Żywopłot szybko rosnący - jaki ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
moniulka08
50p
50p
Posty: 51
Od: 3 gru 2009, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąporków

Re: Żywopłot ładny i szybko rosnący - jaki ?

Post »

Ja mam ze zwykłych świerków żywopłot, to zdjęcie sprzed 2 lat, były gęsto posadzone i przycinane, ma teraz ok 10 lat Obrazek

-- 29 mar 2013, o 11:27 --

A od strony ulicy zamierzam posadzić żywopłot z pęcherznicy bordowej, kupiłam już 24szt małe krzaczki
KUBABB
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 mar 2013, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot ładny i szybko rosnący - jaki ?

Post »

Świerk serbski faktycznie nadaje się na żywopłoty cięte,jest tylko jeden problem...
Świerki serbskie bardzo nie lubią nadmiaru wody w podłożu, więc wszystkie gliniaste,ilaste ciężkie ziemie


Iglaki ponad wszystko :wink:
korsak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 kwie 2013, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot ładny i szybko rosnący - jaki ?

Post »

Witam serdecznie,
jestem nowym użytkownikiem i jestem zachwycony życzliwością i fachowością wypowiedzi na tym forum.
Parę lat temu kupiłem sobie zabawkę - zabawkę do końca życia , czyli siedlisko. W pierwszym ruchu ogrodziłem płotem z żerdzi całość terenu, żeby zobaczyć co kupiłem.
Teren nie był użytkowany przez 20 lat, dlatego nie miałem pretensji ,że okazało się iz sąsiad w orał się 1,5 hektara w mój teren, a moze i dobrze ,bo gleba była "obracana".
Niestety po 6-u latach płot zaczął przegniwać. Rolę swoja spełnił ,bo powstały nowe granice i nowe miedze.(Sąsiad dość rozważny jak się robi wedle prawa)
Postanowiłem więc obsadzić miedzę krzewami - ziemia dość gliniasta, warunki w zimie ostre (wodociąg mam zakopany na 1,8 metra) . Krzewy nie powinny być dość wysokie, bo szkoda mi widoku jaki mam po horyzont. Nie do przycinania ,bo będzie tego kilkaset metrów a i będzie on w polu.
Proszę o jakieś sugestie.
Pozdrawiam,
MK
Awatar użytkownika
Olenkazz
200p
200p
Posty: 206
Od: 3 mar 2013, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Żywopłot ładny i szybko rosnący - jaki ?

Post »

A może:

Berberysy i/albo derenie i/albo tawuły....


I/albo, bo może być nasadzenie jedno lub wielogatunkowe. Też mieszkamy w siedlisku, też gleba ciężka - gliniasta - te gatunki się sprawdzajä.

Bardzo dobrze radzi sobie też w tych warunkach forsycja...(mimo powszechnej opinii, że preferuje podłoże lekkie)

Nie wiem co dla Ciebie znaczy niski krzew... te wysokie nie sä ale z czasem mogä przysłonić widoczki.... nieźle wyglädajä nieformowane, ale jak to zwykle bywa wymagajä jednak czasem cięcia technicznego... ale to nic w poröwnaniu z naszym żywopłotem z ałyczy okalajäcym.... hektarowe siedlisko..... ałycza jest super - ale ciäć pracowicie trzeba... wätek o ałyczy znajdziesz na forum...

Ja zachęcam Cię do nasadzeń wielogatunkowych ze względu na fajne dopasowanie do naturalnego typowego krajobrazu... jak to mädrze zamieszasz masz efekt ozdobny cały rok...
Raz kwiaty, raz barwne jesieniä liście , a zimä barwne bezlistne pędy...

W brew pozorom krzewy liściaste sä bardzo plastyczne i przystosowujä się do szerokiego spektrum warunköw siedliskowych....
Pozdrawiam
Olenka
Awatar użytkownika
kaja_krys
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 lip 2012, o 10:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze lubelskie

Re: Żywopłot ładny i szybko rosnący - jaki ?

Post »

A ja wymieniłam rośliny w żywopłocie, ligustr wykopany i w ub.roku posadziłam pęcherznicę złotą i diabolo przemiennie. Żywo[łot będzie formowany. Póki co, ładnie rośnie i dobrze się miewa, ale na efekt jaki ciachałabym uzyskać muszę co najmniej jeszcze z rok poczekać. Rośnie dość szybko, bardzo szybko ukorzeniają się sadzonki , więc można samemu dorobić się krzewów do obsadzenia.
Pozdrawiam Krystyna
agromadzik
50p
50p
Posty: 77
Od: 25 paź 2008, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Żywopłot ładny i szybko rosnący - jaki ?

Post »

Witam serdecznie,

marzy mi sie zrobienie zywopłotu z pigwy, derenia,dzikiej rózy-
co jeszcze ewentualnie mozna dodać, zeby roslo gęsto, miało kolce i jednocześnie owoce na nalewki ?
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Żywopłot ładny i szybko rosnący - jaki ?

Post »

Pigwa to drzewo. :wink:
A derenie nie mają kolców....
agromadzik
50p
50p
Posty: 77
Od: 25 paź 2008, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Żywopłot ładny i szybko rosnący - jaki ?

Post »

no tak ;:14

to z czego robić, zeby stanowił barierę dla dzikich zwierzat ?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21743
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Żywopłot ładny i szybko rosnący - jaki ?

Post »

Z kolcowoju pospolitego,znanego tez jako k. szkarłatny (Lycium barbarum)
kłującego ale też trującego w odróżnieniu od modnego obecnie u nas k.chińskiego.
Wszystkie inne nasadzenia żywopłotowe dzikie zwierzęta storpedują,nie ma się co łudzić...
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
agromadzik
50p
50p
Posty: 77
Od: 25 paź 2008, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Żywopłot ładny i szybko rosnący - jaki ?

Post »

Dzięki :)

Ale skoro te owoce są trujące, to kurcze odpada,
mam małe dzieci, jedno diablątko wcielone - na bank by zjadło ;:223
ann33
200p
200p
Posty: 259
Od: 30 mar 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica państwa

Re: Żywopłot ładny i szybko rosnący - jaki ?

Post »

Odświeżam temat :)

Agromadzik? Na jaki żywopłot się zdecydowałaś? Szukam rozwiązania dla siebie na żywopłot i nie wiem co robić? Muszę posadzić taką roślinkę, przez którą nie przejdą sarny. Doradźcie coś, proszę. Coś ładnego, zielonego (może być w innym kolorze, może mieć kwiatki) i najważniejsze szybko rosnącego :) Aha, taniego!
Awatar użytkownika
fanatic
100p
100p
Posty: 120
Od: 9 paź 2006, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot ładny i szybko rosnący - jaki ?

Post »

Najszybciej rosnąca jest tuja, jednym się nie podoba innym tak. Regularnie cięta fajnie wygląda.
Mam u siebie żywopłot z tuj i polecam. Zielona bariera całoroczna dla zwierząt itd - liściaste w zimie nie są już tak efektowne. Za tujami jest droga szutrowa - świetnie wyłapuje kurz. Samemu się decyduje jakiej wysokości ma być żywopłot: 2m, 2,5m, 3m - w zależności od potrzeb.
Wiele osób radzi ładne rośliny - nie zaprzeczę że są ładne ale żadna po 5 latach nie stworzy wysokiego, gęstego żywopłotu :)
regulamin
ann33
200p
200p
Posty: 259
Od: 30 mar 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica państwa

Re: Żywopłot ładny i szybko rosnący - jaki ?

Post »

Fanatic, dziękuję za odpowiedź :) Jaka najlepsza odległość między tujami żeby pies (owczarek dość duży) nie przecisnął się? I czy można samemu jakoś wyhodować te tuje? Potrzebuję tego bardzo, bardzo dużo... Mam dostęp do lasu i tam rosną młode świerki, może z nich? Mogę je wykopać, teren należy do przyjaciół.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”