Obsługa tunelu,ściółkowanie gleby,obniżenie temperatury,odkażanie itd...

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
renius85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 maja 2014, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przegrzanie warzyw w szklarni

Post »

Witam.


W tym roku postanowiliśmy z mężem uprawiać własne warzywa. Zmontowaliśmy własną szklarnię (pod folią) .
Jednak zauważyłam , że sadzonki zaczynają schnąć. Najprawdopodobniej z powodu skraplającej się wody , co było skutkiem zbyt późnego przewietrzenia szklarni (po pełnym nasłonecznieniu).
Schną liście głównie pomidorów i ogórków. mam pytanie, czy da się je jeszcze uratować? Czy jeszcze ożyją?
mam też wrażenie, że mąż za mało je podlewa . Mimo, że robi to codziennie, następnego dnia jest prawie sucho.
Ponadto korzenie pomidorów zaczynają się uzewnętrzniać.

Jeśli z mojej winy ;:223 warzywka uległy poparzeniu , to czy ożyją? (Warzywa są zielone, nie poskręcane , tylko niektóre mają usychające liście, ponadto końcówki pora mi usychają i brązowieją)

POMOCY!!!
Marzyły mi się własne warzywka
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przegrzanie warzyw w szklarni

Post »

Faktycznie warzywa cierpią z powodu braku wody. Pod folia, w szklarni w słoneczne dni temperatura jest wyższa niż na zewnątrz. Rośliny szczególnie młode transpirują i tracą dużo wody. Po pierwsze uprawy pod folią należy podlewać nawet 2 razy dziennie. Czasami jest dobrze w upalne dni stworzyć wysoka wilgotność wewnątrz tunelu spryskując ściany i dach. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wietrzenie, w dzień przez cały czas. Zamykamy tylko nocą.

Rośliny odbiją. Podlewać :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Florin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 25 lut 2014, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przegrzanie warzyw w szklarni

Post »

Zgadzam się z powyższa opinią,to tak na dobrą sprawę kwestia tylko i wyłącznie odpowiedniej ilości wody,tutaj widac ewidentne zaniedbania,podczas upalnych dni należy podlewać 2 razy dziennie i to taką porządną dawkę,wtedy rośliny zdecydowanie szybciej wchłaniają wodę.
renius85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 maja 2014, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przegrzanie warzyw w szklarni

Post »

Dziękuję :D
Dzisiaj mąż "dorobił " otwierane okienko, aby była większa cyrkulacja powietrza. Wcześniej były tylko jedne drzwi wejściowe.
Mam jeszcze pytanie odnośnie podlewania.
Do dzisiejszego dnia podlewaliśmy wodą kranową odstaną cały dzień (posiadamy własną, nie miejską), ale dzisiaj nabraliśmy z rynny deszczu do beczki.
Czy taka woda będzie odpowiedniejsza (deszczówka)?
marti19
50p
50p
Posty: 77
Od: 4 gru 2009, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. Radomszczański

Re: Przegrzanie warzyw w szklarni

Post »

Deszczówka jest bardzo dobrą wodą do podlewania warzyw.
pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przegrzanie warzyw w szklarni

Post »

Oczywiście, że deszczówka jest lepsza. :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Przegrzanie warzyw w szklarni

Post »

renius85

Jak jest ciepło na zewnątrz a w folii gorąco to drzwi muszą być otwarte z dwóch stron.Latem to już na okrągło 24 godz.Poza tym z tym podlewaniem to uważaj,możesz przelać i też zaszkodzić roślinkom.
Jest wiele przyczyn składających się na zły stan pomidorów.
Najlepiej poczytaj wątki o uprawie pod folią,jest tego trochę.
Awatar użytkownika
zjawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 28 paź 2010, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Przegrzanie warzyw w szklarni

Post »

damek1718 pisze:Faktycznie warzywa cierpią z powodu braku wody. Pod folia, w szklarni w słoneczne dni temperatura jest wyższa niż na zewnątrz. Rośliny szczególnie młode transpirują i tracą dużo wody. Po pierwsze uprawy pod folią należy podlewać nawet 2 razy dziennie. Czasami jest dobrze w upalne dni stworzyć wysoka wilgotność wewnątrz tunelu spryskując ściany i dach. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wietrzenie, w dzień przez cały czas. Zamykamy tylko nocą.

Rośliny odbiją. Podlewać :)


A co z chorobami grzybowymi po takim zraszaniu i częstym podlewaniu ?
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

Po pierwsze sama musisz ocenić czy roślinom starczy wilgoci i wody. Wiadomo podczas pochmurnych dni woda pod tunelem foliowym wolniej wyparowywuje niż podczas upalnego lata. Ja zawsze podlewałem rano i pod wieczór. Z tym, ze pod wieczór tylko pod rośliny. Podkreślam ważne jest wietrzenie. W takich warunkach nie powinno dojść do chorób grzybowych. Oczywiście to nie daje gwarancji, bo wiele jest czynników, które wywołują choroby. W otwartym gruncie też tak jest, a nawet większe zagrożenie.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
Carrie Bradshaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 24 kwie 2014, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Biegun zimna :)

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

Ja mam problem z wietrzeniem tunelu gdy wieje silny wiatr i nie wiem czasem co wybrać: wietrzenie, czy bezpieczeństwo. Przecież otwarty tunel jest jak balon :? Folia jest co prawda bardzo solidnie przysypana, ale mimo wszystko nadyma się aż strach ;:202
Verba volant, scripta manent
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

To zamykasz. Przy wietrznej pogodzie zazwyczaj temperatura powietrza jest niższa, słońce jest za chmurami, nie jest upalnie. Ten wiatr zazwyczaj wróży burze. Rośliny wówczas nie mają gorąco pod tunelem.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

damek1718, ja pod folią uprawiam głównie pomidory, więc wypowiem się tylko odnośnie pomidorów. Być może lanie po ścianach i dachu jest dobre w czasie upałów dla pewnej grupy roślin ale broń Panie Boże robić tak z pomidorami, także podlewanie 2x dziennie jest znaczną przesadą. Teraz podlewam pomidory jak mają sucho co wypada średnio raz w tygodniu lub rzadziej. Leję rzadko, ale solidnie, dzięki temu rośliny rozbudowują system korzeniowy bardzo głęboko i gdy przyjdą upały łatwiej sobie radzą. Musi być już naprawdę gorąco żeby podlewać codziennie. Dodam jeszcze, że mam glebę dość przepuszczalną i działkę na górce.
Dorota
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

Dorcinada zgodzę się, że rzadsze, ale mocniejsze podlewanie wzmacnia zakorzenienie się roślin. Ja Nie leje 2x tak żeby pływały :wink: może źle mnie zrozumiałaś. Owszem podlewałem różne rośliny, np. pomidory, paprykę i miechunkę. Jeśli chodzi o zraszanie ściany i dachy w moim przypadku nie było problemu. rośliny nie były poparzone i nie miały grzyba. Oczywiście wszystko jakby robiłem z umiarem, wiadomo na pewno nie zalewałem i nie zraszałem roślin i ścian szczególnie pod wieczór :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”