Jak uruchomić sprzedaż roślin ogrodowych?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Jak uruchomić sprzedaż roślin ogrodowych?

Post »

Fakt, moja wiedza nie jest ogromna i nigdy nie będzie wystarczająca, ale nie powiedziałbym, że nie mam pojęcia o niczym. Coś tam wiem i ciągle się uczę miedzy innymi tutaj na forum.
A co do kasy fiskalnej to z tego co się orientuje, to nie każdy ma obowiązek do posiadania kasy, to po pierwsze, a po drugie istnieją kasy fiskalne ręczne. Takie jak mają np na targach, bazarkach :)
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Jak uruchomić sprzedaż roślin ogrodowych?

Post »

Ale jaka kasa fiskalna??? Nie każdemu potrzebna.

Matt napisz czy jesteś rolnikiem, czy właścicielem ziemi, czy masz ewentualnie więcej niż hektar. Czy będziesz sprzedawał swój towar?

Jeśli zamierzasz sprzedawać tylko rośliny nie jest potrzebny ci budynek. Pewne przepisy zależą od tego, jak odpowiesz na pytania które zadałam wyżej. Nie będę się więc teraz rozpisywać. Napisz też czy zamierzasz mieć legalnego pracownika, zatrudnionego na etat, czy będziesz na razie sam sobie radził, bo zatrudnienie pracownika w punkcie zobowiązuje do pewnych przepisów.
Awatar użytkownika
kaska1ge
500p
500p
Posty: 633
Od: 18 sty 2013, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Jak uruchomić sprzedaż roślin ogrodowych?

Post »

malgo_up pisze:Najlepiej żebyś przeszedł się do placówki krus i poprosił o wytłumaczenie sprawy. Ja jestem rolnikiem, ale z tego co dotąd wiedziałam, że trzeba mieć min 1ha przeliczeniowy żeby mieć krus, mamy znajomego, który ma 0,5ha i nie może być rolnikiem nawet dobrowolnie płacąc krus. Nie wiem jak to się ma do dzierżawy, czy to trzeba mieć własność jednak.
Nie trzeba być właścicielem tegoż hektara, można być dzierżawcą. Ja jestem w takiej sytuacji. Posiadam własnych 40 arów i dodzierżawiłam 90 arów. Tym samym mając 1,3 ha stałam się rolnikiem z obowiązkiem opłacania KRUSu (KRUS opłacać muszę wtedy gdy nie mam innej pracy ze składkami odprowadzanymi na ZUS, bo ZUS ma pierwszeństwo przed KRUSem.).
Kasia Mój wątek skrętnikowy http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=68109" onclick="window.open(this.href);return false;
Wiatr wśród pól viewtopic.php?f=2&t=104380" onclick="window.open(this.href);return false;
Irysy SDB i TB https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 2#p6183292" onclick="window.open(this.href);return false;
Bolszakoof
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 13 sty 2010, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak uruchomić sprzedaż roślin ogrodowych?

Post »

1,3Ha ale przeliczeniowego. Ja mam 1,3Ha niskiej klasy i dziękuję. Rolnikiem nie jestem.
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Jak uruchomić sprzedaż roślin ogrodowych?

Post »

AgnieszkaG.
Na dzien dzisiejszy nie jestem rolnikiem. Mam własną działalność jednoosobową, opłacam ZUS, jednak mam możliwość rozpocząć sprzedaż roślin na tatę który ma ziemie i opłaca KRUS, ale z tego co się orientuję tutaj wchodzi w grę tylko sprzedaż roślin, a mi chodzi także o sprzedaż artykułów ogrodniczych.
Swój towar? Chodzi Ci o rozmnażanie roślin? Pewnie coś też, ale większość sprowadzana.
Dobre pytanie: Czy zamierzam mieć legalnego pracownika :D. Nie, na początek nie.
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Jak uruchomić sprzedaż roślin ogrodowych?

Post »

Z ciekawości spytam jak wygląda rozmnażanie na sprzedaż odmian z licencją? Żurawki tak mają, róże, clematisy i inne. Gdzie się zgłasza chęć wykupienia takiej licencji i jakie to są koszty? Kiedyś czytałam, że nie wolno rozmnażać na sprzedaż takich odmian bez wykupienia licencji.
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Jak uruchomić sprzedaż roślin ogrodowych?

Post »

malgo_up pisze:Z ciekawości spytam jak wygląda rozmnażanie na sprzedaż odmian z licencją? Żurawki tak mają, róże, clematisy i inne. Gdzie się zgłasza chęć wykupienia takiej licencji i jakie to są koszty? Kiedyś czytałam, że nie wolno rozmnażać na sprzedaż takich odmian bez wykupienia licencji.
Jeśli chcesz rozmnażać niewielkie ilości to najlepiej kupować od przedstawiciela na Polskę sadzonki. Jeśli chodzi o żurawki to jest ich trochę w Polsce. Kupujesz wtedy sadzonki w multiplacie, najmniejsza ilość to właśnie multiplata, czyli w zależności od wielkości przeciętnie około 80szt. Przez kilka lat robiliśmy tak z żurawkami kupowaliśmy powiedzmy 30 odmian po paletce, niektóre po 2. Dostawaliśmy wtedy fakturę na sadzonki z wyszczególnioną pozycją opłata licencyjna. Można też kupować w ten sposób u zagranicznego hodowcy z pominięciem pośrednika, ale przy naszej niewielkiej ilości prościej było u przedstawiciela na Polskę. Kupowaliśmy i kupujemy jeszcze inne rośliny z licencją oprócz żurawek, ale ponieważ z gatunku czy odmiany bierzemy najczęściej po palecie, czyli max do około 240szt. najlepszym dla nas sposobem jest kupowanie u właściciela odmiany (tak kupowaliśmy licencjonowane rośliny z Niemiec) albo u przedstawiciela w Polsce.
Dla zdecydowanie dużych ilości można licencję wykupić, ale ona dotyczy raczej wielkich produkcji. Szczegółów nie znam.
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Jak uruchomić sprzedaż roślin ogrodowych?

Post »

matt55 pisze:AgnieszkaG.
Na dzien dzisiejszy nie jestem rolnikiem. Mam własną działalność jednoosobową, opłacam ZUS, jednak mam możliwość rozpocząć sprzedaż roślin na tatę który ma ziemie i opłaca KRUS, ale z tego co się orientuję tutaj wchodzi w grę tylko sprzedaż roślin, a mi chodzi także o sprzedaż artykułów ogrodniczych.
Swój towar? Chodzi Ci o rozmnażanie roślin? Pewnie coś też, ale większość sprowadzana.
Dobre pytanie: Czy zamierzam mieć legalnego pracownika :D. Nie, na początek nie.
Pytałam, bo bycie na KRUSie przynajmniej na początku ułatwia sprawę, zanim się człowiek rozpatrzy w temacie.
Jeśli chwilowo nie masz budynku to musisz się zastanowić, co ty możesz sprzedawać bez budynku. W sumie to asortyment mocno zredukujesz. Nie pomogę w sytuacji, kiedy zakładasz DG.
Jeśli sprzedajesz tylko rośliny i nikogo nie zatrudniasz to nie musisz mieć budynku a jeśli "zaplątać" w działalność szkółkarską tatę to możecie na początek sprzedawać rośliny jako produkt rolniczy pomijając DG. Tylko jeśli sprzedajecie w innym miejscu niż własne gospodarstwo to musicie mieć wywieszoną informację: Imię Nazwisko, adres zamieszkania, numer producenta rolnego.
Jeśli chcecie sprzedawać cudzy materiał szkółkarski to po miesiącu on się staje waszym materiałem i możecie sprzedawać jako pochodzący z własnego gospodarstwa.
Jeśli chcesz jednak od początku działać jako DG to niech się inni wypowiedzą, bo ja jestem na KRUSie.
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Jak uruchomić sprzedaż roślin ogrodowych?

Post »

Tyle to ja już wiedziałem :wink:
To nie do końca tak, że nie mam budynku, mam. Tylko nie wiem czy spełnia on jakieś wymogi o ile takowe istnieją.
lucas84
200p
200p
Posty: 209
Od: 7 lis 2010, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Jak uruchomić sprzedaż roślin ogrodowych?

Post »

Witam. Chciałbym produkować i sprzedawać drzewa i krzewy ozdobne.
Czytającten post nie do końca rozumiem...czyli mająć ponad hektar, będąc zatrudniony...
mogę sprzedawać czy muszę się do tego krusu udać?
w ogóle wyczytałem gdzieś że jeśli dochód miesięczny nie przekroczy pewnej kwoty to nie ma problemu...
Proszę o rady,
Pozdrawiam,
Łukasz
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Jak uruchomić sprzedaż roślin ogrodowych?

Post »

Możesz sprzedawać, nie musisz iść do Krus. Nie ma też kwoty granicznej w takim wypadku. Musisz mieć tylko numer producenta rolnego i płacić podatek rolny - taki co się dostaje pisma na początku roku z gminy.
Awatar użytkownika
Piotrek_85
50p
50p
Posty: 88
Od: 24 sty 2014, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Jak uruchomić sprzedaż roślin ogrodowych?

Post »

Cześć Wam, jeżeli dzierżawię 2ha, płacę krus, nie jestem nigdzie zatrudniony i chcę założyć szkółkę ( produkować rośliny ) to czy taką szkółkę się gdzieś rejestruje? Chce się reklamować, założyć szyld, czy wystarczy mi tylko opłacanie krusu? A ten nr producenta rolnego?
Pozdrawiam, Piotrek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5091
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Jak uruchomić sprzedaż roślin ogrodowych?

Post »

Numer producenta nadaje Agencja Nieruchomości Rolnej, tam gdzie otrzymuje się dopłaty unijne. Musisz więcej dowiedzieć się tam, bo dzierżawca legalnie też powinien otrzymywać te dopłaty, a w rzeczywistości czasem jest inaczej. A jeśli jesteś rolnikiem, to gmina powinna Ci naliczyć podatek rolny i ten nakaz jest dowodem, że jesteś rolnikiem w razie kontroli Urzędu Skarbowego. Przypuszczam, że jeśli chciałbyś jakoś usankcjonować szkółkę, to może coś podobnego, jak chcesz mieć gospodarstwo ekologiczne, musisz spełniać jakieś warunki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”