Orzech włoski - uprawa Cz.2

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Ja swoje (swoją drogą tez wybrałem Mars i Koszycki) zamówiłem wiosną na drzewkaowocowe24.pl. Wielkości nie jakieś oszałamiające ale sporo korzenia, góry około 40 cm tylko było i rosną ładnie choć dostały majowymi przymrozkami ale odbiły po trzech tygodniach. Koszycki znacząco mocniej rośnie - może dlatego że go przyciąłem a Marsa nie. Ogólnie wszystko co tam u nich zamówiłem (jakieś 12 drzewek) - wszystko się przyjęło.

Tutaj jeszcze macie rabat 10% jak ktoś ogląda Wiejskie Inspiracje na YT.
https://www.wiejskieinspiracje.pl/drzew ... y-owocowe/
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7510
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Małgosiu spróbuj tu ;
https://dudek-sad.pl/orzech-wloski/
Pozdrawiam! Gienia.
90chrzan
100p
100p
Posty: 168
Od: 25 wrz 2011, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie,świętokrzyskie

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Dziękuję. :)
Jesteście cudowni ;:167
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Małgosiu, Kozula nie mogła zareagować na Twoje zapytanie ze względu na przyczyny od niej całkowicie niezależne, ale teraz sądzę, że może już będziesz mogła nawiązać kontakt . :) A u niej są odmiany takie,że gdzie indziej trudno je znaleźć.
Znajomy szkółkarz z Częstochowy pojechał do niej osobiście po sadzonki w lipcu i wrócił wniebowzięty. :wink: Przywiózł kilkadziesiąt takich okazów,że klękajcie narody, widziałem sadzonki i spróbowałem tych odmian- są the best. :) Z tego co wiem koleżanka powoli zaczyna wysyłkę zamówień, ale ilość sadzonek ma w tym roku niestety mniejszą niż zwykle. :(
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Z samego źródła wiem,że Kozula odpowie na zapytania z forum "jak się pozbiera". Miejmy nadzieję,że nastąpi to w miarę szybko, czego Wam i jej serdecznie życzę . :)
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Mam pytanie - jak skutecznie wysiać orzechy ? U siebie mam dwa orzechy już owocujące .
Posadziłam je dość dawno i dzisiaj już wiem , że nie są tymi jakie miały być . ;:222
Siostra ma owocującego orzecha wysiewanego . W owocowanie wszedł bardzo szybko ,
owoce bardzo duże i smaczne .
Siewkę dostała od znajomego , który swojego też dostał z siewki .
Na zdjęciu owoce z wysiewanego orzecha , którego chcę wysiać .
Obrazek
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Chyba nie jest to trudne. Moja Żona nie miała keramzytu ale miała orzechy.. wrzuciła kilka na dno doniczki.. wykiełkowały 3 szt. pokonując kwiatka. Ja bym zakopał w ziemi na 5 cm.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Tak zrobię , ale myślałam że są jakieś szczególne zasady jakie trzeba spełnić jak np.
okrycie ściółką .
Samosiewki orzechów często mi się zdarzają , pewnie ptaki je roznoszą .
Zastanawiają mnie informacje , że orzechy z siewu owocują po 7-8 latach . Natomiast w tym konkretnym
przypadku orzech zaczął owocować wcześniej niż te sadzone przeze mnie szczepione .
Ciekawa jestem czy ktoś też ma takie doświadczenia .
szogun
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 10 mar 2015, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Korzystając z okazji, że są tu znawcy orzechów włoskich, proszę ich o określenie jaka to odmiana. Owoce są wyjątkowo sporych rozmiarów (w porównaniu owocami z innej odmiany ze starego drzewa), kształt prawie kulisty, na każdej skorupce charakterystyczne plamki, a wnętrze bardzo łatwo odchodzi od skorupki. Przeglądałem zdjęcia popularnych odmian, ale żadna nie przypomina tej.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

gienia1230 pisze: 4 paź 2023, o 20:57 Małgosiu spróbuj tu ;
https://dudek-sad.pl/orzech-wloski/
Kupiłam 4 odmiany: Leopold, Koszycki, Broadview i Wiśnicz Czerwony. Super, że takie odmiany udało się zdobyć :)
Cena bardzo wysoka. Korzeń palowy trochę za mocno skrócony. Nie uprzedzają o wysyłce, mimo zapytania. Dobrze, że przysłali przed przymrozkami. Szkoda, że korzenie słabo zabezpieczone i przesuszyły się. Za takie pieniądze, to spodziewałam się lepszego zabezpieczenia drzewek i odpowiedzi na pytanie "Kiedy wysyłają".

Nic to. Ważne, że już w gruncie. Jeszcze tylko trzeba jakimś chochołem zabezpieczyć na zimę. :)
zielonaJAGA
50p
50p
Posty: 79
Od: 30 gru 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Ciekawe odmiany, zwłaszcza Leopold i Wiśnicz. Koszycki u mnie rośnie powoli i z tego powodu ocenić jest mi go trudno (za mało orzechów do tej pory miał (posadzony w 2017 roku). Broadview posadziłam w 2019 roku. Został zniszczony przez jelenie w 2021, ale pięknie odrósł i w tym roku miał 2 orzechy. Z kilkunastu odmian, które posiadam najbardziej zadowolona jestem z odmiany Zygmunt (U02). Jest niezawodna, ma smaczne i ładnie wyglądające orzechy, które się dobrze przechowują. Ładnie owocuje i ma smaczne orzechy odmiana U12. Nie sprawdziły się u mnie odmiany SK01 (bardzo duże orzechy, ale gniły w skorupie na drzewie), U11 (mocno chorowała na bakteryjną zgorzel) oraz SK04, która wcale nie chciała rosnąć. Czekam jeszcze na owocowanie Marsa, Lublin-1 i Milotai-10.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Orzech włoski - uprawa Cz.2

Post »

Na jakiej glebie u Ciebie rosną orzechy i jaki poziom wód gruntowych masz?

W mieście na RODO-s domniemamy Jacek (ale który to z nich, to nie wiadomo) wcale nie chce rosnąć na lekko zasadowej glinie. Mam go ponad 5 lat i jeszcze nie spróbowałam orzechów.

Mam nadzieję, że w polu, na wsi nowe sadzonki lepiej się sprawią. Ziemia piaszczysto-gliniasta lekko kwaśna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”