Wierzba japońska(Salix integra)'Hakuro Nishiki' -uprawa, cięcie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Jordaens
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 18 mar 2007, o 22:52
Lokalizacja: Łódź

Wierzba Hakuro Nishiki - cięcie

Post »

Mam trzeci rok wierzbę "Hakuro Nishiki". Tnę ją trzy razy w roku. W tym roku, po pierwszym cięciu, wygląda niezbyt ciekawie. Wypuszcza listki tylko na końcach pędów, nie zaś, jak, co roku, na niemal całej ich długości. W efekcie zrobiła się prawie "łysa" w dolnej części korony. Pędy "wybiegły". ale są prawie bez liści.
Działkę mam daleko i nie byłem w stanie często podlewać, a np. na różach widzę ewidentne objawy braku wody (działkę mam w takim dziwnym miejscu, gdzie deszcze padają bardzo rzadko). Reasumując - czy może to być objaw braku wody? Czy jakaś inna przyczyna? Czy powinienem teraz jeszcze raz "hakuro" ściąć i to dość krótko?
niecierpek
100p
100p
Posty: 113
Od: 22 sty 2007, o 10:16
Lokalizacja: małopolska

Post »

Może wstaw zdjęcie, będzie lepiej widać, o co chodzi. Może cięcie było za silne, ja bym nie cięła jeszcze. W mojej okolicy (koło Krakowa) ludzie już cięli na ok 15 cm i wierzby ładnie puszczają. Możliwe, że przyschła, ale teraz wszędzie pada, może coś się zmieni...
Cierpliwości... :roll:
Jordaens
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 18 mar 2007, o 22:52
Lokalizacja: Łódź

Post »

Cięcie za silne nie było - raczej fachowcy mogliby się "przyczepić", że zbyt krótkie. Poczekam jeszcze - obficie podlałem, no i może deszcze zrobią wreszcie swoje.
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Wierzba całolistna,zwarta,japońska (Salix integra)'Hakuro Nishiki'

Post »

Witam. dostałem trochę zapuszczoną wierzbę całolistną, wsadziłem ją i przyjęła się. chciałbym ją doprowadzić do porządku. proszę o doradzenie jak krótko przyciąć to drzewko i czy można ją jeszcze o tej porze czymś zasilić.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Przycinaj aby się zagęściła korona, możesz też zastosować nawożenie dolistne - oprysk 0,3% roztworem Florovitu.
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Zgadzam się z Xipe warto zasilić i ją przyciąć. Mnie powtarzali że nie warto bać się cięcia :)
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

na jaką długość mam ją przyciąć. czy skrócić mniej więcej o połowę?
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Teraz już jej mocno nie ogałacaj -skróć o połowę ,aby jeszcze ładna była w tym roku, ale pamiętaj aby na wiosnę przyciąć bardzo krótko. Teraz nie tnij równo wszystkich gałęzi ,tylko w taki sposób ,aby ja nieco uformować :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
kozariusz
50p
50p
Posty: 52
Od: 20 maja 2008, o 17:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Post »

witajcie
rośnie u mnie na działeczce wierzba japońska
wiem, że należy ją ostro ciąć i to nawet kilka razy w sezonie
ale nigdzie nie znalazłem wzmianki kiedy zacząć
i tu moje pytanie kiedy zacząć cięcie w tym roku?? czy mogę już teraz?? i kiedy maksymalnie ostatni raz w sezonie??
proszę o porady z własnego doświadczenia
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Pierwsze cięcie w sezonie należy wykonać tuż przed wypuszczeniem liści.
Wierzbę tniemy mocno , silne cięcie spowoduje zagęszczenie korony i nadanie jej kulistego kształtu .
Cięcie pobudzi drzewko do wypuszczenia masy nowych gałazek o intensywnym zabarwieniu, które czyni tę wierzbę tak bardzo dekoracyjną.
Ostatnie cięcie należy wykonać w sierpniu aby roslina miała czas zregenerować się przed nadejściem zimy.
kozariusz
50p
50p
Posty: 52
Od: 20 maja 2008, o 17:17
Lokalizacja: Bolesławiec

Post »

ehhh mi takie stwierdzenia nic nie mówią
za młody ze mnie działkowicz :)
proszę o podpowiedź
czy to może początek marca , środek, koniec a może kwiecień??
proszę tak z doświadczenia o poradę
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

Cięcie tej wierzby powinno być przeprowadzone do końca lutego... lub w ostateczności przed puszczeniem liści.

Potem rożnie jest pisane kiedy przycinać. Ja tnę dodatkowo dwa razy w sezonie, w maju, by trochę uformować kształt kuli, i potem we wrześniu skracam o jedną czwartą jej długości.
W tym roku zaczynam dodatkowo z mojej drugiej wierzby robić cuda niewidy. To znaczy, ma ona około 1,5 metra wysokości i rośnie szczepiona na 70 cm. pniu wierzby zwykłej. Będę starał się uformować dwie kule z niej. Zobaczymy jak mi pójdzie. Efektami pracy się podzielę :)
Awatar użytkownika
offca
50p
50p
Posty: 75
Od: 6 lip 2008, o 10:14

Wierzba Hakuro Nishiki- jak z krzaka drzewo

Post »

Po raz kolejny zwracam sie do was z prośbą- zawsze pomożecie :D i to skutecznie. Okolo miesiąca temu posadziłam wierzbe Hakuro Nishiki, tylko, że ona ma forme jakby krzaka i wyglada teraz tak:


Obrazek

a ja chcialabym by miala taka forme:

Obrazek

co w tym celu zrobić? przyciac gałązki? jeśli tak to kiedy i o ile? czy może te dolne galazki wyrastajace z ziemi jakos ze soba zaplatac w przyszły pień?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”