Malina 'Polka' i 'Polana'

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2158
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Czy u Was Polany już kwitną? U mnie kwitną w najlepsze i jest już sporo zawiązanych owoców. Miesiąc wcześniej niż zwykle ;:oj
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Wasio
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 maja 2014, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Szczurbobik pisze:Czy u Was Polany już kwitną? U mnie kwitną w najlepsze i jest już sporo zawiązanych owoców. Miesiąc wcześniej niż zwykle ;:oj
Ja w ubiegłą sobotę zjadłem kilkanaście bardzo dojrzałych owoców.
gbaska
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 14 cze 2012, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Bardzo proszę o pomoc w nast.temacie-mam posadzone maliny owocujące jesienią ale nie wiem czy Polka czy Polana.W pierwszym roku były ładne owoce potem się rozrastały.Z częścią malin coś się stało i w drugim roku część wybujała tak że zrosły pędy na jakieś dwa metry zrobiły się wiotkie trochę kłujące (jakby leśne ostrężyny) zakwitły na szczytach bardzo późno i owocowały dopiero gdzieś na początku pażdziernika -owoców było dużo ale jakieś dziwne wyraziste kulki które rozsypywały się w rękach.Myślałam że były za gęsto i wydziczały więc w tym roku na wiosnę włamałam bardzo dużo słabych młodych pędów a teraz okazuje się że jest to samo-część malin ma już piękne owoce a część rośnie w górę i ma już ok 170cm,ani jednego kwiatka-wyglądają tak jak w ubiegłym roku.Najdziwniejsze jest to że w jednym rzędzie jest np.2-3 metry takich bujnych potem ze 2 metry ładne potem znowu ze 3-4 metry wysokie a potem znowu ładne.Jakiś czas temu mąż jeden raz zasilił maliny rozcieńczonymi kurzenicami i tak zastanawiam się czy właśnie miejscami nie wylał więcej - proszę o podpowiedź co się mogło stać-czy będzie jeszcze coś z tych malin czy lepiej jesienią je wykopać i posadzić nowe.

Pozdrawiam Barbara
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7530
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Jeśli od początku cześć malin była inna i te inne, kolczaste rosną w tym samym miejscu cały czas, to znaczy , ze masz inna odmianę. Szkoda, ze nie masz fotek. Ja sadzonki malin pozyskuje z odrostów korzeniowych i zawsze są takie same jak roślina mateczna. Prawdopodobnie sprzedawca albo producent ( skąd je masz?) namieszał w sadzonkach i podrzucił jakąś dzika wersje - swiadcza o tym te drobne, rozpadające się owocki. Nie pasują Ci to je wywal i już .
Byc może te dziczki rosną u producenta na plantacji, bo ptaki z odchodami roznoszą nasionka z dzikich jeżyn. Powinien sie jednak zorientować po wiotkości i licznych kolcach, ze mu ktoś sabotaż robi - o ile tak jest rzeczywiście. Ale to są tylko moje domysły.
Pozdrawiam! Gienia.
gbaska
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 14 cze 2012, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Sadzonki dostałam od znajomego z odrostów korzeniowych,z tego co pamiętam w pierwszym roku to raczej wszystkie były ładne i normalnie owocowały.Czy mogło tak się stać po zasileniu kurzeńcem np. w niektórych miejscach były wylane resztki z pojemnika i teraz te maliny są przenawożone i tak bujają???
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7530
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

To oczywiście jak najbardziej możliwe, pisałaś , ze cześć malin jest inna, pędy długie, jest kolczasta i ma inne owoce stad moje domysły.
A może te inne owocki biorą się z innych powodów , np brak niektórych składników pokarmowych np boru. Najlepiej dać ziemie do analizy i sprawa się wyjaśni. Wyjdzie czarno na białym czego jest za dużo a czego za mało.
Pozdrawiam! Gienia.
maniana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 lut 2021, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

problem z malin polka

Post »

Witam.
D
wa lata z rzędu sadzone maliny Polka i nie wschodzą. Dodam, że tam skąd przywiezione rosły jak głupie. W czym tkwi problem?
D
odam, że truskawki rosną tu bez problemu.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: problem z malin polka

Post »

Jedyne wytłumaczenie to choroba w glebie, lub jakieś szkodniki niszczące korzenie.
Pozdrawiam Paweł
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7530
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: problem z malin polka

Post »

Kiedy wsadzałas sadzonki? Jak głęboko?
Pozdrawiam! Gienia.
maniana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 lut 2021, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

drugi raz sadziłem w tamtym roku koniec marca
głębokość tak aby korzenie były pod ziemią
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7530
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

I co? Nie wylazły? Ani jedna?
Jak długo leżały sobie od wykopania z plantacji do chwili ich wsadzenia? Od jesieni do marca?
Czy w marcu zostały wykopane i od razu wsadziłas je u siebie?
Chodzi mi o to czy korzenie nie były czasem po prostu ususzone .
Bo malina to jak chwast, czasami ciężko się jej pozbyć .
Pozdrawiam! Gienia.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

Że malina jest jak chwast to mogę potwierdzić.
Maliny które wsadziłem jako pierwsze jesienią 2018 (Pokusa, Polana, Golden Gueen) pomimo że dokładnie wykopałem w 2019 i przesadziłem na inne miejsce to cały czas odbijają na pierwszej miejscówce.
Pozdrawiam Paweł
maniana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 lut 2021, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Malina 'Polka' i 'Polana'

Post »

witam
były kupione z plantacji sadzonki kopane na jesień
a sadzone na wiosnę
z tej tez plantacji miałem sadzonki drzewek i one wszystkie przejęły się bez problemu a maliny nie
drugie maliny były z innego źródła i wiem ze rosną tam jak głupie a u mnie tylko puściły parę listków zwiniętych i tak cherlawie sobie rosły
teraz chcę po raz trzeci zakupić sadzonki tylko aby na 100 % się przyjęły i owocowały
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”