ABC- cebula z nasion, rozsada Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ziunio
50p
50p
Posty: 54
Od: 19 maja 2010, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Siew cebuli pod koniec maja.

Post »

Skleroza nie boli !
Moja, tak późno posiana, cebula na tyle mnie zaskoczyła w końcowym rozrachunku, że całkiem zapomniałem o założonym przeze mnie temacie.
Sprawa miała się następująco. Cebulę zebrałem pod koniec września. Mimo, że pogoda u mnie była okropna od początku tego miesiąca , tzn. było zimno i padało, myślałem, iż pójdzie na straty. Jednak mile się zaskoczyłem. Szczypior nie był oczywiście doschnięty więc z takim zebrałem. Skróciłem go do paru cm. i pozbyłem się białych korzeni. Całość dosuszyłem w domu.
Teraz najważniejsze. Cebula miała średnio 16 cm. średnicy. Poniżej 10cm. było raptem kilka sztuk!!! Zero bączystych, zgnitych, popękanych, robaczych! Wszystkie śliczne, podłużne i bardzo zbite, tzn. twarde z dobrze związanymi warstwami.
Na moje to po sklepach ze świeczką takich szukać.
Miał być eksperyment, a wkońcu cieszyłem się jak głupi! Nie wiem, może miałem szczęście, ale już wiem, że u mnie późno siana cebula się udaje i to mimo niesprzyjającej pogody. Gdybym wiedział wcześniej, na pewno posiałbym więcej.
Awatar użytkownika
Uni57
ZBANOWANY
Posty: 759
Od: 12 maja 2010, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Siew cebuli pod koniec maja.

Post »

To świetna wiadomość, moja chyba padła i zagonek cebulowy zmienił przeznaczenie. W przyszłym roku spróbuję jeszcze raz! :D
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5874
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Siew cebuli pod koniec maja.

Post »

Co to za odmiana cebuli która posiales?Ja nigdy nie miałm tak wielkij sianki(cebulki z siewu).

dleczego???????????
Awatar użytkownika
Ziunio
50p
50p
Posty: 54
Od: 19 maja 2010, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Siew cebuli pod koniec maja.

Post »

Nie spodziewałem się jakiegokolwiek zainteresowania nieaktualnym na dzień dzisiejszy tematem, więc gorąco pozdrawiam ciekawych.
Odmiana jaką posiałem to Bila, posiada wiele zalet, nagrodzona medalem Polagry. Przed siewem, rozsypałem na te kilka metrów kwadratowy garść Azofoski. Nie jestem jednak zwolennikiem nawozów sztucznych i chciałem zrekompensować trochę późny termin, jednak nie uważam żeby zabieg ten był znaczący. Późnym latem obsiewam działkę poplonami, które jesienią przekopuję jako nawóz zielony. Z doświadczenia wiem, że nadpodziw zaskakujące rezultaty daje rozsypanie popiołu, pozostałego po ognisku, na stanowisko przeznaczone pod cebulę.

U mnie jest ziemia raczej ciężka, nie wiem jak by to wszysto wyszło na piachach. Zabiegi pielęgnacyjne jakie stosuje to: odchwaszczanie, spulchnianie międzyrzędzi i co najważniejsze to przerywka. Gdy już urośnie ładny szczypiorek, pozostawiam odstęp roślin w rzędzie w granicach 5-8 cm. Rzędy miałem co 30 cm. , bo nie myślałem, że się tak uda. Normalnie minimalny rozstaw jaki stosuje to 40 cm.
Jeśli Koleżankom się nie udaje to zapewne mają za słabo lub wcale nie przerwane. Być może też zauboga gleba, choć przesadzić też nie można, bo cebula nie znosi np. świeżego obornika, można siać dopiero w drugim roku po nim.
W moim eksperymencie nie tyle bałem się o to, że cebula będzie mała, co o bączystość i gnicie przy tak deszczowej pogodzie.
Tak się zastanawiam, może naprawdę miałem dużo szczęścia.
Gorąco pozdrawiam!
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6675
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Siew cebuli pod koniec maja.

Post »

Jeżeli cebule miały po 16 cm średnicy to jak one rosły skoro piszesz, że w rzędzie roślinki były oddalone o 5-8 cm? Teoretycznie cebule tej odmiany ważą po ok. 100 gram. Twoje musiały ważyć po minimum 500 gram.
Awatar użytkownika
Ziunio
50p
50p
Posty: 54
Od: 19 maja 2010, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Siew cebuli pod koniec maja.

Post »

Dopiero teraz zauważyłem, oczywiście popełniłem błąd!
Myślałem o obwodzie, a napisałem o średnicy.
Cebulę miały ok. 16 cm w obwodzie.
Odnośnie tego jak rosły, odpowiem, że przed zbiorem praktycznie jedna przy drugiej w rzędzie.
Jak przerywam siewki, to mają one grubość kilku milimetrów, więc nie trudno wyobrazić sobie, że w rozstawie co 8 cm zmieszczą się gdy urosną do 16 cm w obwodzie.
Łatwo przeliczyć obwód na średnicę i upraszczając cebulę do okręgu (chodzi o jej środkową najgrubszą część) zmieścić ją w wyznaczonym rozstawie. Każda wykorzystuje połową swojej średnicy, połowę rozstawu. Matematyki się nie oszuka.
Wszystko przez mój błąd logiczny lub jak to się dziś często mówi merytoryczny.
Mea Culpa!
Tak to jest jak się mierzy metrem krawieckim, którym określam obwód u dyni. Taka mała megalomania :-) i z lenistwa pomiar tym co pod ręką !
Nie wiem czy poprawić poprzednie wypowiedzi, bo wtedy stracimy spójność tematu.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6675
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Siew cebuli pod koniec maja.

Post »

Tak właśnie myślałem, że chodziło o obwód ale i tak gratuluję plonów i to z siewu bezpośredniego. Poprawiać chyba nie ma sensu bo przecież pomyłka to nic strasznego. Napisz lepiej jakie te cebule są w smaku.
Awatar użytkownika
Ziunio
50p
50p
Posty: 54
Od: 19 maja 2010, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Siew cebuli pod koniec maja.

Post »

Serdecznie dziękuję!
Pierwszy raz miałem Bilę i uważam, że jest wyśmienita w smaku- ani za delikatna, ani za ostra.
Uważam też, że jest nieporównywalnie lepsza od np. sochaczewskiej. Jeśli ktoś miał, to mogę ją przyrównać do Zety.
Bardzo ładnie się przechowuje. Nie zachwalam swojego, ale naprawdę polecam tę odmianę.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5874
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Siew cebuli pod koniec maja.

Post »

Ja też wole cebulke z nasonek. Jes delikatna krucha i nie taka mocna.
W zasadzie cebule którą posieje zjadamy na bieżąco.
Oczywiscie zostaje troche cebuli do września i nigdy taka duża mi nie urosla nawet jeżeli chodziło o bwód :)
Na zime zjadamy juz cebule sadzona z dymki.
Ale w tym roku nie udala mi sie cebula. Było chyba z sucho... :roll:
albo za płytko ja posadziłam bo wyglądała tak jak by stała sobie na glebie,praktycznie cala byla widoczna.
W rezultacie zjadamy juz ostatnią ,za tydzien będe musiała kupić ja w warzywniaku :(

W przyszly roku postram sie bardziej ,skorzystam z rad Ziunia....zobaczymy
Aby do wiosny
Awatar użytkownika
Uni57
ZBANOWANY
Posty: 759
Od: 12 maja 2010, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Siew cebuli pod koniec maja.

Post »

Mhm... pociekła mi ślinka jak poczytałam o tej cebulce... :D
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5874
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

przemek1136 pisze:Aniołki sympatyczne! Z siedmiolatką jest podobnie jak z cebulą czyli, że można uprawiać zarówno z siewu bezpośredniego jak i z rozsady. Co do kartkówki to za bardzo na nią nie liczcie. Nie mam czasu na układanie pytań.

Lekcja 3-produkcja rozsady.

Po wschodach nasion temperaturę warto nieco obniżyć. Czytaj "przykręć kaloryfery"! Optymalna temp. w dzień 15-18 stopni C a w nocy 10-12. Ponieważ trudno nam będzie utrzymać tak niskie temperatury w warunkach domowych (chyba, że mamy wolny pokój w którym nikt nie sypia) należy się liczyć z tym, że rozsada może wybiegać. Co możemy zrobić? Otóż należy, tu zdania są podzielone jeśli chodzi jak często to robić (może ktoś mądrzejszy wypowie się w tej kwestii) przyciąć czubki roślin na wysokość 7,5-10cm. Według niektórych robimy to raz w tygodniu, inne źródła podają, że 3 razy (w całym cyklu produkcyjnym). Ja do tej pory nie przycinałem rozsady ale w tym roku już jedno cięcie przeprowadziłem i cebula wygląda lepiej niż ta nie cięta. c.d.n.
A gdyby tak siewki wynieść z mieszkania np.do altanki?Oczywiście ,jak będą warunki pogodowe sprzyjać?
Jeszcze jedno pytanie,..na jaką głębokość pikować siewki do gruntu... w odstępach chyba wyczytałam, ze 25cm? :wink:
A tak poza tym dużo sie dowiedziałam
Pozdrawaim
Joanna
Materka
50p
50p
Posty: 51
Od: 18 sty 2011, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. podkarpackie

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Przemku :wit po przeczytaniu całego wątku i ja w tym roku cebulę Exhibition wysieję na palecie, tak w ramach doświadczenia i porównania jak umie będzie rosła. W ubiegłym roku w połowie czerwca wyrywałam już ją do surówek, ale cebulki miałam dużo mniejsze. Porównując moją wysianą wprost do gruntu, a Twoją z rozsady to opóżnienie jest wg mnie przeszło miesiąc oczywiście na korzyść rozsady. Umie nigdy nie urosła do 1 kg. Największa może miała do 40 dkg (nie ważyłam). Może dlatego, że traktują ją jako cebulę sałatkową i wyrywam na bieżąco co większą cebulę.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Pelasia pisze: A gdyby tak siewki wynieść z mieszkania np.do altanki?Oczywiście ,jak będą warunki pogodowe sprzyjać?
Jeszcze jedno pytanie,..na jaką głębokość pikować siewki do gruntu... w odstępach chyba wyczytałam, ze 25cm? :wink:
A tak poza tym dużo sie dowiedziałam
Pozdrawaim
Joanna
Ja w ubiegłym roku cebulkę "zadołowałam" w tunelu tak, jak pisała wyżej Ida. Na początku przykryłam ją folią bąbelkową a potem to już niczym. To nie było zaraz po wschodach, ale gdzieś pod koniec marca.
A gdzieś czytałam (nie wiem już czy na tym forum, czy w jakieś książce) że siewki cebulki sadzi się na taką głębokość na jakiej rosła jako rozsada, czyli na chłopski rozum nie za głęboko :D
Pozdrawiam, Monika
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”