Kuna (Martes martes) w ogrodzie,domu... jak się pozbyć?

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
dzastek12
50p
50p
Posty: 78
Od: 28 cze 2012, o 08:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Pamiętajcie jednak, że złapaną kunę trzeba daleko wywieźć od miejsca w którym była bo one wracają, a pamiętając że zostały tak potraktowane mogą narobić dużych szkód nie tylko w ogrodzie, ale również w samochodach.
Justyna
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Mojemu chłopakowi kuna gryzła kable w samochodzie, z 5 razy kupował nowe. Kumpel mówił, że odstrasza je zapach dezodorantu popryskanego na kable ... ale nie odstrasza. Pomógł preparat w sprayu na kuny, kupiony w ogrodniczym.
Pozdrawiam,
Kasia
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

W tym roku miałam problem ze stale tarmoszonymi roślinami w ogrodzie.Najbardziej ucierpiały funkie i liliowce, świeżo wyrośnięte kępy były przyklepane do ziemi i miały wyszarpany środek :roll: Latem dostawało się kępom niskich astrów, część została wyłamana.Czy to też może być kuna?
dzastek12
50p
50p
Posty: 78
Od: 28 cze 2012, o 08:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Nam też poprzegryzała kable, pomogła sierść z wycesanego psa włożona do podkolanówki i przywiązana pod maską, poki co jest ok.
Justyna
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Czy kuna moze wspiąć sie po tynkowanej ścianie ?
Mam sublokatora i sądząc po tuptaniu po podbitce (jest z blachy) moze to byc tylko kuna lub szczur , bowiem np. wiewiórka kica a nie drepcze.
Najbardziej prawdopodobna jest kuna, bo w czasie budowy zanjdowałem ślady (odchody) , a przy tynkowaniu robotnicy gdy mocowali podbitke mówili ze "coś" wytargało sporo wełny spod dachówki.
Ogladam z dołu cały dach , zamkniety od dołu podbitką i nie widze żadnej szpary. Mimo to słysze czasami wyraźne tuptanie.
Dom jeszcze nie jest zasiedlony i na razie nie ma większego problemu, ale z czasem może sie okazać ze takie sąsiedztwo jest kłopotliwe.
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Moim zdaniem może bo mój brat mówił, że widział u nas jak się wspięła po otynkowanej ścianie na balkon na 1 piętro
Pozdrawiam,
Kasia
Hex2
200p
200p
Posty: 240
Od: 27 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Miki,
kuna jest w stanie wspiac sie po nie rownosciach elewacji. Ale najgorsze jest to, ze moze przecisnac sie przez bardzo waska szpare (podobno nawet 2 cm.)

H.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

No to jestem lekko podłamany, bo czeka mnie przygoda z pozbywaniem się intruza
Awatar użytkownika
atka
100p
100p
Posty: 113
Od: 3 wrz 2008, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Miki, masz kunę jak nic, ja przeżyłam to samo. Otworzyliśmy dom na działce w kwietniu, najpierw zauważyłam ślady pazurków na ścianie domu. Potem, w czasie kolejnych pobytów, słyszeliśmy każdej nocy dwukrotny rumor między dachem a podbitką - koło godz. 24, a potem bladym świtem. No i wtedy ktoś mnie oświecił mówiąc "macie kunę". ;:oj
Przez dwa lata nie mieliśmy podbitki dachu na werandzie i to wystarczyło, żeby kuna znalazła sobie ciepłe miejsce w wełnie mineralnej pod naszym dachem. Trzeba było natychmiast zrobić podbitkę, uprzednio wykurzając kunę. Znaliśmy już porę, w której wychodzi na polowanie, więc cichutko poczekaliśmy do północy, a kiedy usłyszeliśmy, że wyskoczyła zabiliśmy dziurę. Bardzo z siebie zadowoleni poszliśmy spać. :heja
Nad ranem obudził nas harmider - kuna próbowała z każdej strony domu po kolei dostać się pod dach. Wtedy coś mnie tknęło - bo skąd aż taka determinacja? No i po paru godzinach usłyszeliśmy pod dachem delikatny tupot i ciche piski. To było młode!!! A podbitka już gotowa! ;:174
No więc rozebraliśmy podbitkę i jaka była nasza radość, gdy po godzinie mała kunka znalazła sobie wyjście! Po szybkiej konsultacji z leśnikami zrobiliśmy jej prowizoryczny domek. Według nich matka powinna w nocy ją znaleźć. I faktycznie tak się stało. ;:138
Odetchnęliśmy z ulgą i tym razem zakończyliśmy trwale i ostatecznie prace z podbitką.
Niestety, następnego dnia znów usłyszeliśmy takie samo tupanie i piski. Jeszcze jedno młode! ;:145
Tym razem podbitkę trzeba byłoby rozwalić siekierą. Zapadła już decyzja o rozebraniu dachu. Na szczęście zwierzątko wykazało się prawdziwym instynktem i znalazło sobie jeszcze jeden otworek pod strychową podłogą, który pozostał po remoncie do zrobienia kiedyśtam, bo to takie mało istotne.
Druga kuna też została odnaleziona i zabrana przez matkę.
Jak wygląda ocieplenie naszego dachu wolę się nie zastanawiać. ;:222
Miki - małe kuny rodzą się w marcu lub kwietniu. Wypróbuj więc wszelkich metod, żeby wypędzić kunę przed tym terminem, bo kłopot będzie dużo większy. I zabezpiecz wszystkie otwory.
Jedna z "naszych" małych kun:

Obrazek
Joasia
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Atka, pomijając wszystkie wady kuny, to muszę przyznać, że Wasz "podopieczny" wygląda słodko :D
Pozdrawiam,
Kasia
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Dziękuję za ciekawą opowieść.
Zdjęcie jest przesympatyczne !
Hex2
200p
200p
Posty: 240
Od: 27 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Nie dajcie sie zwiesc wygladem. Tak naprawde jest to jeden z najbardziej uciazliwych i niebezpiecznych szkodnikow. Nie wiem czy humanitarny gest Atki nie byl bledem.

H.
Awatar użytkownika
atka
100p
100p
Posty: 113
Od: 3 wrz 2008, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

A czy uważasz, że powinniśmy skazać to bezbronne małe na śmierć głodową? Mając w dodatku pełną świadomość, że ono tam jest i stara się za wszelką cenę wydobyć na zewnątrz, bo je słyszeliśmy?
Joasia
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”