Lilie - uprawa Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Bo to najlepszy termin.
Awatar użytkownika
Cynthia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5294
Od: 16 lut 2009, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ...gdzieś pośrodku...

Re: Lilie - uprawa

Post »

W domowych warunkach przechowywanie lilii to dość trudne zadanie.
2 lata temu wsadziłam jesienią cebulki orientanych ....przezimowały rewelacyjnie, nawet nie były okryte.
Latem kwitły przepięknie....
Potem doczytałam ,że są wrażliwe, mogą przemarzać itd.....przestraszona wykopałam wszystkie.
Od kilku lat przechowuję zimą ,w dolnej szufladzie lodówki cebulki hipeastrów, pomyślałm ,że to samo zrobię z liliami.
To była porażka :roll: Były w papierowych torebkach, korzonki nawet nie poprzesychały ale wszystkie zaczęły pleśnieć.
Nie pomogły kąpiele w Kaptanie, przesypanie suchutkim torfem....wszystkie poszły na śmietnik :cry:
Przypuszczam ,że w lodówce jest zbyt duża wilgoć....pewnie lepsza by była jakaś chłodna piwnica....
Niestety nie mam takich warunków, więc ostatecznie cebulki zostają w gruncie. :)
Pozdrawiam słonecznie - Baśka :)
anika75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 2 paź 2010, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Re: Lilie - uprawa

Post »

Ano wpadłam :D .
Ale bardzo się cieszę ze swojego własnego kawałka ziemi ;:138. Na razie planuję, co, jak, gdzie...Nie wiedziałam, że to daje tyle przyjemności. Zawsze dziwiłam się, gdy rodzice po całym dniu pracy jechali na działkę, skubali te roślinki i wracali wypoczęci. To jednak się ma we krwi :). Co do lilii - zamówiłam następujące odmiany: Sheherezade, Sorbet, Staccato, Dizzy, Regale, Apollo, Acapulco, Casa Blanca, Stargazer, Marco Polo, Le Reve. Na razie po jednej cebulce. Czekam z niecierpliwością, kiedy dotrą. Mam nadzieję, że wiosną wkleję swoje pierwsze zdjęcia MOJEGO ogródeczka :tan
Awatar użytkownika
ursulka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 2 paź 2009, o 23:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Lilie - uprawa

Post »

Witaj anika! Tak to już jest z ogrodem, że wciąga jak kosmiczny wir :D

Co do sadzenia lilii, to poogladaj po tym wątku, albo po inszych ogrodach :D zobaczysz, że jednak lilie lepiej się prezentują, gdy są sadzone w jednorodnych grupach... Ja sadzę po 5 sztuk takich samych lilii, ale po 3 'tyz piknie' :D
No i poczytaj dokładnie ten wątek od początku - tu są wszelkie info o zasadach sadzenia. Im lepsze sadzenie - tym lepsze kwitnienie :D
'Robina'
Obrazek

'Nymph'
Obrazek

'Corvara'
Obrazek

Pozdrówki - Ula
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

anika75 pisze:Ano wpadłam :D .
Ale bardzo się cieszę ze swojego własnego kawałka ziemi ;:138. Na razie planuję, co, jak, gdzie...Nie wiedziałam, że to daje tyle przyjemności. Zawsze dziwiłam się, gdy rodzice po całym dniu pracy jechali na działkę, skubali te roślinki i wracali wypoczęci. To jednak się ma we krwi :). Co do lilii - zamówiłam następujące odmiany: Sheherezade, Sorbet, Staccato, Dizzy, Regale, Apollo, Acapulco, Casa Blanca, Stargazer, Marco Polo, Le Reve. Na razie po jednej cebulce. Czekam z niecierpliwością, kiedy dotrą. Mam nadzieję, że wiosną wkleję swoje pierwsze zdjęcia MOJEGO ogródeczka :tan
To teraz pogrzeb trochę w literaturze,aby ustalić co jest co.Bo każda grupa lilii wymaga trochę
innych warunków.Zamówiłaś azjatycką,trąbkową,orientalne i orienpety.Rozwiąż zagadkę,ustal
która lilia do której grupy należy.
Obrazek
Awatar użytkownika
ursulka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 2 paź 2009, o 23:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Lilie - uprawa

Post »

No, a poza tym jedne pachną, a inne niekoniecznie. Więc to może mieć dla Ciebie znaczenie - gdzie sadzić - bliżej 'miejsca wąchania', czy dalej :D
No i kolor, kolor ma znaczenie! Bo wtedy towarzystwo inne...
Sadziłam w tym roku 'Purple Prince' (która jest fioletowo-bordowa) w dwóch różnych miejscach - i efekt był zgoła inny! Z iglakami zawsze świetnie, a z pozostałymi - to różnie...

'Purple Prince' - bardzo modna w tym roku. Pachąca, o pięknym kolorze, trąbki mocno żłobkowane na zewnątrz. Trochę rozczarowała mnie wielkością kwiatów i wyrazistością... no, ale w tym roku wszystkie lilie były słabiej wybarwione
Obrazek
Awatar użytkownika
ultraviolet
200p
200p
Posty: 310
Od: 1 kwie 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Lilie - uprawa

Post »

ursulko ja w tym roku mam ją pierwszy rok, ale u mnie zrobiła prawdziwą furorę. Każdy kto oglądał moje lilie zauważył ją pierwszą. Ma piękny zapach i cudowny kolor połyskujący jak satyna. Po prostu cudo :!:
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Lilie - uprawa

Post »

A ja z kolejnym pytaniem.

To zdjęcie cebuli lilii po wykopaniu i oddzieleniu nowych cebulek (kilka postów wyżej pokazywałem zdjęcie takiej cebuli.
Obrazek

Jak widać na zdjęciu została resztka łodygi oraz rozchodzące się od niej na boki małe korzonki. Moje pytanko jest czy powinienem starać się za wszelką cenę tą łodyżkę usunąć kompletnie czy może tak pozostać jak jest gdy będę ponownie ją wsadzał?
Awatar użytkownika
ultraviolet
200p
200p
Posty: 310
Od: 1 kwie 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Lilie - uprawa

Post »

Za wszelką cenę to ja bym nie próbowała :wink: ale usunęła bym. Moje cebulki lilii oczyszczam z łodyg co roku ,ale zazwyczaj same się wyłamują tak ,że zostaje sama cebulka w ziemi.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Lilie - uprawa

Post »

sylwekw niektóre bulwy tak mają
dolne korzenie służą do pobierania wody, składników odżywczych i "stabilizacji" w ziemi, te przy łodydze wody i składników. Kiedy kończy się wegetacja te przy łodydze giną w naturalny sposób, więc ja bym się nie przejmowała i zostawiłabym, chyba że chcesz uniknąć posadzenia do góry nogami z rozpędu :D to odetnij

na potwierdzenie moich słów http://www.gardenguides.com/704-container-lilies.html
Awatar użytkownika
basow@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3858
Od: 5 gru 2007, o 21:03
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lilie - uprawa

Post »

A ja spróbowała bym resztę łodygi wykręcić ( nie wyrywać , ale wykręcić - wyrywając , możesz uszkodzić cebulę).Jeśli ta resztka łodygi zostanie i zacznie gnić - może zdarzyć się tak ,że zgnije cała cebula - szkoda. Ja zostawiam suche łodygi do następnego sezonu,jeśli ich nie mogę usunąć jesienią.Wiosną są już całkiem suche i wychodzą bez żadnego problemu.
Pozdrawiam,Małgorzata
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Lilie - uprawa

Post »

No właśnie o ewentualne uszkodzenie cebuli podczas próby usunięcia tej łodygi się obawiam. Zobaczymy jak będzie za kilka - kilkanaście dni gdy trochę podeschnie. Nie zamierzam jej całkiem suszyć ale około dwóch tygodni muszą poleżeć i poczekać bo jadą do Polski :-)
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Cebul lilii nie suszy się! Włóż do woreczka foliowego i zasyp torfem.A na ten kawałek łodygi
w ogóle nie zwracaj uwagi.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”