Kompost i nie tylko...

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Soul
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 19 sty 2007, o 13:38

Kompost i nie tylko...

Post »

Witam..

Jestem początkująca i nie mam kompostu.
Chciałabym w tym roku uprawiać swoje roślinki.

Gdzie można zamówić/kupić kompost( własnego nie zdąże zrobić)?

Może ktoś z Was ma w zanadrzu?;)

Pozdrawiam cieplutko.
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

To zależy skąd jestes, może masz gdzies u sibie miejską kompostownię.
http://www.kompost.com.pl/
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Soul rozejrzyj się jak radzi Erazm po okolicy.
Może od jakiegoś rolnika wysępisz trochę obornika,
a przez sezon trochę uzbierasz swojego kompostu
i po przerobieniu następną wiosną będziesz mogła użyć na własnej działce.
Soul
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 19 sty 2007, o 13:38

Post »

Witajcie.
Dziękuję Wam za opowiedź.

Zależy mi na organicznym komposcie.

Obornik, raczej nie...

Mieszkam na podkarpaciu, ale nietestety nie znam żadnego rolnika , który uprawia rolnictwo ekologiczne.

Pozdrawiam.



Witajcie.
Mam do Was pytań kilka:)

Otóż obornik uda mi się zdobyć, ale będzie świeży.
A chyba świeży w porównaniu z przefermentowanym/wysusoznym nie jest najlepszy?

Co zrobić, by przefermentować świeży nawóz zwierzęcy? W czym przechowywać.

Zaznaczam, że nie mam kompostu.

Pozostaje nawóz zwierzęcy- wskładzie zapewne będę sianko, trawa bo rolnik ściółkuję siedlisko zwierzątek sianem .

Czy coś dodać jeszcze do nawozu zwierzęcego, żeby roślinki mogły, pomimo tego, iż nie mam własnego dojrzałego kompostu, mogły nim się odżywiać?

Czy mogę liście , trawę świeżą?


Jeszcze pytanko jedno- które owoce, warzywka na początek posadzić?
Myślałam o pomidorach i ogórkach... Chciałabym również marchew,szpinak.
Spójrzcie wstecz i przypomijcie sobie , które Wy najpierw zaczęliście uprawiać:)
Chciałabym równiez jakieś drzewko owoce-morele. Ale nie wiem czy podołam.

Czekam na odpowiedź.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Witaj Soul :D
Obornik powinien przeleżeć przynajmniej przez zimę, żeby przegnił. Niczego do niego nie trzeba dodawać. Jeśli nie ma innej mozliwości, to ostatecznie mozna użyć świeży, ale nie pod wszystko. Chyba nie powinien zaszkodzić ogórkom, pomidorom, papryce.
Ja używałam świeży obornik koński, jak nie miałam innego. Nie wiem jaki Ty będziesz miała. Sadząc rośliny staraj się, żeby korzenie sadzonej rośliny nie dotykały bezposrednio nawozu.
O warzywach korzeniowych jednak w takim wypadku zapomnij. Lepiej wysiać je na zupełnie nienawiezionej ziemi, niz na oborniku ( nawet przegniłym - te warzywa uprawia się w drugim roku po oborniku).
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Poczytaj na temat kompostu i nie tylko

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ht=obornik
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ht=obornik
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ht=obornik

Soul pisze:...Otóż obornik uda mi się zdobyć, ale będzie świeży...
...Co zrobić, by przefermentować świeży nawóz zwierzęcy? W czym przechowywać...
Jak by Ci teraz przywieźli obornik to go od razu przekop. Są sprzyjające warunki pogodowe.
Gdy przywiozą w marcu - kwietniu to daj go na kupkę i nakryj folia lub obsyp ziemią. Obornik dawaj wtedy stopniowo pod rożne warzywa, rośliny,... Ustal jak długo był składowany w pryzmie u rolnika.
...Czy coś dodać jeszcze do nawozu zwierzęcego, żeby roślinki mogły, pomimo tego, iż nie mam własnego dojrzałego kompostu, mogły nim się odżywiać? .
Nic nie dodawaj.
...Jeszcze pytanko jedno- które owoce, warzywka na początek posadzić?
Myślałam o pomidorach i ogórkach... Chciałabym również marchew,szpinak. .
Marchew, szpinak wysiewamy w marcu - kwietniu.
Pomidory sadzimy do gruntu po przymrozkach majowych. Ogórki wysiewamy około 10 maja do gruntu. Pod pomidory, ogórki daj obornik. Nie zaleca się wysiewania marchwi, pietruszki w pierwszym roku po oborniku - tam, gdzie będziesz wysiewać marchew i pietruszkę nie dawaj obornika. Dasz w to miejsce jesienią po zbiorach.
...Chciałabym równiez jakieś drzewko owoce-morele. Ale nie wiem czy podołam. ...
Drzewka sadzimy wiosną lub jesienią. Możesz w dołki dać obornik. Tylko żeby nie miał bezpośredniego kontaktu z korzeniami drzew.
By znaleźć informacje np. o pomidorach, ogórkach, drzewach owocowych itp wejdź na http://forumogrodnicze.info/search.php i wpisz konkretne hasło.
Pozdrawiam Andrzej.
Soul
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 19 sty 2007, o 13:38

Post »

Witajcie.

Jak głęboki musi być dołek, by korzenie nie dotykały nawozu?

Co do obornika, to będę miała koński i krowi, można wymieszać?
Nie wiem czy jest sprzyjająca pogoda ,pada śnieg , ale piszecie by już teraz wkopać nawóz w glebę. Na jaką głębokość?

Jeżeli rok temu był dawany nawóz, to czy teraz można posadzić marchew?( muszę się jeszcze rozeznać, bo chyba uprawiano na tej glebie ) Czy jednak jeszcze rok trzeba przeczekać?

A jeżeli nie, to krzeniowe posadzić bez żadnego nawozu i kompostu? A ściółkowanie?

Pozdrawiam cieplutko.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Soul ja Ci nie doradzę w tym temacie.
Napiszę jak ja to robię :D :D :D
Na warzywnik nie daję w ogóle obornika jakiegokolwiek.
Jesienią sieje poplon i przekopuję. Jak zdążę to i ze dwa razy sieję.
To wszystko co daję pod warzywa. W maju podlewam dwa razy gnojówka sporządzoną z pokrzywy i mam się czym chwalić.
Warzywa mam dorodne.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Na Twoim miejscu część pod warzywa żarłoczne nawiozłabym, natomiast korzeniowe posiałabym bez niczego, spulchniwszy jedynie uprzednio glebę.
Na kawałku, który do tego przeznaczysz, rozrzuć warstwę nawozu i przekop na głębokość szpadla. Chyba mozna wymieszać krowi z końskim, nie wydaje mi się żeby to miało znaczenie.
Jeżeli teraz przykopiesz obornik, to wiosną pomiodory czy paprykę mozesz normalnie sadzić.

Ściółkowanie pomaga zatrzymać wilgoć w glebie i zmniejsza zachwaszczenie, więc jak masz chęć i odpowiedni materiał, to jak najbardziej wskazane, zwłaszcza na glebach lekkich, piaszczystych.

Powodzenia :D
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Soul pisze:...Jak głęboki musi być dołek, by korzenie nie dotykały nawozu? ...
To zależy od wielkości sadzonego drzewa i jego systemu korzeniowego. Przeczytaj tematy podane w linku powyżej (ostatni link) dział sadownictwo.
...Co do obornika, to będę miała końcy i krowi, można wymieszać? ...
Tak.
...Nie wiem czy jest sprzyjająca pogoda ,pada śnieg , ale piszecie by już teraz wkopać nawóz w glebę. Na jaką głębokość? ...
Gdy to pisałem to nie było śniegu i temperatury były plusowe. Można przekopywać obornik jak ziemia nie jest zamarznięta. Na jaką głębokość - przeczytaj przedostatni link podany wyżej.
...Jeżeli rok temu był dawany nawóz, to czy teraz można posadzić marchew?( muszę się jeszcze rozeznać, bo chyba uprawiano na tej glebie ) Czy jednak jeszcze rok trzeba przeczekać?
A jeżeli nie, to krzeniowe posadzić bez żadnego nawozu i kompostu? A ściółkowanie?....
Tak można wysiać marchew. Ja dawałem na jesieni obornik i będę wiosną wysiewał warzywa korzeniowe (marchew, pietruszka). Raczej nie stwierdziłem negatywnego wpływu obornika dawanego na jesieni na marchew sianą wiosną.
Piszesz "A ściółkowanie" masz na myśli ściółkę z obornika czy wyrwanych chwastów, trawy itp.
Pozdrawiam Andrzej.
Soul
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 19 sty 2007, o 13:38

Post »

Witajcie:)

Dziękuję za odpowiedź:)

Erazm, chodzi mi o ściółkowanie sianem , słomą.

Poczytam podane linki, by Was zbytnio nie zamęczać, a w razie wątpliwości zgłoszę się do Was, mam nadzieję, że nie obrazicie się i udzielicie początkującej ogrodniczce wszelkich informacji:) Zawsze raźniej niż w pojedynkę;)

Pozdrawiam cieplutko.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Na http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/sciolkowanie.html w temacie "PO CO ŚCIÓŁKUJEMY GLEBĘ ?" pisze m.in. "...słoma, która rozkłada się bardzo wolno, przez co stanowi idealny materiał do ściółkowania gatunków warzyw, których uprawa trwa długo i wymaga dostatecznej ilości wody w glebie, pociętą słomę warto również wyłożyć w międzyrzędziach pomiędzy truskawkami (najlepiej zrobić to w okresie kwitnienia), ściółka ze słomy zawiera dużo kwasu krzemowego, wzmacniającego tkanki roślin, oraz skutecznie zapobiega występowaniu chorób grzybowych,.."
Przeczytaj ten artykuł. :lol:
Ja rzędy między warzywami ściółkuję lekko podsuszona trawą.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Soul, przecież po to jest to forum :D
Myslę, ze nie popełnię błędu, jeśli powiem, że wszyscy z przyjemnością dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”