowadzają dodatkową kolorystykę do ogrodu.
Mam w kolorze brązu. Jedyna trudność przy nich to to, że muszą być co kilka lat konserwowane,
ponieważ woda i ostre słońce powodują, że kolor blaknie.
Obrazek

AurorA
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lut 2007, o 02:05 
200p
200p

---
Miałem rollbordery parę lat i się rozsypały. Obecnie skłaniam się w stronę betonu i kamienia. Bardziej pracochłonne, ale jednorazowo i super trwałe.

Nalewka
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lut 2007, o 09:57 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
AurorA, w innym wątku pokazujesz zdjęcie z murkiem z kamieni i ktoś pyta, czy są połączone. Na cement? Na słowo honoru? :D Czy możesz dać tutaj jeszcze jakieś zdjęcie z murkiem i króciutko opisać konstrukcję? Plsss. :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

chatte
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lut 2007, o 11:04 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Gdybym tylko miała dostęp do kamieni, nie używałabym żadnych innych materiałów.
Trwałe, efektowne i naturalne :D

ANETA
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lut 2007, o 11:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Ładnie wyglądaja te rolbordery, ale kosiarka nie wykosi pod nimi trawy , Mariolko czym usuwasz tą niedokoszoną trawkę :?: ,

AurorA
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lut 2007, o 15:36 
200p
200p

---
Nalewka napisał(a):
AurorA, w innym wątku pokazujesz zdjęcie z murkiem z kamieni i ktoś pyta, czy są połączone. Na cement? Na słowo honoru? :D Czy możesz dać tutaj jeszcze jakieś zdjęcie z murkiem i króciutko opisać konstrukcję? Plsss. :)

Obrazek

Robię to tak: Kopie rowek około 10 cm szerokości na obrzeżu rabaty jako fundament i wypełniam betonem (cement z piaskiem 1:4). Jeśli rabat jest płaska na wierzch sypię warstwę kamyków, aby wtopiły się w cement. Wygląda ładnie i można na ten beton wjechać jednym kółkiem kosiarki coby się pozbyć wszelkiej trawy.

Jeśli rabata jest wyniesiona to na tym fundamencie układam kamienie na
taka samą zaprawę. Są to zwykłe kamienie polne zbierane na łąkach i gdzie popadnie. W takim przypadku trawy nie da się skosić do końca i to co zostaje przy kamiennym murku wyrywam ręcznie (nie chce mi się bawić z nożyczkami) :D

korzo_m
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lut 2007, o 17:38 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Dzięki za podpowiedzi chyba zastosuję rolbordery tylko czym je i jak często konserwować.Bardzo podobają mi się murki z kamieni, ale jest to duża powierzchnia i nie mam skąd ich brać.

Nalewka
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lut 2007, o 20:41 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Kup w żwirowni, to koszt w granicach 200 zł za TONĘ, a Ty potrzebujesz raptem paręset kilo :D

Zobacz profil Wyślij e-mail      

martas
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lut 2007, o 21:06 
Poczytaj jeszcze ten wątek - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=3218 - zobaczysz jak wygląda trawnik bez żadnych obrzeży. Polecam :)

Jovanka
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lut 2007, o 21:25 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.

1 szt.
Witam :P

Właśnie też jestem na etapie /przymiarki/ wymiany obrzeża z rollborderów na coś trwałego. Niestety, dzisiaj zauważyłam , że część z nich po 3 latach wyłamuje się z podłoża. Newralgiczne miejsce w ziemi, to końcówka---->jest :P galopujący rozkład , pomimo stosowania impregnatów.
Fakt, przy moich projektach , jest dodatkowo napór podłoża w kółkach.
I nie ma rady, albo zmieniać co x lat, albo zmienić materiał.
Przymierzam się do kostek :P ułożonych na *sztorc *- są specjalne ale..hmmm kasa :oops:,powiem prawie druga fura :P
Mam obrzeża również z kamieni :polnych, rzecznych - ale nie wszędzie... mi pasują.
- są to również trwałe obramowania.
Ja nie mam problemu z trawą , obrzeża robię dla lekko /na 25cm/ wzniesionych, kolistych ;:111 *klombików*

No to już wiem, ;:225 jakie pierwsze prace wiosenne mnie czekają.

pozdrawiam Jovanka ;:100

eMZet
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lut 2007, o 22:31 
1000p
1000p

więcej niż 1
Nalewka napisał(a):
Kup w żwirowni, to koszt w granicach 200 zł za TONĘ, a Ty potrzebujesz raptem paręset kilo :D

Żeby to było takie proste. Na mój jedyny do tej pory klomb obłożony kamieniami zużyłem ich pięć ton. Używam również innych materiałów: rolborderów, impregnowanych belek, desek. Najlepiej zdaje egzamin palisada z półwałków akacjowych, nie potrzebuje impregnacji i wytrzyma przynajmniej trzydzieści lat. Trawie nie pozwalam rosnąć przy rolborderach i palisadzie bo bardzo trudno ją z tych miejsc usunąć. Najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie przy obrzeżach tego typu jednego rzędu kostki granitowej lub kostki Bauma. Niestety koszt jest wysoki. Jak ma się środki finansowe to świetnym rozwiązaniem są palisady betonowe. Mnie na to nie jest stać, a moje potrzeby dotyczące obrzeży wynoszą jakieś 200-300 metrów.

konto-nieaktywne2
 Tytuł:
PostNapisane: 5 lut 2007, o 13:45 
---
Może ktos wie gdzie kupić rollboardery - plastykowe kołki ogrodowe. Nie mogę nic znaleźć w internecie. U mnie w sklepach są tylko drewniane.

eMZet
 Tytuł:
PostNapisane: 5 lut 2007, o 14:14 
1000p
1000p

więcej niż 1
Kacper napisał(a):
Może ktos wie gdzie kupić rollboardery - plastykowe kołki ogrodowe. Nie mogę nic znaleźć w internecie. U mnie w sklepach są tylko drewniane.

Nie wiem czy przy PNOS w Ozarowie Mazowieckim, ul. Żeromskiegho 3, jest sklep, bo w ich sklepie w Warszawie na Krakowiaków jesienią były takie rolbordery. (Podaję ich telefon: 0 22 733 75 00 lub 722 30 75). Z Błonia do Ożarowa nie masz daleko.

Pozdrowienia

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 94 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 7  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości