Dalie w donicach

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rewi
1000p
1000p
Posty: 3623
Od: 17 lip 2012, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. Lubelskie
Kontakt:

Re: Dalie w donicach?

Post »

Lepiej jakby były osobno lubią luz wtedy ładniej kwitną i się rozrastają ;:108
Zapraszam serdecznie służę pomocą, pozdrawiam Ewa! ;)
Pomysł na ogród-projekty do wykorzystania!,
Ogród rewii cz.III !
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dalie w donicach?

Post »

Dzięki Ewo za odpowiedź. Posadzę zatem do osobnej doniczki.
Ze dwa tygodnie temu włożyłam kłącza do donicy. Jedno ładnie wypuściło zielone a drugie nadal nic. Rozkopałam ziemię, wyjęłam bulwkę, dokladnie obejrzałam i nic. Zero śladu kiełkowania. Czy to normalne?
Jerome
100p
100p
Posty: 199
Od: 30 sie 2012, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brandenburgia

Re: Dalie w donicach?

Post »

Magdallena pisze:czy trzy kłącza dalii w jednej 8 l. donicy dadzą radę?
jeśli zamierzasz je potraktowac jako jednoroczne i nie planujesz przechowywac przez zime na nastepny rok, to mozna tak zrobic. Zresztä mozna pokusic sie o przechowanie, ale raczej ich po sezonie nie podzielisz odmianami, poprzerastajä jedna drugä i bedziesz skazana dozywotnio na takä mieszanke. :wink:
Z tym ze do donicy obornik granulowany, bo dalie tez lubiä papu i nawozenie latem obowiäzkowe. Dalie zwlaszcza wysokie odmiany lubiä sie pokladac jak sä glodne, ale przy odpowiednim ich potraktowaniu powinno sie udac.
Fakt ze doniczka taka symboliczna na dalie, ich kläcza podobnie jak u pacioreczniköw potrafiä sie bardzo rozrastac. I tez nie przelewaj. Kläcza w blocie lubiä zagniwac. No i sloneczka duzo, piekniej wtedy kwitnä. :D

Pozdrawiam, Piotr.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 15&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dalie w donicach?

Post »

Dzięki Piotrze za odpowiedź. Papu obowiązkowo dostaną, w zeszłym roku odkryłam obornik granulowany, który w ogóle nie wonieje ;:138 Mam nadzieję, że garść na 8 l. donicę wystarczy.
I dalie zamierzam przechować na zimę, a jakże! Ale co to znaczy, że się poprzerastają? Zapłaczą się tymi pietruszkami?
Mam tylko nadzieję, że ta druga niedługo ruszy.
Jerome
100p
100p
Posty: 199
Od: 30 sie 2012, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brandenburgia

Re: Dalie w donicach?

Post »

Pietruszki pietruszkami, ale te kläcza w ziemi sie poprzerastjä jedno w drugie. One kruche dosyc sä wbrew pozorom. Ale czytalem ze wsadzisz kazdä osobno, wiec problemu nie bedzie.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 15&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dalie w donicach?

Post »

Wygląda na to, że będę miała plantację daliową ;:172 Mam 5 dalii z "pietruszek" (czyt. kłączy) i zyliard dorodnych siewek z nasion. Nie sądziłam, że nasiona tak ładnie kiełkują. Jest jeszcze ryzyko, że uprawy zeżre mi mączlik lub inne dziadostwo. Ale zakładając, że doczekam się dalii z nasion - jak szybko rosną im te kłącza? Jak duże mogą być kłącza przy wykopywaniu jesienią? Zdaję sobie sprawę, że to pewnie jest względne, ale przy tej ilości roślin muszę zaplanować, gdzie je umieszczę. Czy mogę posadzić np. 3 dalie z tegorocznego siewu w 8 l donicy, czy tu też wystąpi to zjawisko, o którym piszecie - że kłącza się zrosną? To mój pierwszy raz z daliami, stąd te głupawe być może pytania :wit
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Dalie w donicach?

Post »

Dalia mojej córki-
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
MoniaK
200p
200p
Posty: 383
Od: 25 cze 2013, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dalia w donicy

Post »

W tamtym roku posadziłam dalie karłowe (z własnego siewu) w korytku i parę sztuk w gruncie. I muszę przyznać, że te w gruncie były ładniejsze, bardziej rozrośnięte i dłużej kwitły niż w donicy. Ale jak ktoś nie ma własnego ogródka to bez problemu można wysadzić do doniczki.
A wyglądały tak:
Obrazek

A to tegoroczne dalie karłowe przed pikowaniem:
Obrazek
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dalie w donicach?

Post »

Proszę o podpowiedź: czy nie jest już za późno na posadzenie kłączy dalii.

Pozdrawiam
:wit
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9813
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dalie w donicach?

Post »

Kahim! Może to nie jest do końca odpowiedni wątek (a może chcesz dalie zasadzić do donic, a nie do gruntu), ale jak kłącza są zdrowe w wypuszczonymi pędami, można je jeszcze posadzić. Dać im dobra ziemię, podlewać, a w sierpniu mogą zakwitnąć.
Ja kiedyś posadziłam w lipcu i we wrześniu jeszcze zdążyły zakwitnąć (relacja wcześniej we wątku).
Polecam śledzenie wątku ogólnodaliowego TU oraz umieszczanie/oglądanie zdjęć naszych kwiatów TU .

A jak już jestem w temacie, pokażę dalie, która docelowo będzie rosła w donicy. Donicę od środka nawoskowałam, żeby podłoże nie wysychało przez porowate ścianki. Podczas suchych dni podlewam codziennie miękką wodą deszczową lub studzienną. Donica wypełniona jest ziemia kompostową.
Zdjęcie archiwalne sprzed miesiąca. Jak zakwitnie - się pochwalę :wink:

Obrazek
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dalie w donicach?

Post »

Miłko, dziękuję za odpowiedź :)
Tak, chodziło mi sadzenie doniczkowe. Naoglądałam się Waszych śliczności i zrobiła mi się zachcianka ;)
Jeszcze raz dziękuję :)
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dalie w donicach?

Post »

Miłka, dobry pomysł z woskowaniem donic od środka. W tym roku też muszę tak z moją donicą zrobić i może nie będę musiał tak często biegać na balkon z konewką.
Ja również sadziłam dalie na balkonie i dobrze sobie radziły. Donica, tak jak już było to tutaj wyjaśniane, musi być jednak spora, głęboka, a odmiany niewysokie.

Dalia z mojego balkonu:

Obrazek
Pozdrawiam
Agneska
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dalie w donicach?

Post »

Ja specjalnie wybierałam dla dalii ceramiczne, porowate donice, ale niezbyt duże, bo ciężkie.Wolałam częściej podlewać niż narazić te bulwiaste korzenie na zagniwanie.Nie zauważyłam by specjalnie cierpiały od lekkiego przesuszenia.W plastikowej dawałam na dno grubą warstwę gruzu ceglanego, dla drenażu, ale i dlatego, by wiatr ich nie wywracał zbyt łatwo..Robię tak samo pelargoniom rabatowym, gdyż mają takie same wymagania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”