Kroton - choroby, szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JunglleJullia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 14 gru 2019, o 09:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Budapeszt

Re: Kroton - choroby, szkodniki

Post »

Cześć! :wit

Jestem nowym forumowiczem, szukałam wszędzie takiego właśnie wątku. Mam nadzieję, że nie jest już zamknięty.

Przygodę z hodowlą roślin, propagacją, mam niedługą, bo około rok.

Mam problem z moim Krotonem. Ma on niedługą historię, a mianowicie, kiedy przyniosłam go do domu, latem, przesadzilam go od razu do glinianej doniczki. Miewał się dobrze, jednak nie miał nowych liści, nie rozwijał się. Wyglądał całkiem całkiem, natomiast martwiłam się, że jakby miał w niej za mało miejsca.
Później się przeprowadziliśmy, przesadziłam go jesienią w nową doniczkę, ponieważ tamta nie miała dziurki i bałam się, że i tego przeleje lub uśmiercę.

Któregoś dnia zauważyłam, że liście mu opadają, nie odpadają zupełnie, ale wygląda jakby się bardzo rozsierdził.
Nie wiem czego jest to przyczyna.. mamy bardzo ciepło w mieszkaniu, teraz jest też sezon grzewczy (może suche powietrze?), jednak częto go w miarę zraszałam, wycieram liście z kurzu. Wydaje mi się, że chyba go przelałam.
Drugi argument, który przychodzi mi do głowy to przeciągi, stoi w takim miejscu, że mógłby być na nie czasami narażony.
Jednak najbardziej jestem chyba za przelaniem. Podlewałam go tak raz w tygodniu. Poza tym, w ostatnią sobotę podlałam go, wytarłam kurze, zrosiłam wodą, po czym z kolejnymi dniami liście są coraz niżej. ;:223 Coś mam z tym podlewaniem ;:145

Kocham moją roślinkę ( ;:167 ;:167 ), co robić? Jak mu pomóc?

Zdjęcia załączam! Proszę o pomoc!


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - choroby, szkodniki

Post »

JunglleJullia Widzisz te brązowe plamy na ogonkach liściowych? To choroba grzybowa, idzie od korzeni poprzez główny pęd. Mpżesz próbować uratować jeśli masz Topsin, może się uda, chociaż szansa małe.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18690
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kroton - choroby, szkodniki

Post »

Przeciągi nie służą roślinom doniczkowym.
Do tego nieprawidłowe zbyt zbite podłoże. Roślina faktycznie jest przelana.
Na jakim stanowisku stoi? Powinien być południowy parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
JunglleJullia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 14 gru 2019, o 09:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Budapeszt

Re: Kroton - choroby, szkodniki

Post »

yanina_19 pisze:JunglleJullia Widzisz te brązowe plamy na ogonkach liściowych? To choroba grzybowa, idzie od korzeni poprzez główny pęd. Mpżesz próbować uratować jeśli masz Topsin, może się uda, chociaż szansa małe.
Obrazek
Rozumiem, sprobuje cos z tym zrobic. Czy jeśli jednak sie nie uda, moznaby spróbować ja rozmnozyc poprzez ciecia? Czy jeśli jest chora, to bedzie to samo?

Dzięki za odpowiedz!

-- 14 gru 2019, o 15:01 --
norbert76 pisze:Przeciągi nie służą roślinom doniczkowym.
Do tego nieprawidłowe zbyt zbite podłoże. Roślina faktycznie jest przelana.
Na jakim stanowisku stoi? Powinien być południowy parapet.
Eh, czyli wszystko zle. ;:223
Okna mamy raczej na polnoc, to tez moze byc przyczyna.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - choroby, szkodniki

Post »

Nie wiem co Ci poradzić.... bo za każdym razem wchodzisz w koszty...
Jeśli chciałabyś ratować całą roślinę to najpierw przygotuj roztrwór z Topsinu najlepiej w takim naczyniu, żeby go całego zamoczyć - tak ok 5-6 kropli Topsinu/1 litr wody. Wyjmij go z doniczki i delkiatnie oczyść z ziemi. Może jej trochę zostać w korzeniach i takiego wrzuć do roztworu na jakieś pół godziny. Po tym czasie delikatnie wypłucz, żeby pozbyć się resztek ziemi. Nie wylewaj roztworu, niech osad opadnie na dno. Usuń wszystkie poderzane korzenie, z plamami, czarne itp. Zlej płyn i zamocz roślinę ponownie, przede wszystkim korzenie na kolejne pół godziny,

Ja bym dała nową ziemię - lepszej jakości - może Ci się uda dostać do wysiewu np Kronen - ostatnio kupiłam 5l worek i mimo tej pory roku ziemia jest świetna. Z tym, że rozluźnij ją perlitem 3:1(perlit) - to też powinno być przed użyciem odkażone Topsinem
(ja robię tak: mieszam ziemię z perlitem, zalewam roztworem chemii, wkładam pojemnik do worka na ok 2-3 dni, na początku powinna być breja, potem wodę bardzo wciąga głównie perlit). To moja mieszanka, wczoraj zalana, z brei już się zrobiła prawia jak trzeba
Obrazek

Albo na Twoją odpowiedzialność :D po kąpieli utnij czubek z czterema pierwszymi liśćmi i zobacz jak wygląda przekrój - jeśli nie ma śladów brązowawych nacieków lub brązowego środka, to oberwij ze dwa najstarsze liście i posadź do małej doniczki używając przygotowanej odkażonej ziemi, doniczka w worek foliowy, ciepło w nogi - jeśli coś miałoby z tego wyjść to najwcześniej ukorzeni się po miesiącu - nie należy grzebać w doniczce :wink:
Edit
Mam na pnc-wschodnim, w dodatku chłodnym parapecie, mnóstwo roślin (w tym fikusa viewtopic.php?p=6188360#p6188360 ) i jest ok
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18690
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kroton - choroby, szkodniki

Post »

Fikus, to nie Kroton...

Kroton bezwzględnie potrzebuje słońca i jeszcze raz słońca. Na północnym parapecie długo nie pożyje, będzie marnieć, nawet jeśli jakimś cudem go uratujesz.
Polecam przed zakupem zawsze poczytać o warunkach uprawy. Rośliny słońcolubne nie będą dobrze rosnąć na stanowisku gdzie go w ogóle nie ma... Polecam poszukać roślin, które będą lepiej nadawać się do takich warunków, a nie męczyć roślinę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
JunglleJullia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 14 gru 2019, o 09:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Budapeszt

Re: Kroton - choroby, szkodniki

Post »

Ojej piekny, naprawde!

Brzmi to wszystko bardzo skomplikowanie, jednak postaram sie zrobic wszystko tak jak mówisz. Dzięki za wszystkie rady! Nie chce sie tym razem tak latwo poddac.

Wczesniejsze mieszkanie bylo bardzo wilgotne, chlodne, stara kamienica, grube mury, malo swiatla. Wszystkim kwiatom bylo tam ciezko, teraz wydaja sie odzywac. Ja tez mam cos z podlewaniem... Za czesto chyba to robie. Na pewno bylo tak wczesniej, a przy tym chlodne I wilgotne mieszkanie..

Trzymaj kciuki! ;:215
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18690
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kroton - choroby, szkodniki

Post »

Ale przecież Yaniny to nie jest Kroton Fikusy mają nieco inne wymagania.

Kroton nie będzie rósł na stanowisku gdzie nie ma słońca
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
JunglleJullia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 14 gru 2019, o 09:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Budapeszt

Re: Kroton - choroby, szkodniki

Post »

norbert76 pisze:Fikus, to nie Kroton...

Kroton bezwzględnie potrzebuje słońca i jeszcze raz słońca. Na północnym parapecie długo nie pożyje, będzie marnieć, nawet jeśli jakimś cudem go uratujesz.
Polecam przed zakupem zawsze poczytać o warunkach uprawy. Rośliny słońcolubne nie będą dobrze rosnąć na stanowisku gdzie go w ogóle nie ma... Polecam poszukać roślin, które będą lepiej nadawać się do takich warunków, a nie męczyć roślinę.
Moze sie myle, co do strony okien mieszkania, ale wczesniej mial bardzo slabe warunki sloneczne. Teraz bedzie mial zdecydowanie lepsze. Mamy duzo slonca w ciagu dnia, takze teraz bym sie o to nie martwila. Teraz raczej musze uwazac na przeciagi I sprobuj jakos go od ratowac, tak mysle. Dzięki! :)
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - choroby, szkodniki

Post »

JunglleJullia poczytaj na spokojnie i przemyśl, co do ziemi to coś w tym stylu https://www.obi.hu/egyeb-viragfoeldek/c ... /p/2792703
Trzymam kciuki, uważaj z podlewaniem.
edit
Przy okazji zobacz jakie on ma delikatne korzenie, łatwo można zalać, może podlewaj przez podstawkę?? https://www.thespruce.com/caring-tips-f ... ant-847813
https://www.easygrohydro.com/terraponics-index.html
Aga4418
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 27 lut 2020, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kroton- problem z liśćmi

Post »

Witam. Nie znalazłam odpowiedniego tematu, żeby się podpiąć, więc tworzę nowy.
Mam problem i potrzebuje waszej pomocy. Mój Kroton Andrew wypuszcza nowe liście, rozkrzewia się, z łodygi wychodzą nowe oczka, lecz stare liście, jeden po drugim co parę dni bledna, są takie brązowe, suche plamki i opadają. Już nie wiem co robić.

Ma lekko kwaśna i zawsze wilgotna ziemie, bardzo jasne miejsce. Nie jest przelewany ani ciągle przenoszony. Na tym stanowisku stoi już od roku. I nagle parę dni temu masowo wypuszcza liście, ale stare lecą.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18690
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kroton - choroby, szkodniki

Post »

Jak to nie ma?
Przeniosłem Twój post do jednego z istniejących, a drugi jest tutaj:
viewtopic.php?f=19&t=33006&hilit=Kroton

Stanowisko ma nieodpowiednie, powinien być słoneczny parapet.
Druga sprawa, sprawdź czy nie ma szkodników.
Trzecia, czy podłoże jest przepuszczalne - jest z dodatkiem rozluźniacza?
Czwarte, sprawdź stan korzeni.

Gubienie pojedynczych starych liści jest rzeczą normalną w przypadku krotona.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aga4418
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 27 lut 2020, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - choroby, szkodniki

Post »

Przepraszam nie zauważyłam tego tematu.
W miejscu, w którym stoi jest mnóstwo słońca. Ziemia jest z perlitem, przepuszczalna. Świeżo przesadzony. Korzenie w porządku, nie widzę żadnych niepokojących zmian.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”