Odmiany pomidorów o liściach ziemniaczanych

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Odmiany pomidorów o liściach ziemniaczanych

Post »

Malinowy Retro mile jak do tej pory zaskoczył mnie zdrowotnością roślin,a głównie plennością.Zawiązał do tej pory sześc gron-siódme w pełni kwitnienia.Średnio po pięć owoców w gronie.Pozostanie do sprawdzenia smak i twardość owoców.Jeśli z tym będzie w porządku będzie w przyszłym roku obok Faworyta czołowym malinowcem.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
pouder
200p
200p
Posty: 351
Od: 21 sty 2013, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Odmiany pomidorów o liściach ziemniaczanych

Post »

Faworyt
możesz napisać jaki pokrój ma "faworyt", nie wiem czy nie pomieszałam sadzonek, liście i pokrój ma trochę podobne do Perły Małopolski. W gruncie zaczyna kwitnąć pierwsze grono.
pozdrawiam Karina
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Odmiany pomidorów o liściach ziemniaczanych

Post »

Faworyt rośnie stosunkowo wolniej niż inne odmiany.Krzak ma mocny,łodyga przeważnie gruba.W początkowym okresie rośnięcia w typie wegetatywnym-niekiedy bardzo.Liście regularne,długie,lekko opadające.Kolor liści nieco jaśniejszy w porównaniu do innych odmian o tego typu liściach.W gronach będziesz mieć prawie zawsze po 4-5 owoców-kwiatów. :D
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
pouder
200p
200p
Posty: 351
Od: 21 sty 2013, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Odmiany pomidorów o liściach ziemniaczanych

Post »

Czyli to co ma być faworytem nie jest nim, podmieniłam sadzonki, myślę, że się znajdzie, dzięki i zmykam bo to nie ten wątek.
pozdrawiam Karina
Kasencja

Re: Odmiany pomidorów o liściach ziemniaczanych

Post »

Faworyt pisze:Faworyt rośnie stosunkowo wolniej niż inne odmiany.Krzak ma mocny,łodyga przeważnie gruba.W początkowym okresie rośnięcia w typie wegetatywnym-niekiedy bardzo.Liście regularne,długie,lekko opadające.Kolor liści nieco jaśniejszy w porównaniu do innych odmian o tego typu liściach.W gronach będziesz mieć prawie zawsze po 4-5 owoców-kwiatów. :D
U mnie właśnie tak wygląda.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Odmiany pomidorów o liściach ziemniaczanych

Post »

Jeśli Ci Kasiu ładnie zawiązuje owoce to będziesz z niego,a szczególnie smaku zadowolona.Powyżej czwartego grona mogą zacząć się problemy z wiązaniem,szczególnie jeśli zaczną się upały,ale jeśli będziesz go mieć odpowiednio odżywionego to nie powinno być większych kłopotów.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odmiany pomidorów o liściach ziemniaczanych

Post »

Odświeżam ten wątek bo mój Black Sea Man (Czernomor) miał jednak liście regularne. Okazuje się, że są dwie wersje. ;:108 Tu link do strony opisującej te odmianę:
http://www.michiganheirlooms.com/tomatoblackpurple.html

Zdjęcie mojego Czernomora :wink:

Obrazek

Nasiona mojego BSM z liśćmi regularnymi oddałam na AWN :)
lucioperca
100p
100p
Posty: 144
Od: 2 kwie 2015, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: connecticut-plainville

Re: Odmiany pomidorów o liściach ziemniaczanych

Post »

Czesc Ela ,
Czlonkowie z tej "WYMIANY NASION " przedstawiaja tego pomidora w dwoch rodzajach lisci . Ale prawdziwy "BACK SEAMAN" powinien miec liscie ziemniaczane.
Pozdrawiam Rafal
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odmiany pomidorów o liściach ziemniaczanych

Post »

Tak też jest w opisie tego pomidorka. Mój z liśćmi regularnymi był bardzo smaczny i plenny. Owoce wyglądały jak te z krzaków o liściach ziemniaczanych.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odmiany pomidorów o liściach ziemniaczanych

Post »

Elu, a czy był samokończący?
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Odmiany pomidorów o liściach ziemniaczanych

Post »

ela151 pisze: mój Black Sea Man (Czernomor) miał jednak liście regularne.
Czyli niesort. Ta stronka co podlinkowujesz nie jest dla mnie żadnym autorytetem.
W bazie u Tatiany jest wyraźnie napisane:
The true Black Sea Man should be potato leaf.
http://tatianastomatobase.com/wiki/Black_Sea_Man

Mam nadzieję, że napisałaś na opakowaniach, że to RL...
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
winterek
500p
500p
Posty: 915
Od: 8 lis 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odmiany pomidorów o liściach ziemniaczanych

Post »

Kiedyś, myślałem, tak jak sugeruje strona Tani w zakładce History, że Black Sea Man i Chernomor, to może być ta sama odmiana.
Tylko, że na stronie Tani, wszscy członkowie SSE, których opisy Tania umieściła, mówią, że to odmiana samokończąca.
Na stronach odmiany Chernomor, wyraźnie napisano, że to odmiana wysoka. Różnią się więc, jak zauważyła Aria.
Jest jeszcze jedno ale, moim zdaniem. Sporo lat, między pojawieniem się obu odmian za wodą.
Strona Tani, podaje że Black Sea Man, został umieszcony na liście odmian SSE pod numerem 19 : SSE TOMATO 19
O ile pamiętam, organizacja powstała w roku 1975. Jeśli założyć, że odmiany, już na początku dostawały numerki, to numer 19,
to pierwszy, drugi rok działalności. Jeśli lista powstała trochę później, to i BSM, mógł pojawić się za wodą później. Ale, bankowo, był tam już w latach 90 - tych.
Chernomor, trafił za wodę, według opisów Tani, na początku tego wieku. Źródłem nasion był Andriej z Białorusi.
Pochodziły ze źródeł komercyjnych, czyli takich naszych Pnosów, Polanów, Legutek.
Odmiana, prawdopodobnie, do handlu została wprowadzona jeszcze nie stabilna. Dlatego różne wersje liści.
Albo, jest w tym taki mętlik genowy, że ciężko to skutecznie ustabilizować i wyskakują różne wersje do dzisiaj.
Może też być tak, że te dwie wersje, dadzą troszkę inne owoce.
Ale o tym, można przekonać się tylko samemu, sadząc krzak w krzak. Wtedy, można je porównać. W identyczną wersję, różniącą się tylko liśćmi, do końca nie wierzę.

Ela, na akcję powinna wysłać nasiona, pod nazwą : Chernomor Regular Leaf.

http://tatianastomatobase.com/wiki/Cher ... neral_Info

Chernomora PL, z Black Sea Man, wydaje mi się, nie powinniśmy łączyć.
Ale, to moja prywatna opinia. :)
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odmiany pomidorów o liściach ziemniaczanych

Post »

Widzę, że temat jest kontrowersyjny :wink:
Nasiona kupiłam w Pomidor......andii pod nazwą Black Sea Man znając tego pomidora tylko z nazwy. Wcześniej tu na forum nie trafiłam na tak wnikliwą analizę tej odmiany. Miałam 4 krzaki, które były średniej wysokości, ale czy były one samokończące? Nie wydaje mi się, może nie zdążyły zakończyć wzrostu przed ogłowieniem? Ogławiałam 30 lipca. Nasiona na akcję oznaczyłam jako RL, ale podpisałam Black Sea Man. Sprzedawca nasion na swojej stronie podaje obie nazwy jako jedną odmianę pomidora. Może ktoś kompetentny, kto zna meandry mało znanych odmian pomidorów założy taki temat, aby rozwiewać w nim wątpliwości nazw niektórych odmian pomidorów. Wiele takich sporów pojawia sie właśnie podczas AWN. Pozdrawiam wszystkich pomidorowo zakręconych :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”