Pomidory koktajlowe na tarasie,w donicach itp.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
padrito
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 1 lip 2009, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Pomidory koktajlowe na tarasie,w donicach itp.

Post »

Witajcie
Mam zamiar zrobić sobie na tarasie od wschodniej strony kilka donic (pojemników) z desek.
Pytanie brzmi: Jakiej wielkości powinny być owe pojemniki aby pomidory koktajlowe lub nawet zwykłe mogły by swobodnie rosnąć. Może też inne warzywa. Pojemniki będą posiadały otwory odpływowe i drenaż. W planach mam dorobienie im malutkich kółek, aby mogły być mobilne. Z góry dziękuje za pomoc.
" Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechaj się, że ci się to przytrafiło." - Gabriel García Márquez
Awatar użytkownika
kawus12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 maja 2010, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jaki rozmiar donicy na pomidory koktajlowe na tarasie

Post »

Ogólnie donica na jednego krzaka pomidora powinna wynosić 25x25 w kwadracie i głębokości 20cm.
pozdrawiam Kwaus12
Awatar użytkownika
gosia07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4583
Od: 1 gru 2009, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jaki rozmiar donicy na pomidory koktajlowe na tarasie

Post »

Sama się zastanawiam jakie sobie sprawić donice.Posiałam w tym roku jakąś żółtą nowość na balkony i tarasy i nie wiem jak duże będą krzaczki :D
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Pomidorki koktajlowe w doniczkach

Post »

w przyszłym roku planuję część pomidorków koktajlowych wysadzić w doniczkach, znalazłam fajne na allegro, 12, 15 lub 20l a nawet i większe w atrakcyjnych cenach, może ktoś ma doświadczenie i podpowie jaka pojemność wystarczy? w tym roku miałam w 8l i nie było rewelacji....ale tylko takie doniczki dostałam na miejscu :)
pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
Uni57
ZBANOWANY
Posty: 759
Od: 12 maja 2010, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: pomidorki koktajlowe w doniczkach

Post »

Ja myślałam, żeby jakieś skrzyneczki drewniane zmontować i w nich posadzić koktajlówki. :D Do wiosny jeszcze trochę czasu, zdążymy się doszkolić. :D
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: pomidorki koktajlowe w doniczkach

Post »

tylko jak szukałam na wiosnę dużych doniczek, ta albo ich już nie było, albo ceną powalały.... ;:223 dlatego już teraz szukam....
pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
Uni57
ZBANOWANY
Posty: 759
Od: 12 maja 2010, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: pomidorki koktajlowe w doniczkach

Post »

Bo to trzeba się wpasować w dostawy wiosenne zanim ludziska wykupią... zimą asortyment doniczkowy nie powala na kolana niestety. Mnie się te skrzyneczki uczepiły. Tylko nie wiem, co na spód.
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: pomidorki koktajlowe w doniczkach

Post »

są teraz fajne, duże wystawione, na pewno się na któreś skuszę, a na dno dawałam jako drenaż keramzyt
pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
milka 1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 11 wrz 2010, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: pomidorki koktajlowe w doniczkach

Post »

Nie potrzeba dużych doniczek , wystarczą nawet 5 litrowe postawione w kuwecie i nadmiar wody spłynie do kuwety a później w miarę potrzeby będzie powracać z powrotem do doniczki. W tym roku przygotowałam dla siostry pomidory w 3 litrowych doniczkach i kto przychodził to podziwiał jak ładnie owocują na tarasie.
Awatar użytkownika
Uni57
ZBANOWANY
Posty: 759
Od: 12 maja 2010, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: pomidorki koktajlowe w doniczkach

Post »

A duże krzaczki urosły?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6668
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: pomidorki koktajlowe w doniczkach

Post »

Proponuję Wam dziewczyny na początku ustalić jaką odmianę chcecie uprawiać. Pod nazwą pomidory koktajlowe występują odmiany rosnące od 20cm do nawet i 200cm. I mają to uwarunkowane genetycznie. Wielkość pojemnika do uprawy ma troszeczkę mniejsze znaczenie ale należy pamiętać, że im mniejszy pojemnik tym mamy większe problemy z prawidłowym nawadnianiem i nawożeniem. Jeżeli nie zależy Wam zbytnio na wyglądzie doniczek (np. zrobicie sobie drewniane osłonki) to dobrym rozwiązaniem są wiaderka plastikowe. Można je wybłagać np. w piekarniach lub kupić w sklepie. Oczywiście wymagany jest dobry drenaż, czyli w dnie należy wywiercić lub wypalić otwory (np. rozgrzanym nad gazem dużym śrubokrętem-praktycznie po robocie nie jest to już coś co można oddać mężowi jako śrubokręt) a na dno wsypać dość dużo keramzytu-będzie chronił przed przelaniem i ułatwi korzeniom oddychanie.
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: pomidorki koktajlowe w doniczkach

Post »

Uni57 pisze:A duże krzaczki urosły?
koktajlowe karłowate faktycznie były karłowate - max 50cm, ale też ubogo było na nich pomidorków, miałam też truskawkowe (wyłuskane nasionka z pomidorków z "Biedronki") one dość ładnie w doniczkach, tak do 1m, jakaś odmiana żółtych, które marnie w donicy a ładnie w gruncie, też ok 1m, oraz koralik - ten to zupełna porażka w donicy a szaleństwo w gruncie.....
pytam o donice głównie dlatego, że udało mi się zamówić kilka odmian w "akcji pomidorowej" i nie chciałabym zmarnować nasionek a gruntem dysponuję dość ograniczonym :( - będzie megagroniasty, bohun, betalux, snow white i cream sausage
pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: pomidorki koktajlowe w doniczkach

Post »

i jeszcze jedno pytanie, jaką ziemię do tych donic?, miałam ogrodową z torfem i szlag mnie trafiał ;:223 - szybko przesychała a potem trudno było podlać, bo woda dosłownie przepływała przez donice...
a co do śrubokrętów - mąż przeżyje - uwielbia koktajlowe i ponosił już większe straty z tytułu moich działkowych pomysłów ;:224 ....
pozdrawiam
Iwona
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”